Mitä siellä on meneillään Pellon, Ylitornion ja Rovaniemen kunnan alueella. Uusia voimalaitoksiako
Tuulivoimaa
mitämeneillään
41<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Puhasta enerkiaa, soon hyä homma.
Puhtaus on huijauksessa.. linkki Ävään siinä iso johtaja Isokallio. kertoo miten tulisi rahaa vanhuksillekkin. ja miten nämät myllyt pyörii tuottamatta mitään saksassa, koska sattumavehkeet rasittaa sähköverkot. Tuulivoimasta alkaa kuudenminuutinkohdilta. https://www.supla.fi/supla/3362270
Suurin ympäristö tuho aiheutetaan sillä tuotannolla, jolla tuo
tappiollinen tuotannon ala pidetään pystyssä.
Kaikki sen tuotannon arvo on turhaa kulutusta luonnolle.
Mikään muu ei saastuta
yhtä paljon koska verorahat tulevat hiili- ja atomivoimalla
tehdystä vientituotannosta.
Tuulivoima on ympäristöteko ja köyhäle kunnale hyvä tulonlähe. 30.000 euroa per vuosi per mylly. 20 myllyä on jo 600.000. Ja yhteisövero pääle ja muutama työpaikkaki. Ja maailma pelastuu.
Mikä työpaikkka? Mikä maailma pelastuu, ei ainakaan paikallinen maailma. Ja miten puhasta enerkiaa..... tutkikaapa tarkemmin ennenkuin teette sisisilmäisiä pååtöksiä.
Puhasta son ko tuulela tehhään, saapi kuntaki euroja tyhjästä ja näkkyy järvikylilä muutaki ko renkhaan jäljet lumessa.
Tulevat muualta.
Vai löytyykö Pellosta.
Tässä etelämpänä oulun alapuolella kaikki autot on viron tai puolan kilvissä ei suomenkielisiä työntekiöitä. pohja valut tekee muutama firma ko suomessa niillä omat miehet. samoin muottaus ja raudoitus. joskus sitten suomalaiset pääsee purkaan ja sen maksaa maanomistaja kun myllyjen omistajaa ei löydy. Maanrakennuslaki. sanoo. että maanomistaja on vastuussa maillaanolevista rakennuksista ja niiden turvallisuudesta. joten te jotka vuokraatte myllyntontin muistakaapas harjoitella sen myllynpäällä killumista jos vaikka lentovalo menee pimeäksi niin meet pyörittään ottalamppupäässä sitä nuppias sinne huipulle. sillä se on tehtäväsi.
Pittää aatella lopaalisti. Uusiutuva enerkia vossiilisten tilale. Se on eistyksellistä ilmastoratekiaa. Pelloki voipi tehä osansa ja saapi vielä hyvän korvauksen.
käytäppä aivonystyröitäsi vähän enemmän. kunta saaapiii euroja tyhjästä ai niinkö viisaasti mietit hohhoh kun ette viitsi tarkemmin tutkia asioita mutta jotku asiasta tietävät voisiva valaista SINUAkin paremmin
Son niin että joku tahtoo lapioa rahhaa Pelloon niin antaa tulla vaan, näitä viimisen lampun sammuttajia on meilä ihan nokko.
Paavoki tykkää ropelleista!
paavo, kuka hemmetin paavo.
Mieki tykkään puhtaasta enerkiasta. Lissää myllyjä.
Myllyjä joka vaara täyteen.jos ei poromiehet mahu samoille vaaroille niin lähtekööt muualle ryyppäämään ja valtion tuilla elelemään.samanlaisia on poromiehet ja tuulimyllyt,kummatkaan ei liiku ilman valtion tukia.
Kateus se on joka vie kalatki vedestä. En ole itte maatalous enkä porotilallinen mutta tiän että ei ole leipä helpolla niissäkään hommissa. Kannattaa teänki kokeilla jotka kadehditte niitä. Epäilen ettei teistä edes ole siihen, on sen verran työlästä ja aikaa vievää työtä
Poronhoito on kallis ja työläs harrastus näilä korkeuksila. Ei taia olla ommaa poronlihaa kattilaan vaikka kesälä tehhään sääskimettässä lehtikimppuja ja heinäpaaluja. Harrastaa saapii ei sole kieletty.
Ei taida porohommia sanoa elinkeinoksi pello-ylitornio alueella,kun ei ylä-lapissakaan kovin monta poromiestä ole jolla1000ruhoa olis myyntiin joka vuosi,täällä hyväkö 50ruhoa ja saman verran jää auton alle vuodessa per ammatin harjoittaja
Kerrohan mikä on sinun mielestä elinkeinoa.
