Katujen auraus

Eikö tuohon kalliiden koneiden seisottamiseen tule mitään rotia. Taas yksityinen urakoitsija puhdisti kadut,kunnan koneet pilttuissa.
28552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Konetöiden ulkoistaminen on edessä, ei näin pienellä kunnalla ole järkevää ylläpitää konekalustoa, varsinkaan kun niitä ei käytetä.

Äänestä

Säästöjä haetaan sosiaalipuolelta/uimahallin sulkemisesta. Kukaan ei puhu mitään koskaan teknisestä puolesta. Tyypit auraa katuja virasto ajoilla.

Äänestä

Koko tekninen toimi joutaa ulkoistaa. Kaikkia sen alan palveluja voi ostaa ja säästää hyvin paljon rahaa.

Äänestä
  • Nykyisin on autoissa hyvät renkaat, ja ompa jopa neliveto autojakin siksipä aurausta voisi suorittaa harvemmin. Jos auraus annetaan urakoitsijoille voi urakkasopimuksessa määritellä lumirajan milloinka auraamaan lähdetään.

    Viikonloppuisin on aivan rahojen haaskausta käynnistää koneita ollenkaan. Tietenkin sairaaloiden pihat ja muutkin kohteet jotka vaikuttavat ihmisten turvallisuuteen voidaan pitää puhtaana.

    Äänestä

  • Hiihtämällä ne sinne sairaalaan menee.No se etu kuitenki että piha on aurattu😂

    Äänestä

Siinä on puolella miljoonalla lännen koneita. Käyttöaste olematon. Taskusta toiseen siirretään rahaa. Saadaan muka homma vaikuttamaan kannattavalta.

Äänestä
  • Mutta saadaanpa ruokatunnilla omat pihat puhdistettua

    Äänestä

  • länkkäri kirjoitti:

    Mutta saadaanpa ruokatunnilla omat pihat puhdistettua

    Sekin vielä.

    Äänestä

  • Näin ei saa tehdä. Kuka se on näiden kuskien työnjohtaja ? Hän ei valvo mitä kuskit touhuaa. Vaihtoon !

    Äänestä

Koko paketti pellolle. Koneiden realisoinnista jo satojen tuhansien potti.

Äänestä
  • No ei ainakaan lännenkuskit jää työttömiksi vaikka kaupunki hävittää kaluston.On nimittäin päteviä kuskeja työssään. Sitä tuskin kannattaa kenenkään kyseenalaistaa. Mutta tämä Kemppainen kateus ?

    Äänestä

  • Sivustaseurannu kirjoitti:

    No ei ainakaan lännenkuskit jää työttömiksi vaikka kaupunki hävittää kaluston.On nimittäin päteviä kuskeja työssään. Sitä tuskin kannattaa kenenkään kyseenalaistaa. Mutta tämä Kemppainen kateus ?

    Keskustalaisuuteen juuri kuuluu tavallisen duunarin kadehtiminen. Oletko muuten huomannut ei täällä kadehtita niitä jotka oikeasti takovat rahaa.

    Siksipä kaikkien palkansaajien pitäisi äänestyskopissa muistaa Kepu on aina palkansaajan kimpussa.

    Äänestä

  • Mukamas yksityinen tekee halvalla kunnossapitotyöt😁. Kyllä ne voittoa hakee,ei se yrityskään tyhjällä pyöri. Ja kuka on taas maksajana ? Kalusto kiinni urakassa satoi tai paistoi, hinta sen mukainen🤔. Maksettava on vaikka eivät eväänsä täräyttäs.

    Äänestä

Ei ole tällä viestiketjulla mitään tekemistä kateuden kanssa. Kaikkialla muualla säästetään/supistetaan/tehostetaan mutta koskaan ei puhuta teknisestä puolesta mitään. Sinne riittää rahaa. Jos tyypit hoitaisivat esim aurauksen 24/7 niin ei mitään ongelmaa olisi. Mutta tuommoinen virasto ajoilla ja huippukalustolla "harrastaminen" on aika erikoista tämmöisellä aikana.

Äänestä
  • Jos kaupunkinjohtaja on yhtään "ällänpäällä" niin tekninen toimi pitää ottaa kovaan syyniin. Ne palvelut mitä ko.toimi tekee voidaan ostaa yrityksiltä. Näistä syntyy helposti vuosittain runsaasti säästöjä. Vai onko niin että tekninen on niin miehinen toimi (siis vähän naisia töissä) että äijävirastoon ei uskalla koskea ? Nyt mitataan kaupunkin johdon osaamista.

