Unohtakaa väkivaltaan taipuvat persut rasistisine ja naisiin kohdistuvine loukkauksineen!
Vasemmistoliitto on puolue, joka suojelee hädänalaisia ja pienituloisia ihmisiä!
Vasemmistoliitto on saanut valmiiksi ehdotuksensa uudeksi sosiaaliturvamalliksi. Puolueen on määrä julkistaa malli tiistaina, mutta vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson esittelee sitä jo Lännen Medialle.
– Mallimme purkaa byrokratialoukkuja, mitä pidämme nykyisen sosiaaliturvajärjestelmämme keskeisimpänä ongelmana, Andersson sanoo.
Vasemmistoliiton ehdottaman perustulon on tarkoitus korvata kaikki nykyiset perusturvaetuudet, esimerkiksi työmarkkinatuen, peruspäivärahan, kotihoidontuen, sairaus- ja vanhempainpäivärahat ja opintorahan. Toimeentulotuki säilyisi esimerkiksi yllättäviä arjen kalliita hankintoja varten.
Perustulon ylittävältä osalta maksettaisiin myös ansiosidonnaisia etuuksia. Myös asumistuki säilyy.
Puolueen ajama taso perustuloksi on huomattavasti korkeampi kuin tällä vaalikaudella toteutetussa perustulokokeilussa. Kokeilussa perustuloa on maksettu 560 euroa kuukaudessa.
– Meidän pitää tunnustaa se, että meillä on köyhyyttä Suomessa. Sellaista tilannetta ei saa syntyä uudistuksen yhteydessä, jossa vähimmäisturvan taso laskisi nykyisestä, kun on tarvetta korottaa.
Vasemmistoliitto - ainoa puolue pienituloisen asialla!
6
388
Vastaukset
- herää
Eli joka ei ole ikinään tehnyt töitä saa saman joka on pienelläpalkalla kituuttanut ...
ja taashan se on persujen vika....Miten se voi olla vasemmistoliiton vika, jos olet epäonnistunut opiskeluissasi etkä ole käynyt kouluja saadaksesi paremman ansiotason?
Tyypillistä putkinäköistä ajattelua sallalais-persulta - jälleen kerran!
Herää PAHVI!
- lljhfyik
Ei ainakaan Sallan vasemmisto. Hukkuvat jos menevät vesisateella ulos. Oma ja kavereiden asiaa vain ajetaan.
- esimerkki
Kerro toki esimerkki, jos pystyt? Epäilen, ettet pysty!
- eipersujenäänestäjä
Mutta Vasemmistoliitto sitten korottaisi myös keskituloistenkin verotusta, eikä pelkästään sen rikkaimman eliitin verotusta. Työssäkäyvät ihmiset maksavat jo enemmän kuin tarpeeksi paljon veroja. Joten toivottavasti vasemmistoliitto ei pääse hallitukseen koska vasemmistolaisia kannattavat laiskat ja muut elämässä epäonnistuneet ihmiset.
- sosiaalipummi
Millä tavalla vasemmistolainen äänestäjä on epäonnistunut? Miten sinä olet onnistunut äänestämään oikein?
Kerro se toki meille; oi sinä paskanpuhujien eliittiin kuuluva sosiaalipummi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843402- 252014
- 1941924
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3411316Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell841279Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137- 82923
Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12915Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23845Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790