Onkohan mahdollista että punnertamalla noin 40 punnerrusta vuorokaudessa tietyn ajan, tulisi lihaksetkin näkyviin. Muunmuassa rintalihasten näkyvyyttä tavoittelen.
Jos, niin kuinkahan kauan täytyy punnertaa että alkaa tuloksia näkymään?
Jos, niin kuinkahan kauan täytyy punnertaa että alkaa tuloksia näkymään?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen vasta aloittelija mutta sen verran tiedän että lihakset kasvavat levossa. Eli älä vedätä joka päivä...pitää olla lepopäiviä. Ja kannattaa tehdä muutakin kun punnertaa. Se ei esim. vaikuta käsiin joka puolelle punnertaminen.
Määrästä sitten en tiedä. Minulle salilla tehtiin ohjelma jossa teen kaikee 15x3.
näkyviä lihaksia niin kannattaa valita sen painoiset vastukset, että jaksat juuri ja juuri tehdä sellaiset 5-8 toistoa PUHTAASTI. Näin lihaksessa tapahtuu niitä mikrovaurioita, jonka seurauksena se lihas kasvaa. Jos olet aloittelija niin kannattaa lähteä ensin varovasti. Nuo 3x15 toistoa on hyvät ainakin aluksi. Sillä saa sellasen hyvän peruskestävyyskunnon. Tsemppiä!
" punnertamalla noin 40 punnerrusta vuorokaudessa tietyn ajan, tulisi lihaksetkin näkyviin."
Kai sekin on mahdollista, mutta aika epätodennäköiseltä kyllä kuulostaa..
Yleensäkin olen aika skeptinen sen suhteen, että yhdellä ainoalla liikkeellä voisi saada jotain näkyviä muutoksia kehossa. Poikkeuksena joku jalkakyykky ja vastaaavat, joissa on huomattavasti enemmän lihaksia mukana.
Todella helppo tapa saada rintalihakset näyttämaan isommilta on mennä plastikkakirurgille ja laittaa kumpaankin tissiin 2dl silikonia.
Tai vaikeampi tapa on treenata kovaa.
Onnea yritykseen.
Kun haluat treenata oikeaoppisesti, tulisi sinun rasittaa jokaista kehosi lihasryhmää. Jos punnerrat joka päivä, lihakset eivät ehdi ollenkaan levätä ja niin kuin joku jo sanoi, lihakset kehittyvät levossa, puhutaan ns. superkompensaatiosta, eli jos rasitat liian suurella painolla tai liian usein tulee uupisvaihe, jolloin lihasten toimintakyky pikemminkin heikkenee.
Lihastasapaino on jo ryhdinkin vuoksi tärkeää, eli jos vain punnerrat, niin rasitat elimistöstäsi vain rintalihaksiasi, ojentajia sekä hartialihasten etuosaa. Sinun pitäisi VÄHINTÄÄN rasittaa myös vastavaikuttajia eli selkälihaksia (erityisesti epäkästä), hauiksia ja myös hartialihaksen keski- ja takaosaa. Muuten ryhtisi lysähtää etukenoksi kun rintalihakset ym. kiristyvät punnerrusten myötä. Kaikkein parhaiten saisit lihakset näkyviin kun treenaisit monipuolisesti varsinkin isompia lihaksia.