Lappalaiset ovat pilanneet Lapin Puikulan.
Olen kolmisenkymmentä vuotta ko. tavaraa ostanut mutta nyt parin vuoden aikana juuri Lapin Puikula on osoittautunut ala-arvoiseksi. Mustuneita sisältä (kuten tänään) ja hännän huippuna pussillinen alkuperäistä Lapin Puikulaa, sormenpään kokoisina kikkaraperunoina. Sellaisia ei voisi irtomyynnissä myydä ollenkaan.
Onneksi täällä etelässä saa puikulaperunaa joka on tuotettu etelämpänä, myydään irtomyynnissä ja on poikkeuksetta ollut aivan loistavaa laatua!
Olisin antanut palautetta, mutta kuinka kuvaavaa että Lapin Puikula -pussissa olevaa http://www.maaseutukeskus.fi/lappi/puikula -nettisivua ei ole olemassakaan!
Olen sitä mieltä että Lapin Puikulalta voisi hyvin poistaa EU:n alkuperäisstatuksen.
"Lapin Puikula"
7
857
Vastaukset
- Kottariope
Samaa mieltä. Ennen puikulasta sai erinomaisen hyvää muusia, mutta nyt niitä pikkurillin kokoisia käpyjä ei kuori pirukaan. En osta!
- katenost
Pieni kokoista mustaa ja pinnalta vihreä!Pitää katsoa tarkkaan kun ostaa.Etelään on turha tarjota paskaa! Täällä pärjää laadulla?
- Puikkopää
Puikot on ruottissa nykysin parempia. Suomen puikkomaat on pilattu väärillä lajeilla ja tuotu pottutauteja Pohjois-Pohjanmaalta, Tyrnävältä.
- Anonyymi
Lapissa viljelty puikula on huippulaatuista.
Kun puikulaa tuotetaan Lapin ulkopuolella, niin silloin puikulaa vaivaa esimerkiksi rutto ja muut tyypilliset perunataudit ja sadon laatu on merkittävästi huonompaa kuin Lapissa viljellyn puikulan laatu.
Etelä-Suomessakin saadaan hyvän näköisiä puikuloita, mutta se vaatii sen että maan kasvukunto pidetään hyvänä. Etelä-Suomessa kasvanut puikula ei ole kuitenkaan yhtä hyvän makuista kuin lapissa kasvanut puikula, mutta on se kuitenkin vähintään yhtä hyvän makuista kuin muut lajikkeet.- Anonyymi
lapisa sitä ruttoa on ei muuaala kukan viljele paska pikula ..
- Anonyymi
Prk Johan on markkinat etelän Spede on hoksanu nyt meän huijjauksen nyt ne alkaa pikkuhiljaa käsittään perunoista,oisit pysynyt vaan McDonald'sin ranuis
- Anonyymi
Ostamma etelä ruottista ja myymmä lapinpuikulana. heh heh
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006424
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303843törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283220Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46989Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42879