sanokaa hyviä kalavoileipä reseptejä ja mikä kalaeipä on suosikkisi
Vastaukset 23
- Muutaeitarvita
Hyvää= mehevää saaristolaisleipää, voita ja kylmäsavulohta! Siitä ei jouluinen voileipä parane.
- hyvä.leipä.sinulla
hyvältä kuulostaa ja onko muita ehdotuksia eli nyt erilaisia kalaleipä reseptejä ja aion kokeilla kaikkea niin vinkkejä herkutteluun kahvin kanssa ja evääksi töihin
- Muutaeitarvita
No vähän toisentyyppinen: eli tonnikalaa ja kermaviiliä/ turkkilaista jugurttia sekoitetaan maustetaan pippurilla tai mielimausteella ja ruisleipää, voita.
No ihan perinteinen ruisleipä juusto savulohi, ei kai siitä helposti parane. Nuo lidlin savukalasäilykkeet on myös hyviä, voihan noista leiväkin päälle laittaa:
http://3.bp.blogspot.com/-f4QlamoGeTs/UG6tJEj0lvI/AAAAAAAAAzw/4LljsPn2d8Q/s1600/Petri_kippers_lidledin.jpg
Joskus tuollastakin maisoin, ihan hyviä:
http://3.bp.blogspot.com/-5QqTxDVsa0U/U8hP65Rf14I/AAAAAAAAAHY/MA6ZqI76UzY/s1600/Sav kilohaili öljyssä 250 g.jpg
Tuolla näyttäs olevan sulle niistä ohje:
http://venalainen-keittio.blogspot.com/2014/07/- kokeiltava.on
ihan hyviä vinkkejä täytyy kokeilla
LudvigXIV kirjoitti:
Ohhoh, yllättäviä valintoja. Ei ihan suomalaiset makutottumukset.
Joo mutta kannattaa maistaa varsinkin noita lidlin säilykkeitä, mukavasti savun makua niissä. Mulla noita säilykkeitä aina muutama kaapissa niin jos alkaa tekemään mieli kalaa niin heti löytyy ja noissa se mukava kun ei ole niin suolaista kuin sillit. Silliähän ei tule ostettua kuin ehkä kolme-neljä kertaa vuodessa mutta jos ostaa niin tuo taitaa olla parasta;
http://api.orkla.satumaa.kone.io/mediabank/cache/products/6417805945070_13_0.png
Onhan tuo vestan pikkupurkissa myös hyvä:
http://api.orkla.satumaa.kone.io/mediabank/cache/products/64001562_13_0.png
Niin ja kyllähän niuokin leivän päällä menee hienosti.
Tiesittekös muuten että ahti-sillin ja myös tuon vestan valmistus siirtyy puolaan, ihana globalisaatio:
https://www.turkulainen.fi/artikkeli/728274-ahti-sillin-teko-loppui-suomessa-lehdet-myos-felixin-kaksi-tunnettua-tuotetta
Ei semmoisia olekaan.
- Herkkuleipä
Toast skagen, katkarapuja. Ei kalaa.
- trollli
Raaka-aineet:
vaalea paahtoleipää,
munavoita
kalapihvejä ( oman maun mukaan, ostettu valmiina tai itse tehtyjä)
keitettyjä kananmunia
lohimajoneesia
katkarapuja isoja
tuoretta tilliä
Ohjeet
-PAAHDA LEIVÄNSIIVUT. ANNA JÄÄHTYÄ. -2)LAITA PÄÄLLE REILUSTI MUNAVOITA.
3)-KALAPIHVI PÄÄLLE. - 4)SITTEN KANAMUNAVIIPALEET.
- 5)KORISTELE LOHIMAJONEESILLA, KATKARAVUILLA JA TILLILLÄ! - trollli
Saaristolaisleipäsiivu voita, graavattua siikaa joko limittäin tai vaikka ruusukkeisi kierrettynä. Herneenversoa koristeena. Ne herneenversot pitää itse kasvattaa, jotta ovat tuoreita!
Tai ohuen ohuita purjorenkaita (käytä nopeaan kuumassa vedessä) pehmenevät hieman.
Tee kalavoita, huoneen lämpöisestä voista ja peratusta (ruodottomasta) savukalasta!