    Äänestä

  • nähty.on.tämä kirjoitti:

    Jos kaupunkinjohtaja on yhtään "ällänpäällä" niin tekninen toimi pitää ottaa kovaan syyniin. Ne palvelut mitä ko.toimi tekee voidaan ostaa yrityksiltä. Näistä syntyy helposti vuosittain runsaasti säästöjä. Vai onko niin että tekninen on niin miehinen toimi (siis vähän naisia töissä) että äijävirastoon ei uskalla koskea ? Nyt mitataan kaupunkin johdon osaamista.

    Suuremmissa kaupungeissa perustyöt on annettu yksityisille, kaupungeilla on vain erikoiskalustoa jota harvemmin käytetään, kuten tiehöylät.

    Kadun reunassa on kyltti kenelle hoito kuuluu myös puhelinnumero jonne asiakkaat voivat suoraan valittaa. Urakoitsijoiden välillä on isoja eroja jonka huomaa jo kun ajelee valtateitä. Yksityinen urakointi käy hyvin suurilla paikkakunnilla missä on konekalustoa tarpeeksi tarjolla, kuitenkin katujen hoito vaatii monipuolisen kaluston yksin lumikauha ei riitä.

    Äänestä

  • Kemijärveläisyrityksillä on tarpeeksi monipuolinen kalusto. Turhaa selitellä. Joka homma hoituu jopa klo 16 jälkeenkin .

    Äänestä

  • Taitaa Kemijärvellä olla urakoitsijoille hommat vähissä. Kirjoituksista ei voi paljon muuta päätellä.

    Äänestä

  • Tankkityhjä kirjoitti:

    Taitaa Kemijärvellä olla urakoitsijoille hommat vähissä. Kirjoituksista ei voi paljon muuta päätellä.

    Kyllä urakoitsijaksi lähteminen vaatii kokemusta. Niinkuin nimikin sanoo työ tehdään urakalla.
    Tilaaja antaa alueet ja kadut ja määrittelee niiden kunnossapitotarpeen. Tarpeen milloin lähdetään liikkeelle lumimäärän mukaan, tarpeen milloinka hiekoitetaan. Tästä kaikesta urakoitsijat tarjoavat hinnan ja yleensä halvin voittaa,. Sopimukset ovat pääasassa 2-3 vuotisia. Näin olen kuullut ja lukenut.

    Äänestä

Tänäkin aamuna kirkkokatua kynsivät. Ei lentänyt lumi siivestä kun ei ollut mitä lentää. Aivan joutohommaa.

Äänestä

Nyt oikeasti pitäis puuttua tuohon koneiden seisottamiseen. Ne on taas jouluna 5 pv parkissa vaikka satais vanhoja akkoja. Aivan älytöntä touhua aurata virasto ajoilla ja minkälaisella kalustolla. On ne saaneet omat edut kohdilleen.

Äänestä
  • Siihen ei kukaan puutu. Kaupunkin johto ei uskalla tehä mitään koska pääsääntöisesti ite ovat kaupunkin renkejä ja päättäjinä. Se yhtälö ei nääs toimi. Tekninen puoli voitaisiin nykypäivä jopa kokonaan ulkoistaa. Joka lajiin löytyy yrittäjiä.

    Äänestä

  • nykypäivää.tyyni kirjoitti:

    Siihen ei kukaan puutu. Kaupunkin johto ei uskalla tehä mitään koska pääsääntöisesti ite ovat kaupunkin renkejä ja päättäjinä. Se yhtälö ei nääs toimi. Tekninen puoli voitaisiin nykypäivä jopa kokonaan ulkoistaa. Joka lajiin löytyy yrittäjiä.

    Hankala puuttua jos henkilöstöä alettaisiin vähentämään pitäisikö se vähentää poliittisin periaattein vai ikäjärjestyksessä.
    Eikös kaupungin töihin valita poliittisesti miten sitten irtisanomiset,se mietityttää.

    Äänestä

  • Keskustelusta päätellen kaksi koneen kuljettajaa saanut kaupungin talouden kuralle.olis mukava nähdä nämä kaverit joiden naamavärkki ei miellytä kaupunkilaisia. Onko nämä ammattitaidottomia luusereita vain koetaanko että haukkumalla saadaan asia näyttämään siltä,mitä se todellisuudessa ei ole. Se on näiden pienien paikkakuntien vaiva. Muutama tiukkapipo naputtaa ja purkaa ahdistustaan. Biosellutehdaskin tulossa ja siitäkin on teillä vain negatiivista palautetta Hemmetti mitä porukkaa !

