Aiotteko naiset synntyslakkoon?
https://www.ts.fi/mielipiteet/kolumnit/4160623/Esko Valtaoja Synnytystalkoista synnytyslakkoon
Synnytyslakko
12
187
Vastaukset
Onko Suomessa suurempaa sosialistia kuin Elinkeinoelämän keskusliitto?
https://www.iltalehti.fi/talous/a/27eab112-9ef0-4908-b489-9dc487e0658c
Osaajapula on hirmuinen ja osaajat kelpaa mistä tahansa perslävestä. Osaamisen taso nyt kuitenkaan ei ole sellainen että osaajille oikeastaan voitaisiin maksaa palkkaa, vaan heidän palkkojensa maksu kuuluu ensisijaisesti muille eli a) niille henkilöille, jotka jo ennestään maksavat maksavat ylisuuria veroja ja b) niille yrityksille, jotka tuottavat ja tulevat toimeeen muutenkin ilman näitä "osaamia". Haistapa Häkämies paska!.. Ai.. Nytkö Sä(kin) jo Viimein Heräsit Ja Tajusit EmäParaSiittien&Loisten PersestelyTouhut?.. ;P
.. Tämä Kehitys on Jatkunut jo Vuosia.. Pahentunut Vain VuosiVuodelta.. Ja Pahemmaksi menee Just niin kauan, kuin Sen Annetaan Mennä.. ;P
.. Löysin tuon Harmiksen Kommentin samalla, kun Guuggeloin jotain Sopivaa tähän.. Laitetaan nyt se tänne, kun siinä on PariLinkkiä näistä asioista.. Ja Netti(kin) On Pullollaan Lisää.. ;P
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15458844/millaisia-kokemuksia-teilla-on-kuntouttavasta#comment-95555209
.. Tuo PuolMiljoonaakin on Luultavammin AlaKanttiin.. Kaikkien Kantsis jo Pikku Hiljaa alkaa Availemaan Silmiään.. ;P
- kurpanrutinaa
Kyllä minä aloin synnytyslakkoon heti esikoisen saatuani. Eikä se tule muuttumaan.
- Järkeäpolitiikkaan
Hyvä kolumni. Olen aina ihmetellyt että suomen pitää olla edelläkävijä maapallon pelastamisessa juurikin näissä hiilidioksidi päästöissä vaikka muut eivät laita rikkaa ristiin mutta kun puheeksi tulee kansan lisääntyminen niin sitten ei hiilijalanjäljet tunnu missään. Ihmisiä on tänne saatava kuusi miljoonaa hinnalla millä hyvänsä. Kaikista hiilidioksidi päästöistä tuo liki miljoonan ihmislisäys romuttaisi koko päästötalkoon samantien romukoppaan.
Jokainen tietää että maapallon resurssit eivät kestä ihmiskunnan lisääntymistä ja käytännössä rajat ovat jo nykyiselläänkin vastassa. Miksi suomi ei halua sitten tässä asiassa olla edelläkävijä eli syntyvyys laskuun ja ei uutta väkeä edes maahan korvaamaan syntyvyysvajetta?
Ainiin oma napa ja huono itsetunto. Nämä kun sekoittuvat pienen kansan päättävissä tahoissa niin tulos on se että toiselle kumarrat ja toiselle pyllistät.
Kokkareiden unelmahan tässä käy toteen. Vähemmän kallista suomalaista työvoimaa ja enemmän halpaa ulkolaista työvoimaa on yhtäkuin herroille kertyy enemmän pätäkkää.
Toinen suuri voittaja syntyvyysvajeessa on sitten vihervasemmisto. Mamutus unelma käy toteen ja voi entistä kovempaan ääneen huutaa rajat auki ja kaikki tänne ilmaisen rahan perässä. Kyllä jäljellä oleva työväestö maksaa kunniavieraiden ilmaisen elämän.
