Poliisin mukaan perinteinen pilluralli on hiipunut Kemissä. Ei pysty nykynuoriso vaalimaan perinteitä. !970-luvulla kuului asiaan että ihan sakon uhallakin heitettiin se 4:s kierros ja sakothan siitä tuli.Kysyisinkin kuinka moni on saanut ensimmäisen sakkonsa ko. rallista?
Pillurallikin hiipunut Kemissä.
18
663
Vastaukset
- Sattuko
silloinen Kemin kuuluisuisin poliisi, elikkä Musikka Topi olemaan jalkapartiossa merkkaamassa rekkareita ylös?
- virtuaaliralli
Onko muuttunut tietokoneen välityksellä toimivaksi sokerideittailuksi?
- Eikuulusulle
Pullukat istuu kotona nenä tietokoneen ruudussa ja harrastaa virtuaalista sokeritautideittailua.
- peruskemiläinen
Kyllähän Topi laski kierroksia tarkkaan mikäli ei ollut valottomia polkupyöriä sakottamassa. Antoi kuulemma vaimolleenkin sakor kun ei tuntenut pimeässä. Näin tarina kertoo.
- peruskemiläinen
Ruottalaiset vaan Volvoillaan vei rusinat pullasta. Kyllä meitä Mossemiehiä jurnutti.
- Jajajajajaja
Saahan Kemi lisää poliiseja valvomaan toimintaa, ettei ihan pilluralliksi ylly. https://yle.fi/uutiset/3-10520408
- Toivottavasti
saavat osumia diilereiden kohdalla.
- Miksi_Kemissä_ei_ryhtiä
Tässä voi sanoa vain syvällä rintaäänellä seuraavaa:
Mikäli Kemin nuoriso aikoo tulevaisuudessa nähdä kaupunkiansa kartalla, niin kaikki sellaiset "huume ym" kokeilut kannattaa jättää pois ja alkaa ottamaan vastuuta omasta elämästänsä.
On surullista katsoa ja kuulla, miten koko kaupunki ja sen tulevaisuus tuhoutuu. Käykää koulut kunnolla ja ottakaa vastuu elämästänne. Ja kannattaa puhaltaa "yhteen hiileen" kunnioittaen yhteiskuntaa.
En ole liki missään kuullut olevan niin paljon epäsosiaalista elämää mitä Kemissä on. Ihmettelen mihin on "lapin tunnettu miehen ryhti" hävinnyt.
Ette kai halua olla esi-isiänne huonompia? Miettikääpä tätä jaa tuollaiset "autorallaukset" voisi unohtaa ja alkaa rakentamaan tulevaisuutta. On peiliin katsomisen paikka.- Kemiläinen_
" "lapin tunnettu miehen ryhti" hävinnyt"
Kemi ei kuulu Lappiin eikä ole koskaan kuulunut.
Lapin eteläraja on napapiirin pohjoispuolella. Etelän ihimiset luulevat, että Kemi on Lapissa. - Miksi_Kemissä_ei_ryhtiä
Kemiläinen_ kirjoitti:
" "lapin tunnettu miehen ryhti" hävinnyt"
Kemi ei kuulu Lappiin eikä ole koskaan kuulunut.
Lapin eteläraja on napapiirin pohjoispuolella. Etelän ihimiset luulevat, että Kemi on Lapissa.Kuulehan "Kemiläinen". Et arvaten ole kuullut sanojen "lapin tunnettu miehen ryhti" - merkitystä.
Se on aina ollut tolkun miehen sana. Lappi ei ole millään lailla aliarvostava sana tai merkitse aliarvostavuutta.
Päinvastoin - lapin mies ei ole pullamössönsyöjä, coca colan juoja vaan rehdin miehen ruuan syöjä. Lapin mies on tervaskanto, joka huolehtii niin itsestänsä että läheisistä.
Samalla periaattella sellainen mies pitää porstuansa puhtaana ja "kunniallisena" - eli puhutaan miehen sanasta ja toiminnoista.
Mie olen joutunut lähtemhään muualle töihin mutta palaan takaisin eikä ole mieli muuttunut.
On kunnia-asia olla "lappilaisen luonteen omaava" ja sitä teillekin suosittelen.
Ei ole tarvinnut nuoleskella pullapoikia ja on tällä periaatteella löytynyt myös rotunaista, jotka arvostavat sanotaanko vaikka sanaa laatu. - Kemiläinen_
"Lappi ei ole millään lailla aliarvostava sana tai merkitse aliarvostavuutta. "
Ei siitä olekaan kysymys. Kemi ei kuitenkaan kuulu Lappiin. Lappi on napapiirin pohjoispuolella ja napapiiri on Rovaniemen pohjoispuolella. Sinun on aivan turha isotella väittämällä olevasi Lapista.
Ralli on hiipunu, mutta sitä pjllua saa aina. 🎅
- Lumperiantti
Karpon vika oli kun ralli loppui!
- Rallikuralli
Kuullu että piriralli pyörii oikein hyvin?
- Matkailuohjaaja
"Poliisin mukaan perinteinen pilluralli on hiipunut Kemissä."
Nykynuoriso ei pysty mihinkään. Sinun on itse palautettava perinne takaisin käytäntöön. Auton voit vuokrata illaksi kerrallaan, jos et itse omista autoa. Pakettiautolla tai kuorma-autolla ei kannata aloittaa. - hipsteri
Oulun polliisi kertoi lehtikalevassa 14.12.18 pillurallista. Hävyttömäksi mennyt nykypilluralli. mitä se on suuremissa kaupungeissa.
- VastaKuolemaErottaa
Kyllä kannattaa neitsyenä odottaa sitä oikeaa rakasta. Sitten avioliittoon ja vasta avioliittoon vihkimisen jälkeen seksiä. Kyllä moni oni katuu kun on jo lapsena vaihdellut usein seksiparnereita.
- peruskemiläinen
Kyllä se on koeajo tehtävä ennen lopullista päätöstä. Niinhän se on autokaupassakin. Hevoskaupassa riittää kun katsoo hampaat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3285240Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202668Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841865Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041682- 1121546
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1211430Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393