    Äänestä

  • Nuijalla kirjoitti:

    Keskustelusta päätellen kaksi koneen kuljettajaa saanut kaupungin talouden kuralle.olis mukava nähdä nämä kaverit joiden naamavärkki ei miellytä kaupunkilaisia. Onko nämä ammattitaidottomia luusereita vain koetaanko että haukkumalla saadaan asia näyttämään siltä,mitä se todellisuudessa ei ole. Se on näiden pienien paikkakuntien vaiva. Muutama tiukkapipo naputtaa ja purkaa ahdistustaan. Biosellutehdaskin tulossa ja siitäkin on teillä vain negatiivista palautetta Hemmetti mitä porukkaa !

    Olenhan jo aiemmin kirjoitellut mitenkä kepulainen purkaa aina kiukkunsa juuri siihen heikompaan duunariin. Oletko muuten huomannut mitenkä aikoinaan kun sellu lopetettiin sekin tuntui olevan duunarin vika. Karvisen syytä ei palkkamenot olleet vaikka hän yksin kuittasi enemmän kuin koko tehdas yhteensä.

    Äänestä

  • 987654 kirjoitti:

    Hankala puuttua jos henkilöstöä alettaisiin vähentämään pitäisikö se vähentää poliittisin periaattein vai ikäjärjestyksessä.
    Eikös kaupungin töihin valita poliittisesti miten sitten irtisanomiset,se mietityttää.

    Tekninen on helppo hoitaa. Pannaan reilu kilpailu yksityisten yritysten kanssa. Niin ko Rovaniemellä tehtiin. Kaupunkin yhtiö ei pärjänny alkuunkaan. Elikkä oli tehoton ylimiehitetty. 60-70 ukkoa joutuu hamkemaan muita töitä. Se toimii. Voisko arvon päättäjät ottaa oppia naapurikunnasta ? Mopoa ei tarvi aina uudestaan keksiä. Varsinkaan jos äly ei siihen riitä

    Äänestä

  • malli.naapurista kirjoitti:

    Tekninen on helppo hoitaa. Pannaan reilu kilpailu yksityisten yritysten kanssa. Niin ko Rovaniemellä tehtiin. Kaupunkin yhtiö ei pärjänny alkuunkaan. Elikkä oli tehoton ylimiehitetty. 60-70 ukkoa joutuu hamkemaan muita töitä. Se toimii. Voisko arvon päättäjät ottaa oppia naapurikunnasta ? Mopoa ei tarvi aina uudestaan keksiä. Varsinkaan jos äly ei siihen riitä

    Oppia joko Rovaniemeltä tai Sallasta. Sallassa kunnan kuljettajat hoitaa omat alueet 24/7. Vapaalla silloin kun on mahdollista olla.

    Äänestä

  • malli.naapurista kirjoitti:

    Tekninen on helppo hoitaa. Pannaan reilu kilpailu yksityisten yritysten kanssa. Niin ko Rovaniemellä tehtiin. Kaupunkin yhtiö ei pärjänny alkuunkaan. Elikkä oli tehoton ylimiehitetty. 60-70 ukkoa joutuu hamkemaan muita töitä. Se toimii. Voisko arvon päättäjät ottaa oppia naapurikunnasta ? Mopoa ei tarvi aina uudestaan keksiä. Varsinkaan jos äly ei siihen riitä

    Käytännössä urakat ovat tiukat vierasta työvoimaa palkataan harvoin, jos ollenkaan. Urakoitsijat ovat pääasiassa yhden miehen firmoja jossa omistaja ajaa 24/7 näin saadaan se kilpailukyky.
    Monesti sen katteen joutuu ottamaan huonompana työnlaatuna. On selvää jostakin on jonkun tingittävä jos halutaan halvalla hyvää. Onko se pois urakoitsijan selkänahasta tai tingitäänkö laadusta.
    Kyllä kaupungeilla on omiakin koneita myös käyttävät ulkopuolisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amteho kirjoitti:

Eikö tuohon kalliiden koneiden seisottamiseen tule mitään rotia. Taas yksityinen urakoitsija puhdisti kadut,kunnan koneet pilttuissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu