Elättäisitkö puolisoasi?

https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000005904012.html

Vai heitätkö heti pihalle jos joutuu työttömäksi?
12306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tuossahan ei ollut kysymys siitä, että mies olisi JOUTUNUT työttömäksi, vaan hän HALUSI olla työtön. Näissä on aika iso ero.

Äänestä
  • Tiesitkin varmaan, että avioeroriski kasvaa aina miehen työttömyyden seurauksena.

    Ei siinä syitä paljon katsella.

    1Äänestä

  • JossainMuualla kirjoitti:

    Tiesitkin varmaan, että avioeroriski kasvaa aina miehen työttömyyden seurauksena.

    Ei siinä syitä paljon katsella.

    Mitä se kertoo naisten kyvystä rakkauteen itse miestä kohtaan?

    1Äänestä

Minkähän takia eukko sitten asuu liian kalliissa kämpässä jollei sitä muutenkaan kykenisi kunnolla maksamaan. Mutta toi ettei äijä saisi mitään, edes toimeentulotukea olisi kyllä aika outoa.

Äänestä
  • Ei toimeentulotukea saa, jos puolisolla on omaisuutta tai vaikka auto, ja jos puolison tulot riittävät kuitenkin MINIMItoimeentuloon kahdelle. Mutta aika pienet ne tulot saavat olla, kun toimeentulotuki jo evätään - siinä lasketaan, että henkilöiden pitäisi tulla toimeen muutamalla satasella /kk. Ja äijä ei ilmeisesti saa työttömyyskorvausta, koska on kieltäytynyt työstä ja saanut karenssin.

    Äänestä

  • NoinSeMenee kirjoitti:

    Ei toimeentulotukea saa, jos puolisolla on omaisuutta tai vaikka auto, ja jos puolison tulot riittävät kuitenkin MINIMItoimeentuloon kahdelle. Mutta aika pienet ne tulot saavat olla, kun toimeentulotuki jo evätään - siinä lasketaan, että henkilöiden pitäisi tulla toimeen muutamalla satasella /kk. Ja äijä ei ilmeisesti saa työttömyyskorvausta, koska on kieltäytynyt työstä ja saanut karenssin.

    Niin no oletan että osaisi puljata tuollaisia asioita, tietty jos on joskus ollut töissä "kunnon kansalaisena" ja sitten ratkennut niin se on eri juttu. Jos kerran kansanedustajatkin "asuvat" saunoissa, Itsekin aikoinaan työttömänä ollessani pidin yksiön missä olin kirjoilla vaikka olinkin toisella paikkakunnalla parisuhteessa.

    Äänestä

  • r8tu7yktdjetrykwr kirjoitti:

    Niin no oletan että osaisi puljata tuollaisia asioita, tietty jos on joskus ollut töissä "kunnon kansalaisena" ja sitten ratkennut niin se on eri juttu. Jos kerran kansanedustajatkin "asuvat" saunoissa, Itsekin aikoinaan työttömänä ollessani pidin yksiön missä olin kirjoilla vaikka olinkin toisella paikkakunnalla parisuhteessa.

    Niin no, tuon pariskunnan ehkä olisi kannattanut tehdä niin, että kun naisella kerran on sijoitusasunto(ja), niin vuokraisi omistamansa asunnon miehelle. Tällöin nainen saa hyvän vuokralaisen, joka ei tuhoa asuntoa ja Kela maksaa vuokran. Kun eivät ole enää virallisesti pari, maksaisi Kela myös toimeentulotukea. Yhdessähän he voisivat silti olla ja viettää aikaa naisen asunnossa, mutta raha ja miehen työn vieroksunta ei enää hiertäisi välejä. Toisaalta sitten miehenkin asema on turvattu, kun hänellä kuitenkin olisi se vuokra-asunto, joten jos tulisi ero, ei hän joutuisi kadulla kuten voisi käydä, jos hän siirtäisi kirjansa Poste Restanteen tai vaikka vanhempiensa luo.

    Äänestä

Sehän on sama asia haluaako olla työtön tai onko työtön. Kysykää vaikka työkkäristä.
Elättäisin miestä jos ei ole alkoholisti ja on muuten aktiivinen harrastaja.

Äänestä

Elättäisin, jos lusmuilu ei olisi tahallista velttoperseilyä. Mä olen joskus nuorena tyhmyyttäni elättänyt yhtä velttopersettä ja kuten näkyy, vituttaa laiskamadot jokka kuppaa toisia...

Äänestä

Kumppania pitää elättää jos seurustelee. Työttömiä on niin paljon ja töitä ei saaa vaikka olisit insinööri joten se työttömyys on aika normia monelle. Suomessa on 35000 korkeasti koulutettua työtöntä. Sanoisin että kannattaa asua eri kämpissä jos oon työtön ja toinen töissä niin saa kelan tuet, voi silti asua sen työtä tekevän asunnossa ja ja välillä työssä oleva kumppani voi tulla työttömän asuntoon mutta kannattaa pitää oma kämppä jos on työtön. Se on tonnin tuet muuten pois omasta taskusta.

Äänestä

Basistivitsi:

mitä nimitystä basistista jolla ei ole tyttöystävää?

Asunnoton.

Äänestä

Jos sielunkumppanuutta on olemassa ja sellaisen vielä tapaisin, toki tarvittaessa hänet elättäisinkin. Muutoin elän elämäni yksin, mikä on se todennäköisempi vaihtoehto.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaikysyäsaa kirjoitti:

https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000005904012.html

Vai heitätkö heti pihalle jos joutuu työttömäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu