Kemijärvellä on tilaa ja tuulimyllyille pyöriä, eikä häiriöitäkään ole kun ei ole liioin asukkaitakaan. Tuulimyllyistä kaupunki saisi hyvät kiinteistöverot 30000€/mylly/vuosi.
Tehdas kun tulee metsät autioiksi ja myllyjä tilalle ja maahanmuuttajat hoitamaan vanhuksia ja perustamaan yrityksiä.
Tehdas kun tulee metsät autioiksi ja myllyjä tilalle ja maahanmuuttajat hoitamaan vanhuksia ja perustamaan yrityksiä.
Vastaukset 26
Vanhimmat
http://tuulivahinko.fi/
Kyllä on edullista sähköä!!!
Jotta totuus ei unohtuisi!
Kommentoi
1 VASTAUS:
Minämaksan
19.11.2018 21:51
http://hannuaro1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/253556-tuulivoimala-on-puhtaan-energian-harhakuva
http://jannesalonen11.puheenvuoro.uusisuomi.fi/229042-tuulivoimala-tulipalo
https://youtu.be/pLOtQOYnlFU
http://santavuori.blogspot.com/2016/04/tuulivoimalan-purkukustannukset.html
Tietoa tietämättömille!
Ihminen ei voi hallita tuulta,mutta veden juoksutusta kyllä!
Kyllä saastuttaa ja linnut kuolee myllyn lapoihin!
Missä "viher/vasurit"?
Kansalaiset maksavat tuulivoimaoperaattoreille kahdesta kolmeen miljardia euroa, jotta nämä tuottavat satunnaisesti tuulivoimasähköä, joka kattaa jokusen prosentin koko maan sähköntuotannosta. Meneillään on yksi taloushistorian suurimmista tulonsiirroista, kirjoittaa Janne Salonen.
Tuuli- ja aurinkovoiman tuet lisäävät hiilidioksidipäästöjä, aiheuttavat uhkaa sähköverkkojen toiminnalle ja vääristävät sähkömarkkinoita. Tuet hidastavat eri energiantuotantomuotojen tuotekehitystä ja haittaavat Euroopan pk-sektorin kilpailukykyä.
Kansallisista tuuli- ja aurinkovoimatuista tulisi luopua. Sitran toimeksiannosta Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa tehdyn tutkimuksen johtopäätökset ovat hämmentäviä – senkö vuoksi loppuraportista ei ole medioissa juuri kirjoitettu?
"Tukimekanismeja ja tavoitekonflikteja Euroopan nykyisillä sähkömarkkinoilla" -loppuraportti julkaistiin 28.1.2015. Sen mukaan eurooppalainen päästökauppajärjestelmäkin on jäämässä kansallisten uusiutuvien energioiden tukipolitiikan jalkoihin.
Tuulienergia tulee olemaan tulevaisuudessa aika iso energian tuottaja.
Sanokaapa sitä kovin kritisoivat tahot, miten sitä voisi kehittää, mikäli sitä ei missään otettaisi käyttöön ? Niin ne on autotkin kehittyneet ihan sillä kun ne tulivat ensin käyttöön. Aika alkeellisia olivat ensimmäiset automobiilit nykyisiin verrattuina.
Nyt kuitenkin pitäisi siirtyä energian tuotannossa puhtaisiin ratkaisuihin, joten miten tuulivoimaa kehitetään jos sitä ei saisi edes käyttää teidän mielestä ?
Ei ihminen pysty tuulta hallitsemaan!
Miten tuulta kehitetään?
Voi mitä "urpoja" täällä kommentoi!
Kyllä sinun kommentilla pääsee ihan pääurpoksi, on se sitä luokkaa.
Tuulivoimaa kuitenkin rakennetaan, haluttiin sitä tai ei. Suomeen tulee lähitulevaisuudessa nousemaan satoja, jopa tuhansia myllyjä. Miksipä ei Kemijärvi hyödyntäis verotuloja jotka olisi tyrkyllä.
