Kysyisin seuraavaa;
missä menee raja miten esimies ja työkaverit saavat puhutella sinua tai kohdella?
Ystäväni on tilanteessa jossa hänellä on kolme esimiestä ja yksi työkaveri jotka aika kärkkäästi puhuvat hänelle ja hänen asioistaan selän takana. Tämä työntekijä siis ns esimiesten lellipentu, jos aikuisesta voi niin sanoa, on kyllä käyttäytymisen kannalta ihan lapsen tasolla vaikka iäkkäämpi nainen.
Sovitaan naisen nimeksi Kylli.
Esimerkiksi tämä Kylli juttelee esimiesten kanssa ystäväni työasioista, myös radikaaleista päätöksistä, jotka ei kyllille kuuluisi edes, ja tuo nämä päätökset esimerkiksi ystäväni työnkuvan muuttumisesta julki ystävälleni, mutta esimiehet ei kerro tästä. Mielestäni jos jotain isompaa muutosta asioihin tulee niin olisi asiallista että esimies siitä kertoisi?
Myös tämä Kylli piikittelee ystävääni henkilökohtaisista asioista, työasioista, komentaa, raivoaa hänelle jos jokin ei kylliä miellytä. Kylli on täysin tasavertainen työntekijä muitten kanssa, ei ole millään askelmalla johtoportaassa, on vain esimiesten suosiossa.
Esimiehet kohtelevat ystävääni samoin. Yksi on haistattanut vitut suoraan ja toiset vain kohauttavat olkapäitä kun ystäväni on asiasta sanonut, "huono päivä" ja "oma ongelmasi" vastausten kera.
Kylli saa touhuta mitä haluaa ja hänen töissä tekemänsä virheet nakataan ystäväni niskaan. Kun Kylli todella rumasti puhuu ystävälleni, esimiehet eivät reagoi asiaan tai lähtevät kyllin kylkeen mukaan tähän ala-arvoisesti puhumiseen.
Esimies on muutenkin todella epäoikeudenmukainen, tekee mitä haluaa ja kuvittelee ettei seurauksia tule. Jakelee työntekijöille varoituksia kuin siemeniä. kanoille, suosii aina jotakuta kuka pääsee helpolla, itse kusee työasioita ja laittaa työntekijöiden piikkiin tai vähättelee että ei haittaa kun hän on unohtanut jotain. Työntekijä kun unohtaa niin lappu odottaa lokerossa. Hän ei myöskään puhu työntekijöiden kanssa heidän tekemistään virheistä ym ko. työntekijän kanssa vaan muitten kanssa. Samoin puhuu kaikki henkikökohtaiset asiat kahvipöydässä, sairasloman syyt, terveys asiat, kaikki mahdollinen mitä tietää, ja täten mollaa ja saa muutkin mollaamaan työntekijää. Esimies nauttii kun pääsee jotakuta selän takana lyttäämään. Itse esimies on jäänyt kiinni mm. Kännissä työskentelystä, krapulassa työskentelystä ymym. Heillä nollatoleranssi.
Esimies näistä joutunut keskusteluun jonka jälkeen ystävääni alettiin kohtelemaan suuremmin kuin paskaa, sitä ennenkin oli kohdeltu.
Ystävääni siis lyhyesti kerrottuna mollataan suoraan päin naamaa, arvostellaan, haukutaan, haistatetaan, pidetään ei minkään arvoisena, piikitellään kaikesta mahdollisesta niin kyllin kuin esimiestenkin toimesta.
Ystävääni on uhattu jopa potkuilla koska hän ja hänen käyttäytymisensä on ongelma.
Ystäväni on henkisesti todella väsynyt ja masentunut asian kanssa, hän menee lääkärille juttelemaan asiasta.
Onko kellään samanlaisia kokemuksia ja miten olette selvinnyt asiasta?
Asiallisia vastauksia kiitos.
Työkavereiden ja pomon kiusaaminen
5
289
Vastaukset
- HyvätTavatKiitos
En tiedä mutta ei voi muuta sanoa kuin että toivottavasti järki tulee noihinkin päihin joskus jostain. Jos joku antaa kohdella itseään huonosti niin milloin se loppuu ennenkuin hän itse sen kykenee tavalla taikka toisella lopettamaan? Ei milloinkaan, muuten kuin että tuurilla löytyy se työpaikka, missä selkäänpuukottajia/hysteerikkoja/narsisteja ei sattumalta ole. Toivottavasti myötätunto ja järki voittavat. Omasta suhtautumisesta on 99% kiinni.
- VastuaksiaKiitos
"...toivottavasti järki tulee noihinkin päihin joskus jostain."
- Ai se järki vaan tulee joskus päihin? Onko toi se asenne jolla maailma muuttuu paremmaksi?
"Jos joku antaa kohdella itseään huonosti niin milloin se loppuu ennenkuin hän itse sen kykenee tavalla taikka toisella lopettamaan?"
- Heitäppä ihan sellanen konkreettinen esimerkki, vai tarkotatko että työpaikka-ammuskelu on ratkaisu? Sun neuvot: Jotain pitäis koittaa asioille tehdä = Yhtä tyhjän kanssa.
"Ei milloinkaan, muuten kuin että tuurilla löytyy se työpaikka, missä selkäänpuukottajia/hysteerikkoja/narsisteja ei sattumalta ole.
- Liiaan suuri osa suomalaisista ovat kusipäitä, mutta se ei ole ongelma. Ongelma on se että kusipäät saavat vapaasti häiritä ja valita uhrinsa. Ne joita ei häiritä, heitä ei kiinnosta, koska ittellään menee ihan hyvin.
"Omasta suhtautumisesta on 99% kiinni."
- Kerroppa tarkemmin miten kusipäihin ja kusipäiden toiminnan salliviin suhtaudutaan oikein! Ja kerro myös miksi vain 1 % on se osuus mikä ei ole uhrista itsestään kiinni!
- täältäpesee
Kyllä se raja on ylitetty ystävääsi kohtaan jo ajat sitten, törkeää toimintaa. Suosittelisin jatkokoulutusta tai toista työpaikkaa koska liikaa mätiä omenoita samassa korissa jotka sairastuttaa. Ystäväsi ansaitsee parempaa. Ite haistatin vitut entiselle kiusaajalle kun sain toisen paikan. Viimeisenä päivänä en sanoja säästelly latasin vuosikausien solvakset takaisin ja vähä kovemmin. Osu ja uppos siitäpä sai paha palkkansa. Tsemppiä, ystäväsi olis parempi löytää uus työ ku taistella tuulimyllyjä vastaan.
- Kuikkala
Kun siellä on monta esimiestä, niin kai siellä on sen verran työntekijöitä, että on valittu työsuojeluvaltuutettu. Häneltä toimenpiteitä. Muuten https://www.tyosuojelu.fi/tyoolot/epaasiallinen-kohtelu
- entinenministeriöläinen
Aivan kuin ulkoministeriössä.
Monenlaista nimittelyä on joitakin kohtaan. Yksi esimerkki on 'saita'. Yksityisasiat. kuten raha-asiat, eivät edes kuulu työpaikalle. Toisten ei kuulukaan tietää, mihin joku käyttää rahojaan.
Esi-ihminen kommentoi asiasta valitettua hyvin töykeästi, toistaen samaa nimitystä.
Vieläpä parempipalkkaiset tälläkin tavalla solvaavat pienipalkkaisinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490