Jo oli aikakin miettiä yhden yläkoulun kärjellä etenemistä Kemijärvellä. Kaupunginhallitus esittää koulun sulkemista. Syitä on painettuja ja painamattomia.
Otan esimerkiksi näissä yhteyksissä esiin tullen Kuusamon, jossa on selvitty jo pitkään yhdellä. Kuusamossa on enemmän asukkaita ja voisi kuvitella sillä olevan kasvupotentiaalia matkailun ja muun pöhinän katveessa. Kemijärvellä matkailussa edetään randomisti: tulee kuka tulee. Jos ei passaa, passaa mennä ohikin - Rukalle tai Luostolle. Sitä muuta pöhinää ei ole senkään vertaa.
Kustannuksia toki kertyy tyhjästä tilasta, vallankin jos sitä ei saa myydyksi. Nyt on paha myydä, jos sisäilmapulmat ovat laajahkot.
Ulkopuolisesta tuntuu, että työttömyyttä saattaa ilmetä tämän operaation seurauksena. Säästöjä tavoitellaan, totta kai. Opettaja, nyt pitää poikas´valveill´olla! Tuoleja on vähemmän kuin istujia tarjolla. Isonevatko ryhmät vai piisaako töitä'?
Uimahallin sulkeminen koppikokonaan sai luonnolisestikin vastustusta. Se on ainut paikka, jossa on jotakin säpinää iltapäivästä alkaen. Joskus ei meinaa parkkitilaa saada. Aukioloaikoja on kenties syytä rukata. Ajoittain on huopatossufiilis.
Mutta mitä ajatteli kaupunginjohtaja, kun edes esitti tykkänään sulkemista? En ole ollut paikalla, mutta muut sentään torppasivat.
Päätökset menevät valtuustoon. Ei muuta kuin lehtereille seuraamaan tätä näytöstä.
Arvaan, että seuraava näytös on lätkäistä kiinteistötoimi nippuun ja antaa sille jokin tilatoimijohtaja pomoksi ja vähentää radikaalisti henkilöstöä - onko näin? Rovaniemellä lääke tepsi. Olikohan siellä kaikilla hommia?
Sulkemalla, pihistämällä ja ahistamalla mennään jonkin matkaa, mutta toimeliaisuuden lisäämiseksi on heti keksittävä jotakin muuta. Ei mitään Suomun lentomäkihanketta, joka oli naurettava alusta alkaen ja joutaisi jäädä unhon yöhön, mutta kun mielen pohjalle luikahti sekin projekti.
Olin sattumalta paikalla, kun Rovaniemen mäkikotka oli arviointiporukan mukana katsomassa ja jotakin harkintaa aiottiin käyttää. Onneksi käytettiin ja vältyttiin katastrofilta.
Mutta nyt eletään kovia aikoja. Valvokaa ja katsokaa, mitä kaikkea puuhataan. Vasta kun asia koskee itseä, sitä heräilee.
Isokylän koulu kiinni kesällä 2019
2
148
Vastaukset
- haavekuinhaave
Joo, sankat matkailijajoukot aina ulkomaita myöten kiertävät Kemijärveä - jotkut hyvinkin kaukaa.
Lainasin Ylioppilaskunnan Laulajia, jotka oli esiintymässä Seinäjoella jokin vuosi sitten. Heidän johtajansa kertoi jotenkin näin: - Olemme kiertäneet kaikki maailmankuulut metropolit, jotkut hyvinkin kaukaa.
Mutta miä on se täky, joka tähän kuntaa purisi, jotta saataisiin sitä pöhinää ja kassakopneen kilkatusta. - temporemores
Siitä vain lisäsiipeä rakentamaan Björkmannin kummulle. Vähän on tilaa, mutta kyllä sitä vähän pitää ollakin, kun tulee lisää porukkaa samalle kenturalle.
Mutta joskushan meitä oli yli 600 samoissa tiloissa, Niin on tullut proffia, lääkäreitä, suutareita ja enkeleitä. Moni on kuollut, mutta ei se tilan puutteesta johtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 974193
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.763457Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723074SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52356Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2062141Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302071- 41870
- 73801
- 52776