Kerran teknologia vähentää maassamme työpaikkoja runsaasti on itseasiassa kehitys juuri sellainen mitä itse maapallo sen toivoisi olevan.Näimpä,onhan se hyvä että suomi ajattelee näitä asioita mutta loppujen lopuksi,sillä ei ole paskankaan väliä vaikka koko suomi lopettaisi saastuttamisen,niin pieniä meidän päästöt on suurien maiden rinnalla. Ja he taas eivät tee mitään asian hyväksi..mä en ala suihkuvettä tai muitakaan vesiä enää säästelemään tai tekemään muitakaan super egotekoja,niillä ei ole paljoa väliä. Lisääntyminen on todellakin se avainjuttu tässä asiassa,karusti sanottuna..tänne ei saisi tulla enää yhtään uutta ihmistä lisää- milläs toteutat tuon hehe.
peppupupu kirjoitti:
Näimpä,onhan se hyvä että suomi ajattelee näitä asioita mutta loppujen lopuksi,sillä ei ole paskankaan väliä vaikka koko suomi lopettaisi saastuttamisen,niin pieniä meidän päästöt on suurien maiden rinnalla. Ja he taas eivät tee mitään asian hyväksi..mä en ala suihkuvettä tai muitakaan vesiä enää säästelemään tai tekemään muitakaan super egotekoja,niillä ei ole paljoa väliä. Lisääntyminen on todellakin se avainjuttu tässä asiassa,karusti sanottuna..tänne ei saisi tulla enää yhtään uutta ihmistä lisää- milläs toteutat tuon hehe.
typo,ei egoteko vaan ekotekoja :D
.. Mamutus Lämpimämmistä IlmanAloista Kylmempään on Muutenkin Ihan Järjen Köyhyyttä.. Varsinkin ÄitiMaan Kannalta katsottuna.. ;P
.. Kuin myös muun Kulutuksen Kasvattaminen.. Yhä Suuremmalla Joukolla.. ;P
.. Ja kun LisääntymisTyylikin on Näillä ollut sellainen, ettei Asiat TodParane.. Pahenee Vain.. Ja Leviää yhä Laajemmalle Alueelle.. Täytetään Avustus&TukiRahojen jne. Turvin OmaMaa.. Sitten "paetaan" itse Aiheutettua Ongelmaa toiseen Maahan, jossa jatketaan Samaa Kaavaa.. Ja Sama Juttu jatkuu Samaan Aikaan Näiden LähtöMaissa.. Oikea JärjenKöyhyyden&Tuhon Kierre.. Tämä(kin) asia.. ;P
- Anonyymi
Itse jättäisin tekemättä, mutta tuli valitettavasti pari tehtyä. Nyt olen pahoillani heidän puolestaan, että toin heidät tänne pahaan maailmaan, jossa saavat pelätä henkensä puolesta. Suomi sellaisena kun tunnemme on mennyt ja tulemme kokemaan Ruotsin kohtalon.
- Anonyymi
"Mikä oikeus Suomella olisi kasvattaa holtittomasti väestöään, jos maailman väkiluku tasaantuu ja jopa kääntyy laskuun tällä vuosisadalla?"
Tuon kirjoittaja ei tarkasta kirjoitustensa sisältöä.
Ennusteen mukaan Afrikassa asuu jopa 4,2 miljardia ihmistä vuonna 2100. Koko maailman asukasluvun odotetaan puolestaan yltävän 9,6 miljardiin vuoteen 2050 mennessä.
Maailman väkiluku siis kasvaa 2 500 miljoonalla joten ei se Suomen sisäinen 100 000 asukkaan lasku taas tunnu oikeasti missään.
AsianVierestä - Anonyymi
Olen lukenut et hallitus toivoo et saa mamuista toisen luokan työläisiä, jotka tekevät työn puoli-ilmaiseksi ja siksi ottavat niitä pilvin pimein. Ongelma on että asiat menevät juurikin päinvastoin. Hallitus on ilmeisesti tajunnut osittain tämän kun on katsonut mikä kansa lisääntyy ja mikä ei, siksi Rinteen synnytysvouhotus. Haluaa et joku on puolustamassa heidän rikkauksiaan kun valta vaihtuu. Tapelkoon itse rahoistaan jonka ovat hankkineet kuppaamalla köyhät tyhjiin.
- Anonyymi
Osaajia on mutta ei kelpaa suomalainen osaaja töihin koska suomalainen haluaa jonkin verran pelkkaa joten se on este työn saamiselle.
Ätminä olen sitten vaan työtön
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2084555Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1043303Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881797Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131407Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241253Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2591206- 521180
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101141- 551079