Maanomistajallakin olisi hyvä sauma muuttaa hakatut metsät tuottamaan. Uskompa että kymmenen vuoden kuluttua Kemijärvelläkin kuuluu melkoinen tuulimyllyjen suhina.
Joo hakataan metsät paljaiksi ja tehään sellua kinuskeille. Sit joka vaaraan myyllyjä. Ja sit häivytään muualle jossa näkee metsää ja myllyttömän maiseman. Täällä saa muutamat metsänomistajat keskenään ihailla myllyjä ja itseään. Son tulevaisuutta ...?
Jokaiselle takapuoleen pierumylly niin sähköä riittää ja jos kaasukin saadaan vielä talteen niin sillähän voi körötellä vaikka kirkkoon.
Pierukaasuhan täyttä totta. Monet jätevedenpuhdistamot ottavat kaasun talteen ja hyödyntävät sen sähköntuotantoon. Isot dieselmoottorit on muutettu käyttämään biokaasua jotka pyörittävät sähkögeneraattoreita.
Lähin "pierukaasun" tankkauspaikka löytyy Oulusta.
https://kiertokaari.fi/kotitaloudet/biokaasu/
https://www.ess.fi/Mielipide/art2481997
Esimerkiksi Saksassa, jossa pieniä voimaloita on ollut kauan, yli miljoona ihmistä on sairastunut niistä. Hiljattain siellä perustettiin yhdistys tuulivoimaloiden infraäänestä sairastuneille.
https://www.mendozapost.com/files/image/33/33489/559d50f0acb7c_570_320!.j
https://youtu.be/2hJeaPzDnOE
Fagtaa tietoa!
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/valtio-säästi-kymmeniä-miljoonia-tuulitukea-tyynen-sään-ansiosta-1.177026
Tuulivoimalat pyörivät viime vuonna 15–20 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna, minkä vuoksi valtio säästi tuulivoimatukea 20–30 miljoonaa euroa.
Viime vuonna valtio maksoi sähkön syöttötariffitukia tuulivoimayhtiöille 136 miljoonaa euroa, johtaja Pekka Ripatti Energiavirastosta kertoo.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/valtio-säästi-kymmeniä-miljoonia-tuulitukea-tyynen-sään-ansiosta-1.177026
Joko pelttää?
Aalto-yliopiston tekemän tutkimuksen mukaan tuulivoima romahduttaisi sähkönhintaa 70 prosenttia jo vuonna 2020. Näen nämä luvut hyvin huolestuttavina tuulivoimaenergian nykyisen tilanteen takia.
Tutkimuksen tuloksissa ei ole korostettu sitä, kuinka tuulivoima tuottaa rahaa. Rahasampohan tuulivoimala ei ole, vaan erittäin kallis investointi, joka lyhyen elinkaarensa aikana tuottaa suhteellisen vähän sähköä.
Tuulivoiman tuotanto on keinotekoisesti kannattavaa. Tuulivoimayhtiöille syötetään satoja miljoonia euroja veronmaksajien rahaa.
Tämä luo kilpailuvääristymän, jossa tuulivoimalayhtiöitä suositaan muiden energiamuotojen kustannuksella; tuulivoima ei yksinkertaisesti ole markkinaehtoisesti kannattavaa.
Ainoa syy, miksi tuulivoimaa kannattaa Suomeen rakentaa, on se, että siihen saadaan niin paljon rahaa kansan selkänahasta.
Miten käy sähkömarkkinoiden? Tuulivoimalat saavat tuhottoman suurta syöttötariffia, joka polkee sähkön hintaa keinotekoisesti. Sähkön hinta on liian matala, ja lystin maksaa veronmaksaja.
Lisäksi tilanne on huolestuttava siksi, että uuden energiantuotannon rakentaminen Suomeen ei enää ole kannattavaa sähkön hinnan ollessa pohjalla. Tilannetta ei helpota yhtään, että Suomi ei edelleenkään tuota kaikkea tarvitsemaansa sähköä vaan ostaa sitä Venäjältä ja Ruotsista.