Ja valtio tukee noita jotka itseään kutsuu poromiehieksi😄.
Ja valtio tukee noita vielä enemmän jotka luulevat olevan maanviljelijöitä🤑
Jos poromiehet sais valtion tukea?Raha pysyis kotimaassa.Tuulisähkö takuuhinta 83e mg th
markkinasöhkö n.30e mg th.Tukirahat ulkomaille esim. Kemieeä 10 Ikean omistamaa myllyä.
mitä sielä päätettiin yleisötilaisuuessa...
eimithäänpäätetty
mielenkiinnolla odotamme päätösä hallituksetla
Nimi? Kuka elää vuoden ympäri pelkästään poroelinkeinolla? Kiinostaa.
kuka saa sähköä tuulivoimasta ympäri vuoden ? Olisi tullut varmasti kylmä pakkaskaudella.
Tuulimyllyjä vain joka ison vaaran laitaan .saadaan halpaa sähköä.Ei tarvi tuola öljylä tuhertaa.
Montako työpaikkaa on Kaaraneskoske voimalaitoksella jäljellä,ei yhtään
Asuntokin purettu ei tartte maksaa kiinteistö veroa. Paljonko voimalaitos tuottaa vero KUNNALLE.
Ei missään kukhaan myy tuhatta poroa! Sata lahtia vuessa sillä ellää. Ympärivuen ei kyllä mersula ajeta.
Onko poro laskettavissa nauta karjaan kun heiniä ja rehuja syöttävät kotitarhassa,kesäksi päästetää muitten riesaksi maantielle,eikö niitä voi pitää aitauksessa omilla mailla kesän aikana.Heinäpellotkin kuopivat talvella piloille tulee huono heinä sato.Siis tuulimyllyt vaaroille,onhan poroilla tilaa liikkua alavimmilla mailla
Haluan myllyt omalle maalle Raanujärven taakse. Minun poroni eivät säiky myllyjä. Tuulelta saadaan halpaa sähköä ja kunnat verotuloja.
Mie se en kyllä saata tykätä
- tuulimyllyistä ko se pillaa maiseman
- vesivoimasta ko se hukuttaa jänkät
- aurinkoenerkiasta ko siinä seinät ja katot paneloihaan
- lämpölaitoksistakhaan en tykkää ko niissä poltethaan kivihiiltä ja muutaki, roskia
- enkä milhään voi tykätä öljystouhuistakhaan. niissä pumpathaan maan sisus tyhjäksi
En vain tykkää!!
Mistä mie tykkään
- Liisasta se on niin lämmin ja ihana
- sähkönappulastaki, jo vain siittä on helppo tykätä. Sitäkö kääntää, se mailma valkenee ja pirtti lämpiää
. jo siinä vain passaa kattoa Seevelttiä
Tulllee hyväle kiirile, eikä se ennää haitalta tunnu sähkövehkeetkään.
-
Naapurikunnassa Ylitorniola päättäjät hereillä ja kuuntelevat kunnan asukkaita, tehkää tekin pellossa samoin,kyllä ne yhtiöt löytävä uusia uhreja jokka tarttuva onkeen
Mie luotan Pellon päättäjiin ne tekevät hyvä päätökset ja kuuntelevat asukkaitan.
Jos hylkäävät niin tyhmiä ovat,ei Pelloa voi verrata Ylitornioon,Pello on köyhä kunta joten jotain ylimääräinen tuki on hyväksi,,kuten valtiohan se kohta elättää muutenkin viiden vuoden sisällä
Lohennousu loppuu jos Torniojoki valjastetaan.
Ne lohet eivät maistu miltään, vaaleita ja myrkkyjä täynnä. Ei tartte ees lupaa kun rannalta saapii käsin kiinni tautilohia. Niitä ei syö muut ko lokit ja varekset.
Tuulivoima tarvithaan.
UUSI
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15561063/tuulivoimafirma-ja-suviseurat
Lestaedustajat jäävejä äänestämään tuulivoimasta!!
Lukekaa linkki pian!
https://kaksplus.fi/threads/aeaenihyoekkaeys-laensi-suomessa.2496166/
Tuulivoimalat eivät kuulu maalle! Sairastuttavat eliöstön ja ihmiset!
V.M.P
2 Juttupalstaa levittävät ja lestiläisiä kaehtivat, häätyy olla sielunmaisema tyhjää täynnä.