Alkusyksystä lähettelin

hakemuksia_

omaehtoisia hakemuksia firmoihin. Ei tullut yhteydenottoja.
Vajaa kuukausi sitten yksi näistä firmoista ilmoitteli osa-aikaisesta paikasta mutta tämä paikka oli laitettu rekrytointifirman kautta täytettäväksi - siis joku vuokratyö.oy hoiti homman heidän puolestaan, tosin tällä kertaa toimeksiantajan nimi kerrottiin selkeästi hakemuksessa.

Tänään katselin sitten kaikki maakunnan mol.fi:in ilmoitetut paikat viikon ajalta. 99,9 prosenttia paikoista oli jonkun vuokratyöfirman kautta hakuun pistettyjä. Eli kannattaakohan sitä mitään omaehtoisia kirjoitellakaan...

Tuosta mainitsemani osa-aikaisuudesta. Sen lisäksi, että omaehtoinen hakemukseni oli joutunut roskakoriin ilmeisestikin, niin tuota tässä mol.fi:ssä olleessa hakemuksessa jälleen kerran tuotiin ilmi se, että "sopii opiskelijalle". Eli nuorta haetaan.

Sitten kirjoitetaan tätä samaa mitä ennenkin on tullut suollettua. Nämä työt, joihin ei välttämättä tarvitse mitään koulutusta tai edeltävää kokemusta. No, niihin on tietty tullut laitettua hakemuksia, koska palkkaa niistä saa siinä kuin suurempia vaativistakin töistä. No, mutta turhaahan sekin on, kun erästäkin pesulatyöntekijöitä muutamaankin otteeseen hakeneen yrityksen omaa sivua katselee, niin kylläpä on maahanmuuttajataustaisia henkilöitä yrityksen iloisia työntekijöitä edustavassa kuvassa.
Tokkopa sitä yritys suomalaisia pestaakaan. Ei sovi yrityskuvaan! Minulla ei ole maahanmuuttajia vastaan mitään, mutta ihmettelen vain, kun ei näihinkään hommiin itseänsä tarjotessa mitään synny.
Juu, kerrain tein yhteen pesuala-alan yritykseen hakemuksen, johon en liittänyt mitään cv-tietoja, kerroin hakemuksessa suoraan miksi hain ja mainitsin senkin että suurpesulatyöskentelystä on (aikaa sitten jo tosin) hankittua kokemusta. Arvatkaapa miten tämä yritys vastasi: kiitämme mielenkiinnosta, mutta valinta ei kohdistunut sinuun. Olisimme kuitenkin mielellämme pitämässä sinua hakijarekistereissämme, jos vaikka jotakin ilmaantuisi, joten laitapa meille sitä cv:tä... No, menin lankaan ja pistin heidän hakijarekisteriin tarkemmat tiedot... Mahtoi porukkaa naurattaa.
En tiedä, millaiset tyypit siellä valintoja tekevät. Onko siellä jokin työnjohtajien pomo - niin kuin ennen oli - vai ovatko työnjohtajat kun selaavat niitä hakijoitten papereita (jos nimittäin hakemus menee heidän omiin rekistereihin eikä johonkin vuokravälittäjä.fi-firmaan jotka taas väittävät (en usko) että ehdokkaista valinta tehdään yhdessä työnantajan kanssa) ja näin ollen myös, typerinä, levittelevät ihmisten tietoja sinne, missä ei ole mitään tekemistä heidän rekrytointiensa kanssa. Niin kuin nyt vaikkapa paikkakunnan juopposakkeihin, että vitsit sentään sekin kahjo haki meille töihin... hähähhhäää, mut ei me sitä oteta.... hähähhhääääää.

0

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

        Tätä jäin pohdiskelemaan....
        Maailman menoa
        97
        4193
      2. 71
        3445
      3. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        72
        3064
      4. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        81
        2539
      5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

        Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
        Maailman menoa
        5
        2356
      6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        206
        2141
      7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        30
        2071
      8. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        41
        860
      9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        73
        801
      10. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        52
        766
      Aihe