Muualla Euroopassa liian isot tuet ”vihreälle energialle” ovat nostaneet sähkön hinnat pilviin. Haluammeko tappaa energiateollisuutemme tai haluammeko järjettömän isot sähkölaskut?
Mielestäni mitään energiamuotoa ei pitäisi tukea, vaan niiden pitäisi antaa toimia vapaan markkinatalouden mekanismeilla. Näin saavutetaan oikeasti kannattava energiateollisuus.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/haku?q=tuulivoimala
Yle: Kymmenien miljoonien tuet valuvat ulkomaille – Suomen tuulivoimamarkkinoille rynnivät varsinkin saksalaiset
Ja nää kiinteistöverot kaupungille. Jos olis vaikka 10 myllyä niin verotutto on syöty viikossa pöhöttyneessä kaupunkiorganisaatiossa. Maisemat pilataan kovin halvalla. Eikö kaupunkin päättäjissä oo munaa tehdä säästöratkaisuja jotta talous saataisiin ees jollekin tolalle ? Tuskin. Päättävissä elimissä suuri joukko kaupunkin työntekijöitä jotka ei varmasti ala säästöpuuhiin. Neuvokset ja nauvokset oottaa niin kauan et valtio alkaa hyyssäämään kuntaa.
Myllyjä kuitenkin rakennetaan, vähiten niistä on haittaa harvaanasutuilla alueilla. Siksipä Kemijärvi olisi hyvä paikka koska matkailuakaan ei liiemmälti ole.
Hirvet ja porot kyllä tottuu myllyihin, voivat jopa tykätä niistä. Tuskin syöpäläisetkään ovat porojen haittana aiheuttaahan mylly alueille ilmavirtauksia.
Jos myllyjä tulisi niitä pitäisi tulla paljon.
http://tuulivahinko.fi/
Mitä enämpi "myllyjä",sitä isompi on valtion tuki! Verorahat kerätään kansalta ja lisää leikkauksia!
Kyllä on lyhytnäköistä ajattelua.
Tuleville polville "torsot" myllyt nähtävyys!
Suomulleko ne tehdään vai järvimaisemaan? Miksei Raajärven ent. kaivoalueelle?
Tuulimyllyt vahingoittavat kyllä lintuja, mutta eikö kukaan enää linnuista välitä valtuustossa? Tosi lintujen ystävä vastustaa tuulimyllyrakennelmia!
Myllyt on yksi typerin energiantuotantomuoto!!! Ja että niitä on valtion tuella saanut pystyttää maisemia pilaamaan, se on viher-vasemmiston yksi törkeimmistä saavutuksista ja muiden poliitikoiden notkistelu niiden edessä on häpeällistä!
EI AINUTTAKAAN KARAHKAA TÄNNE meidän vaaramaisemiamme pilaamaan!!!
Tuulimyllyt ovat keskustalaisuuden tavaramerkki. Pekkarinen on tuulimyllyjen isä joka touhusi kunnon valtion tuet hankkeille. Pekkarisen perhe on mukana tuulimylly bisneksessä.
Pitäisi aina tutustua paremmin aiheen taustoihin ennenkuin alkaa syyttelemään ketään.
https://www.uusisuomi.fi/raha/90858-raju-lataus-pekkarisen-paketista-–-”kuluttajat-ostavat-tuulimyllyt”
Uusi linkki.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000910856.html
https://www.uusisuomi.fi/raha/90858-raju-lataus-pekkarisen-paketista-–-”kuluttajat-ostavat-tuulimyllyt”
Katsotaan olisiko nyt linkki sitä mitä lupaa vai onko aihe liian arka.
http://tuulivahinko.fi/
Jotta totuus ei unohtuisi!
Kemijärvi kulkee onnensa ohi...
aina
tuulienergia tulee ennemmin tai myöhemmin jäädäkseen
Purjelaivoilla Ruotsiin ja Viroon!
Miten sitten,kun ei tuule?
tosi hyvä vinkki päättäjille, ei muuta kuin rahaksi, meillä sentään muutama pohjoisrinne on