Pohdintaa jäsenyydestä

Itsensäkieltäminen

Voiko mies olla Vihreän liiton jäsen?

15

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Häpeämätön.Häyrynen

      Miten kukaan voi tuota kysyä, eihän ole enää miehiä ?

      Ei myöskään poikia , ei tyttöjä , ei naisia. On vain niitä "henkilöitä" ja "hönkilöitä". Se , että se Jumala olisi luonut miehen ja neisen omaksi kuvakseen on osoitettu lopulliseksi valehteluksi.
      Olemme ryömineet merestä ja sieltäkin vain "Keuhkokaloina ja Ankeriana". Siitä sitten lipsahtaneet apinoiksi ja joku sitten loppumuotoiseksi. Tuloksesta loppumuodossaan ei voi olla varma osa kuitenkin on karvat selässä ja osan karvat ovat kovin kevyttä laatua.

      Liukkaita toki ovat aika monet, kun ympärilleen katsastaa. Niin tuohon sukupuoliasiaan mennäkseni. Joskus kerrottiin jonkun papin saaneen varoituksen kun oli ollut hiukan epävarma vihittävänä olleen parin rooleista. Kysymys "Kunpi teistä haluaan ottaa kumman ja tehdä hänestä minkä ?" Tuomiokapitulin kannan mukaan kysymys oli jotenkin vihkikaavaan kuulumaton.
      Selvennykseksi kutenkin kertoja kommentoi vihkiparin habitusta. Repaleiset farkut,pitkä rasvaletti, kauhtunut paita ja ryhti kuin lapamadolla. Samaa hän myös sanoi epäselvästä ulkoisesta sukupuoleta.

      Niin tuosta sukupuolesta kun jäsentiedoissakin on jopa Muu niminen sukupuoli on tulos kai jokseenkin epäselvä. Se vanha sanalasku siitä "Kerro kuka on ystäväsi niin sanon millainen olet".
      Tyo pitää paikkansa sillä kukapa ilmoittautuisi ........... Lopun jätän kuten kunnon kyselyssä lukijan määriteltäväksi.

      Tuossa tosin pätee Kristuksen sanat Pietarille. "Ennenkuin kukko lulaa sinä kolmesti minut kiellät", sehän piti paikkansa "Totiseti sanon , en tunne tuota miestä" ,oli Pietari kirjoitusten mukaan vastannut.

    • viläkyseletkin

      Voiko niitä homppeleita kutsua mieheksi,en ainakaan pidä miehenä,yhtään punikkivihreää.

      • Ei_valtasakille

        Vain biseksuelli tai homo voi olla vihreä. Ei heteromiehille.


      • 1111122222

        Voi olla jos omistaa hamekankaan, sellasen pallohame, pääse linnan juhliinkin itseänsä toteuttaa.


    • Tottavtssa

      Totta kai!

      On muuten paremmat p-markkinat kuin persujen saunaporukassa, jossa joutuu tyytymään...noh.

      • VihreänPerseenPärinää

        Kyllä vihreissä tosiaan saa reilusti läpsettä pyllylle, kuten Touko näytti.


      • 1111122222

        Ei sekakäyttäjä osaa muuta sanoa kuin persut, on tosiaan paha olla kun persuja siellä persuja täällä. Eikös viherpiipertäjä ymmärrä sitä on niin sanottuja normaaleja ihmisiä, jotka ovat mieltä on asioista.


    • entäytäehtoja

      Minulla on este liitty vihreisiin, olen nimittäin hetero.

    • MustaJani

      Kaikki ruskean reijän ystävät ovat tervetulleita.

    • Miestä.saa.läpsiä

      Kyllähän mies voi olla vihreä.
      Hame päälle ja DTMään julistamaan vihreänruskeaa sanomaa....

    • Whipslashvihreä

      Kyllähän kyky kestää piiskaamista on yksi edellytys vihreisiin liittymisessä.

      • Sen sijaan työn tekemisen tuottaman stressin sieto estää liittymisen.


    • Freetu.Friman

      En oikein ymmärrä mitä tuo sukupuoli tekee tuossa puoluejäsenyydessä ?

      Eikö kuitenkin aivot ole ajattelukykyineen se mikä tuon jäsenyyden peruste on ei suinkaan jalkoväli.
      Tosin näyttää siltä , että noiden "riipukkeiden" korostaminen on joissakin yhteisöissä se "ensisijainen prinsiippi". Myös jotkut työpaikat ovat langenneet tuohon "loveen" kuten muinoinen Shamaani.

      Se, että sitoo mielipiteensä johonkin "kollektiiviin" tuskin on mitenkään kovin aivoperustainen ratkaisu.

      Itse ainakin ole varonut kuulumasta mihinkään. Jopa kirkko on saanut minulta "pakit".

      Eräs runoilija kiteytti sen mieleisekseni:

      "Ken tietä käy, se tien on vanki. On ainut vapaa umpihanki".

      Tuota noudattaen on elo helpompaa ei pakkosyötettyä jargonia, ei rummunpäristyksen säestämää pakkomarssia. Ei tuomionkäryisiä lausuntoja ja ennekaikkea ei jäsenmaksuja siitä mikä ei kuitenkaan ole totta.

    • Vihreään liittoon ei tarvitse liittyä.
      Eikä siihen vanhemmatkaan ketään pikkulasta pakkoliitä.
      Sen sijaan kirkkoon liitetään vuosittain tuhansia viattomia lapsia, näiltä mielipidettä kysymättä.

      Jos et halua tukea moista toimintaa, kannattaa sinun harkita eroa kirkosta.

      Samalla säästät huomattavasti verotuksessa.

      eroakirkosta.fi

    • SaidoKelassa

      Erottu on kirkosta ajat sitten, mutta silti en halua Islamisoida Suomea kehitysmaa muslimeilla, siis jyrkkä ei viherkommunismille......

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe