Seinäjoen Energia nostaa hintoja

TangoAfrikka

Seinäjoen energia nostaa sähkön hintaa rajusti ensi vuoden alusta.

Nousun syynä on yhtiön johdon kuuma ja kiihkeä tangoharrastus.
Yhtiön tuloista useita miljoonia ohjataan joka vuosi Tangomarkkinoiden tukemiseen.

Lisäksi joudutaan varautumaan jo pitkään suunnitteilla olleen 50 miljoonaa maksajan tangohallin rakentamiseen jossa Seinäjoen energian toimittaman sähkön turvin voidaan tangoilla myös talvisin sisätiloissa.

Kaikki muu paitsi Tango on turhaa. Ei väliä vaikka hammashoitoon olisi puolen vuoden jono ja lääkäriin kuukausien kunhan Tango, tuo Argentiinan huoratalojen musiikki, saa soida.

Raju hinnankorotus koskee vain sähkön myyntihintaa ja siirtohinnan korotus julkaistaan myöhemmin. Siirtohinnan korotuksella kustannetaan yhtiön johdon matkat tangofestivaaleille eri puolille maapalloa. Viimeksi marraskuun alussa yhtiön johto oli 2 viikkoa kestävillä tangokarnevaaleilla Afrikan kuuman auringon alla.

19

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alajärventuristi

      Tällaiset sähkönsiirtoyhtiöt ovat hillotolppia johtajilleen.Niitä kun ei voi kilpailuttaa.Saavat siirtohinnan tehdä mielensä mukaan.Yksi ongelma on kun kunnat ja kaupungit omistaa ne niin pystyvät ottamaan piiloveroa eli ylihintaa mielinmäärin.Samaa on ympäri suomea.Sähkön olen toki kilpailuttanut jo alusta asti ja halvinta myy yleensä ruotsalaiset firmat. Viimeksi valitsin kiinteän hinnan niin kuivakaan kesä ei nosta hintaa 2 vuoden tarjouksen aikana.

    • SeoliKUSETUS

      Laitetaanpa ne sähköverot ja alvit siihen SÄHKÖENERGIAN HINTAAN pois siirrosta.
      Vain näin toimien KILPAILUTUS TOTEUTUU !!!!!!!

    • ei-köyhyyttä

      No nyt alkaa rahaa virtaamaan Energialle, kun Jouppilanvuorella lumitykit pauhaa.

      Alkuviikosta pakkasta ja loppuviikkoa kohti vettä 1-8c. Näyttää kaupungilla olevan varaa paasata rahaa taivaan tuuliin, vaikka joutuuneenko Seinäjokiset maksajan paikalle, jossain muodossa.

      Onko tuollaisessa touhussa mitään järkeäkään, kyllä tuolta taivaalta sitä lunta sataa ja viellä kireät pakkasetkin paukkuu. Tosin ens'vuoden puolella.

    • jotainrajaa

      Nämä energiayhtiöt ovat piiloverottajia jolla itse veroprosentti pidetään keinotekoisesti alhaalla,lapatakseen rahaa hölmöjen päätösten maksamiseen.
      Kuinkahan paljon pitää kaukolämpöä ja säköä nostaa millä maksetaan valtuuston pj mainostamat yli 1000 mijoonan kehittämishankkeet jos luku oli oikea lehdessä,kestääkö kaupunkilaisten talous näitten päätösten seuraukset.
      Sähkön siirtohinnat veroineen on jo maaseudulla laillista rosvousta.

      • Pölynä...Ilmaan

        Kylmä lämpölaitos Sairaalanrinteessä pitää saada maksettua.
        Väärä polttoaine.....pellettiPÖLY.ksi......tuli kalliiksi. Virheinvestointi.
        20 milj. Euroa on kateissa.
        Hake ajetaan Vaasaan.


    • kallistaon

      caruna nostaa taas jakelu hintaa en ymmärrä kuinka joku viittii käyttää? vai eikö täällä siirrä maille mikään muu kun caruna

    • suomalaistakusetetaan

      Päästökauppaan uppoaa suomalaisten rahoja. Kuka ne saa - ei tietoa. Tuskin raha jää Suomeen. Suomalaisia kusetetaan aina ja meidän edunvalvojat (päätäjät) valvovat vain omia etujaan. Turvetta ei saa käyttää, mutta kivihiiltä saa käyttää loputtomasti.

      Isot saastuttajamaat kärtyttävät kivihiiltä maailman tappiin samalla kun täällä pohjolassa kärvistellään kylmässä ja maksetaan tehottomista lämmitysmuodoista riistohintoja ja autoilukin kielletään. Ja maailma pelastuu.

      • saatanallisetsäkeet

        Vihreät päättäjät haluaa kieltää turpeeen ja puunpolton,jopa takkoilla lämmittäminen halutaan kieltää.Samaan aikaan Helsinkiä jossa he ovat valtapuolueena kokoomuksen kanssa ,kivihiiltä saa käyttää estoitta.Kaksinaamaisuus on saanut uuden mestarin,vihreät.Ei muuten kokoomuskaan pajon häviä tässä pelissä,samoja oireita on siellä,Vapaavuori esimerkiksi.


    • aggrekaatit-kaikille

      Kaikille pitää saada omat aggrekaatit jyskäämään

    • Tätitäti

      Onneksi ehdin vaihtaa sähköyhtiötä

      • pah...pah

        Mitä hyötyä kuvittelet siitä olevan? Kaikki nostavat perässä. Sanovat kuin pankki: ota tai jätä.


    • liivit_keltaiset

      Suomi alkaa olla Ranskan tiellä tässä kansan kyykyttämisessä!!!!!!!!!!!

    • Nesiirtomaksut

      Sähköverkon myynti sijoittajalle oli Kataisen mukaan fantastinen kauppa.Kaupan sinasi Garunan Haavisto.

      Kiittos Kataisen hallitus

      • hyvin_tietämätön

        Kysyn vaan ,onko tämä Haavisto näitä vihreitä ?


    • osta_sähköä_meiltä

      "Seinäjoen energia nostaa sähkön hintaa rajusti ensi vuoden alusta. "
      No tuotahan se on tehnyt jo vuosikausia ja sama tulee jatkumaan hamaan tulevaisuuteen....selitykset kirjeissä on sitä täyttä paskaa oikea selitys on että johtoporras voi nostaa palkkojansa mielinmäärin.
      Nämä ne vievät rahat meiltä meitä kuten haluavat ...ja haluavat runsaasti omaan taskuun
      Hallitus 2017-
      Pertti Mäki-Hakola, puheenjohtaja
      Martti Lahti, henkilöstön edustaja
      Jani Karvonen
      Anneli Manninen
      Martti Pajulammi
      Jorma Rasinmäki
      Paula Sihto
      Harry Wallin

    • sus-siunatkoon

      Talvella sähkön hinnat nousevat siirtomaksut, kesällä taas laskevat, mutta tätähän tehdään neljäkertaa vuodessa. Ylös-alas-ylös-alas.

      Vähän tuntuu hölmöläisten hommalta.
      Sitten taas seli-seli-tellään, miksi meni alas ja miksi meni ylös : )

    • Ostakaa köyhät sähkönne mistä haluatte, ette te sitä mistään halvemmalla saa, pöljät!

    • uunotttajat

      Sähkön hinnallahan ei ole vitunkaan väliä vaan siirtomaksuilla ja veroilla.
      Ostakaa ilmalämpöpumppu kehoittaa sähkönmyyjä että saamme edes jotain kun on niin lämmintä keliä.

      • S-kuluttaja

        Selvennän sinulle, Kyllä Haavisto on näitä vihreitä, Katainen kuului kokoomkseen eli nämä jotka möi sähköverkot pilkkahintaan ulkolaisille sijoittajalle Garunalle .Siirtohinnat tulee jatkossa nousemaan rajusti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe