Vasemmistoliitto - ainoa puolue pienituloisen asialla!

KöyhänAsialla100V

Unohtakaa väkivaltaan taipuvat persut rasistisine ja naisiin kohdistuvine loukkauksineen!

Vasemmistoliitto on puolue, joka suojelee hädänalaisia ja pienituloisia ihmisiä!

Vasemmistoliitto on saanut valmiiksi ehdotuksensa uudeksi sosiaaliturvamalliksi. Puolueen on määrä julkistaa malli tiistaina, mutta vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson esittelee sitä jo Lännen Medialle.

– Mallimme purkaa byrokratialoukkuja, mitä pidämme nykyisen sosiaaliturvajärjestelmämme keskeisimpänä ongelmana, Andersson sanoo.

Vasemmistoliiton ehdottaman perustulon on tarkoitus korvata kaikki nykyiset perusturvaetuudet, esimerkiksi työmarkkinatuen, peruspäivärahan, kotihoidontuen, sairaus- ja vanhempainpäivärahat ja opintorahan. Toimeentulotuki säilyisi esimerkiksi yllättäviä arjen kalliita hankintoja varten.

Perustulon ylittävältä osalta maksettaisiin myös ansiosidonnaisia etuuksia. Myös asumistuki säilyy.

Puolueen ajama taso perustuloksi on huomattavasti korkeampi kuin tällä vaalikaudella toteutetussa perustulokokeilussa. Kokeilussa perustuloa on maksettu 560 euroa kuukaudessa.

– Meidän pitää tunnustaa se, että meillä on köyhyyttä Suomessa. Sellaista tilannetta ei saa syntyä uudistuksen yhteydessä, jossa vähimmäisturvan taso laskisi nykyisestä, kun on tarvetta korottaa.

6

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herää

      Eli joka ei ole ikinään tehnyt töitä saa saman joka on pienelläpalkalla kituuttanut ...
      ja taashan se on persujen vika....

      • Miten se voi olla vasemmistoliiton vika, jos olet epäonnistunut opiskeluissasi etkä ole käynyt kouluja saadaksesi paremman ansiotason?

        Tyypillistä putkinäköistä ajattelua sallalais-persulta - jälleen kerran!

        Herää PAHVI!


    • lljhfyik

      Ei ainakaan Sallan vasemmisto. Hukkuvat jos menevät vesisateella ulos. Oma ja kavereiden asiaa vain ajetaan.

      • esimerkki

        Kerro toki esimerkki, jos pystyt? Epäilen, ettet pysty!


    • eipersujenäänestäjä

      Mutta Vasemmistoliitto sitten korottaisi myös keskituloistenkin verotusta, eikä pelkästään sen rikkaimman eliitin verotusta. Työssäkäyvät ihmiset maksavat jo enemmän kuin tarpeeksi paljon veroja. Joten toivottavasti vasemmistoliitto ei pääse hallitukseen koska vasemmistolaisia kannattavat laiskat ja muut elämässä epäonnistuneet ihmiset.

      • sosiaalipummi

        Millä tavalla vasemmistolainen äänestäjä on epäonnistunut? Miten sinä olet onnistunut äänestämään oikein?

        Kerro se toki meille; oi sinä paskanpuhujien eliittiin kuuluva sosiaalipummi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      25
      2694
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2332
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1308
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1231
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      986
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      88
      905
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      894
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      808
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      803
    Aihe