Että milloin helvetissä ne saa järkättyä inarin- ja koltansaamenkielisen PÄIVÄKODIN?!? Ei siis perhepäivähoitoa, vaan PÄIVÄKODIN!!! On se nyt ihme kun pohjoissaamelaiset saa paikkoja joka paikasta, mutta kaksi kielivähemmistöä sitten jätetty ja unohettu?!?
PÄIVÄKOTIASIAA
7
99
Vastaukset
- Lslsösöaösööwndbd
Siis kun haluan lapseni (jos saan) viedä yli 3-vuotiaana PÄIVÄKOTIIN, en PERHEPÄIVÄHOITOON, joka on suunniteltu pienemmille!!!
Nunnuka nunnuka?
- Ihmisoikeutta
Vakava tilanne. Siitähänn järkkyy jo mielenterveyskin.
Kaikille samat oikeudet sivistysvaltiossa.
Sorto pois - Järkikäteen
Senhän saa heti kun maksaa veroja
enemmän. Suomessa on perustuslakiin perustuva päivähoito laki ei siis ole mahdollista vaatia jokaiselle erikielelle oma päivkoti tms.Pääkieli on Suomi ja päiväkoteihin voi ottaa töihin myös muita kieliä osaavia töihin mutta perustaa kokonaan erillinen niin on kohtuutonta edes ajatella maamme veronmaksajille joka eri kielen käyttävälle jossa muutama lapsi ihan omaa yksikköä.Käyttäkää nyt vähän järkeä noiden vaatimistanne kanssa.Kiitos. - VanahaVuottolainen
Enpä ossaa sanoa vanhana lappilaisena vastausta sinulle.Täällä etelän 80 000 asukkaan kaupungissa on hiukan yli 100 eri kansalaisuutta opiskelee,tekee töitä ym .
Vaimo on töissä tuolla eräällä päiväkodilla .Siellä on kyllä aikamoinen kielten sekamelska,
mutta ihan hyvin siellä kuitenniin kuulemma menee.Siinä samalla itte kukanenkin niin lapset kuin opettajatkin oppivat aivan mukavasti kieliäkin.
Ei se minusta niin kovin paha asia ole ymmärtää naapurin jutustelua ja eri kieliä vai mitä?- Miten80luvulla
Muotia olla "vähemmistöläinen"
- Petkulansammeli
Mikä muoti se on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947603- 374027
- 473586
- 2422983
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402702- 452542
Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212494- 1322471
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292409Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as262240