kesätyön haku

Että ottaa kaaliin tää hakeminen. Runoilua runoilun perään. Uskookohan ne työnantajat kaikkee sitä scheissee mitä ihmiset niihin hakemuksiin runoilee? Olen hyvä valinta... sitä ja tätä ja reipas ja ahkera ja hyvä valinta. Just joo... Kaikki runoilee varmaan samaan tapaan. On niillä naurussa pitelemistä kun ne siellä niitä lueskelee. Hohhoijjaa!

T: burn out
3788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En mä siihen ainakaan runoile mitään turhaa. Kirjoitan esim. olevani ahkera --> Minä olen ahkera, aina ollut, Kirjoitan olevani tunnollinen --> Minä olen tunnollinen ja saanut siitä edellisistä kesäpaikoista kiitosta, Kirjoitan olevani sosiaalinen --> ja todellakin olen sitä... jne.. ei varmaan tarvii enää jatkaa. Siis kehun juuri niitä ominaisuuksia itsessäni mitä minussa on. Jos valehtelee, työnantaja huomaa sen ja seuraavana kesänä ei enää tarvi mennä. Mulla olis mahd. mennä tänäkin kesänä niihin paikkoihin mis oon aikaisemmin ollu, mut tarttis toi työharjoittelu suorittaa niin ne ei ole oikean alan hommia.. :(

Äänestä

Itsekin olen työnhakulomakkeita täytellessäni kiinnittänyt huomiota siihen, ettei hakulomakkeeni olisi kunnon klisee... Kaikki varmaan kirjoitta: olen tunnollinen, ahkera, iloinen, reipas jne.... Tuollaisia ilmauksia vältän. Annan sen hakemuksen lukijan päätellä siitä teksitistä, millainen olen.

Varmaan ihan hirvittävän paljon tulee samanlaisia hakemuksia ja pitäisi yrittää jotenkin erottautua muista..

Äänestä
  • Itse olen kai mielikuvitukseton, kun en ymmärrä miten muuten voisi hakemuksessa kertoa olevansa tunnollinen, jne. kuin sanomalla sen suoraan.. :) Muutenkin minua ärsyttää kun aina toitotetaan että pitää kirjoittaa persoonallinen hakemus, mutta entä jos ei ole kovin lahjakas kirjoittaja, ei keksi mitään "hienoja sanakäänteitä" tai persoonallista.. Typerää, kun harvemmassa työssä sitten tuota kirjallista lahjakkuutta tarvitsee, ja sitten sitä pitäisi olla hakemusta tehdessä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


runoilijasoturi kirjoitti:

Että ottaa kaaliin tää hakeminen. Runoilua runoilun perään. Uskookohan ne työnantajat kaikkee sitä scheissee mitä ihmiset niihin hakemuksiin runoilee? Olen hyvä valinta... sitä ja tätä ja reipas ja ahkera ja hyvä valinta. Just joo... Kaikki runoilee varmaan samaan tapaan. On niillä naurussa pitelemistä kun ne siellä niitä lueskelee. Hohhoijjaa!

T: burn out

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu