IS mukaan 1 sähköauto olisi Kolarissa? Missähän lienee?
200 km kuulemma voi ajaa yhdellä latauksella.
https://www.is.fi/autot/art-2000005947525.html
200 km kuulemma voi ajaa yhdellä latauksella.
https://www.is.fi/autot/art-2000005947525.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Äiköhän tuo liene jo hangen alla, ite en kairaan lähtis akkuin varassa, johan sen itsesuojeluvaisto sannoo.
Mitä luin saksanpojan lehestä, niin -20 pakkasta, ja toimintasäde on puolittunut, postilootalla voi käydä, sitten taas talliin ja Lada alle, joka toimii joka kelisä.
Kylmiä ovat, ei meinaa plussalle mennä sisällä, kun ulkona -20
Ihan höpöhöötä koko tarjolla oleva kalusto
Tunturissa on ainakin yksi Tesla.
Jounilla on tolpha, molemmille järjestelmille
Koittakaa ihte siis itte. Siis tolppa ei tolpha. Pitäis ensin osata meän kieltä. Ja laittaa H oikeehan paikkaan.
JOO, taas ne saatanan Kittilän runkkari savolaiset häröö tänne oikiaisten alkusuomalaisten starikoiden palstalle
Ainakin etelän lehdissä kovasti kehuvat noita sähköautoja, jospa kehä3sen sisällä saattavat toimia.
Vaan mitä kuntien sähköautokokeiluista kuuluu, niin ainakin Espoon kokeilu johti sähkökaluston käyttökieltoon, kun ilman lämpötila laski alle 10 Celsiusta.
Talvella ko on viikkoja alle -20, voipi olla ongelmaa Muonion viherhöttösillä. Lattuuseen et saa missään, Ruottin puolellakkaan ei ole latauspaikkoja. Läheppä Kittilän kentälle, niin kävelet jo Pöntsössä peukalo pystyssä matkalaukkujen kanssa.
Oli ollut kolarissa mutta ensi viikolla saavat taas kuntoon jotta kohtapa taas näkyy liikenteessä.
Paha kun Kolarin auto kolarissa...
Jahka Sippi tulee lankalauantaina pitämään Sipilä-hiihdon Eelin kaupalle, kattokaa että on Teslallaan liikenteessä:
Sähköauton itsekin omistava keskustan Juha Sipilä tarttui Halla-ahon sanoihin omalla vastausvuorollaan.
– Minä olen ajanut bensiiniautolla, hybridiautolla, dieselautolla, sähköautolla, puukaasuautolla, turpeella ja olen kokeillut biokaasuautoa ja seuraavaksi aion rakentaa sellaisen. Kaikki nämä toimivat myöskin siellä Jumalan selän takana, missä itse asun. Ja kaikilla pääsee sieltä kulkemaan myöskin Arkadianmäelle, myöskin sillä puukaasuautolla, Sipilä tokaisi.
– Sähköautolla olen ajanut viimeiset neljä vuotta, ja silläkin pääsee Jumalan selän taakse Ouluun asti. Yhden kerran välillä sitä lataamalla.
Juhan talolta Sibbyystä tulee Ouluun yli 600 km. Ajaako tuon edes Tesla S: llä (kuulemma 5 v vanha) yhdellä latauksella -20 C pakkasissa ?
Vaatiiko Iivo Niskasen susiturkkia lainaksi ?
Kun Oulu on Sipilän mielestä jumalan selän takana, niin se ei oo varmaan koskaan edes huomannut, että siitä pohjoiseen olisi jotakin? Maailman reuna, Oulu. Voi Sipilälle ollakin, maailamanloppu: pedoringit jotka tänne houkutteli ja vieläkin niitä puolustaa.
Vaikeat vaalit tuloo: joka puolue niin umpityhmä, että taidan jättää ekaa kertaa äänestämättä.
Eikös tuossa ole paljonkin ristiriitaa. Sipilä on asettanut Liikenneministeriölle vaatimusken, että 2045 Suomessa on 2 miljoona sähköautoa.
Nyt kun joutunee jättämään pääministerin pallit ja kohta kepun kahvatkin, niin ilmoittaa alkavansa kehittämään, EI sähköautoja vaan biokaasuauton ? Ohjailee kai vielä tukiaisetkin itselleen !
Mihin se sälli yleensäkään oikein uskoo ?
Poromiesten päästöt Sipilän biokaasuautoon, sillä maailma pelastuu !
Ohjailee kai vielä tukiaisetkin itselleen !
Niin, se olis nyt Kanervalta vapaana, ei muuta kuin sekstiviestiä lähettämään törröhuulelle
Tervetuloa seikkailemaan tänne vaan sähköautoinenne, -20 pysynyt jo pitkään ja tulee pysymäänkin.
Soittakaa hinuri ajamaan edessä, niin saavat sutkisti koukun kiinni ja vetävät lavalle koko romun.
melekonen itse murhayritys koko sähkökosla ei tehty Suomen oloihi
Hyvin toimii kun suunnittelee ajonsa. Hiljainen ja ei nykimistä.
Onpa täällä kateellista porukkaa, säästäkää, myyn omani 2014 pois vuoden päästä silloin mittarissa on yli 300 000 km. Nyt 240 000km
Vittuko mikhään 2000 luvun auto pellaa näilä keleilä
Norjassa homma toimii, siellähän on myyty jo 700.000 sähkäriä. kaupunkikäytössä kaikki, eivät lähde vuorille niillä,
mutta:
ilmainen lataus kaikissa pisteissä, auton hankintaa tuetaan 100.000 nokilla ja saa ajaa bussikaistaa
Jos postilootalla käyntiä varten auton tarvitsee, niin mikäs siinä, jos valtio maksaa kaikki latauspaikasta ja sähköistä alkaen.
https://www.tesla.com/no_NO/used/5YJSA3H13EFP24164
Tuosta halapa auto alle, haet lehet lootasta ja hankit jostain 50 kwh sähköliittymän millä lattaat.
Ei maksa kuin 398.100 kr
Eikös Norja ota sen 100.000 nokin edun pois, jos ostat ulkomaille ?
Palelet sähkökopissasi ja ekologista sähköautoilu ei todellakaan ole kun mietitään autojen valmistuksen ja 3 vuoden välein vaihdettavien akkujen kuormitusta maapallolle.
Norjassa sähköautolle on ilmaiset parkkipaikat ja vapautukset tietulleista. Nuo siis kaupungeissa, joissa noilla liikutaan. Kun hyttanille lähdetään, alle vaihtuu vanha Lada.
Kyllä me suomessa liikutaan kaikki matkat, ekana vuonna tuli mittariin yli 65 000 km, nykyään 35 tkm. Jos kaikki laskee, ei tunnu mitenkään halvalta, verrattuna vaivoihin, varsinkin jos ajaa yli 500 km päivämatkoja.
mutta mukava on, ei ainakaan ykkösautoksi koskaan bensaautoo eikä tiiseliä.
Pakkasta on ollut 5 viikkoa putkeen 20, tänne ei kannata yrittää sähköautolla. Saat sen vasta vappuna pois.
Lataushybridi erillisellä polttoainelämmittimellä, siinä ideaa, esim koko Volvon uusi mallisto, mutta eivät säästä vielä, kulut kalliimmat kuin perinteisellä polttoainemoottorilla. Menee vielä kaksi autosukupolvea, että oikeita säästäjä alkaa tulla.
Vaan eiköhän tuota sähkön hintaa hinata ylös, joten mitään ilmaista vaunussa istumisesta ei tule.
Ruostukoot rauhassa nuo koslat, akkujakaan ei voi vaihtaa.
Jokohan kolarissa on enemmän kuin 1 sähkäri?
Kohta on S-Marketin piha täynnä latingissa.