Pehmeä voi ja kala sekoitetaan keskenään, voitele leipä kalavoilla ja päälle ohueita tomaatiin viipaleita, kurkun siivuja, kapriksia, oliiveja, suolakurkkua, keitettyä munaa... Oma kekseliäisyytesi on rajana... maistettuasi tiedät teetkö sen uusiksi vai et!
Mitä nyt sun makuusi sattuu sopimaan, vaikka syksyllä säilöttyä mausteista punajuurta! Punajuuri pitää valuuttaa hyvin ja kuivata pinta talouspaperilla muuten sotkee itsensä helpolla.
Oma makumaailmasi tässä ratkaisee! - Kaisanoasaa
Täysjyväruisleipä, graavilohella
- MakuKohdallaan
Kesähelteellä viime kesänä merenrantanurmikolla oli nuori nainen miehensä kanssa biknikillä.
Jonkun ajan kuluttua huomasin, kun nainen nosti hameenhelmaansa ylöspäin ja väänsi pikkupöksyjään alaspäin.
Nainen veti haarovälistään siivun vaaleaa paahtoleipää ja levitti päälle margariinia, maustesilliä ja salaatin lehden.
Tämä kaikki sillä välin, kun mies oli hakemassa kylmää olutta läheisestä rantabaarista.
Nainen tarjosi tämän pillussa muhineen paahtoleivän miehelleen, joka mistään tietämättä rouskutti leipää leukaperät louskuttaen.
Lipoi vielä huuliaan autuaallisen näköisenä. .. Leivän Piäl Kallaa.. Siinä Se.. ;D
.. Muistat Vain, että Kala Tulee Aina Leivän Piäl, eikä ToisPäin.. Ei ole Hirneen Vaikeaa.. ;D
- trollli
NuuskaMuikkune kirjoitti:
.. Muistat Vain, että Kala Tulee Aina Leivän Piäl, eikä ToisPäin.. Ei ole Hirneen Vaikeaa.. ;D
Älä yritä... kyllä se kal voi olla leivän sisälläkin! Käypäs ostamassa Moilasen kalakukko! Leivän sisältä löytyy muikkuloita! Ja maistuu varmaan sullekin.
Hyvää yötä sinullekin! trollli kirjoitti:
Älä yritä... kyllä se kal voi olla leivän sisälläkin! Käypäs ostamassa Moilasen kalakukko! Leivän sisältä löytyy muikkuloita! Ja maistuu varmaan sullekin.
Hyvää yötä sinullekin!.. Ei Muuta Asiaa Mitenkään.. Ei Silloinkaan Kala Ole Alimmaisena.. ;D
.. ÖtyäMötyä.. Nukkukee Hyvin&Sikeästi.. =)- trollli
Niin just, sait sen viimeisen sanan. Saman asian mä tajusin kans, viime yönä just kun suljin koneen.
Vuorovastaavana olen klo 11. asti, sitt Kakkonen ottaa paikan täällä toimiston puolella. Mulla muuten on kalaleipä nyt edessäni: Tuore vastaleivottu lämmin juustosämpylä halkaistuna ja majoneesia ruokalusikallinen väliin tuoreita kurkku viipaleita ,tomaatia, eilistä paistettua seitä, (käytin sen kalan mikrossa,lämpeemässä) ja vielä hiukan majoneesia kalan päälle!
Iso kupillinen haudutettua teetä ja makeutettu hunajalla!Aamiaisen aika mullakin, ruokasalissa on nyt toinen apulainen töissä.
Päivänjatkoja... sitt kun heräät! =))
- Tämmoinen
Vaihe 1: Viipale saaristolaisleipää. Päälle nyrkillinen voita ja silakka.
Vaihe 2: Heitä silakka kissalle.
Nauti. - hyväleipä
Heitä leipä harakoille ja syö pelkät kalat.
- hyväleipä
Tai älä sittenkään, pitää miettiä harakankin terveyttä! Mäkkivariksilla ressukoilla ei siivet kehity lentokykyisiksi jos elävät liikaa leipätuotteilla. Paras leipä taitaa olla se poisheitetty leipä.
- SurströmmingHåkan69
Silliä kullekkin.
- trollli
Ei, kiitos! Mutt oli kohteliasta kuitenkin tarjota sitäkin vaihtoehtoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791396
- 851273
- 1021023
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7586Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44522Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520