Onko kellään ollut silikonit pitkään ILMAN ongelmia ?

Breast

Viimeaikoina otsikoissa ollut jälleen silikoni-implantit ja tietyn implanttimallin yhteys alcl-syöpään. Paljon on puhuttu myös, varsinkin ulkomailla, tästä BII-ilmiöstä eli breast implant illnessista. Kyse siis siitä että implanttien epäillään edesauttavan autoimmuunisairauksien syntymistä ja että usea olisi poistanut implantit niiden tehdessä sairaaksi. Masennuksesta lähtien erilaiset vaivat laitetaan implanttien piikkiin.

Kysyisinkin onko täällä ketään jolla olisi ollut implantit pitkään ILMAN ongelmia? Kuinka pitkään?

Rakastan (silikoni)rintojani mutta nyt alkoi ahdistaa onko tulevaisuudessa edessä niistä sairastuminen ja/tai niiden poistattaminen.

Onko ilmiöt ja ongelmat tosiaan näin yleisiä vai tuntuuko vain siltä kun olleet nyt paljon otsikoissa?

Ja kyllä, olen lukenut ihan tarpeeksi niiden vaaroista ja kuinka erittävät kehoon myrkkyjä ja keho torjuu vierasesineitä. Kummasti kukaan ei nosta tapetille esim tekoniveliä ja niiden vaikutusta terveyteen. Ne ovat kuitenkin samantyyppistä materiaalia.

16

2564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkään_ja_pitkään

      Mitä ajattelit termillä 'pitkään'? Omat implanttini (karheapintaiset Mentorit) on ollut 12 vuotta eikä koko aikana ole ollut minkäänlaisia ongelmia.

      Olen ajatellut että eiköhän ne sitten aikanaan oireile jos käy huonosti. En murehdi asiaa ennen sitä. Rintojen tutkimuksissa olen siirtynyt ultraäänitutkimuksiin. Maksaahan se jotain verrattuna ilmaiseen mammografiaan, mutta näkyypä sitten tämäkin.

    • expla

      13 vuotta ilman ongelmia mutta sitten kuntoni romahti. Kärsin pari vuotta jatkuvasta kuumeilusta ja loputtomista flunssista, muistini heikkeni, hiuksia lähti ja masennus iski. Poistatin implantit ja sairastelu jäi. Ei voi olla sattumaa.

      • Haluanterveytenitakaisin

        Hei expla! Minulla on ollut pian 10 vuotta McGhanit ja viimeiset 2 vuotta olen kärsinyt ihmeellisistä oireista, jotka vastaavat raudanpuutteen ja kilpirauhasen vajaatoiminnan oireita. Pahimpina koen aivosumun, huimauksen, muistiongelmat, hiustenlähdön ja jatkuvan poskiontelotulehduskierteen, josta en koskaan aiemmin ole kärsinyt (olen nyt 36v). Olemme yrittäneet mieheni kanssa puolitoista vuotta lasta tuloksetta. Kuitenkin kaikki arvot ovat testattaessa erinomaiset. On otettu yksityisesti (julkinen puoli pitää vain masennuksena ja psykosomaattisina oireina) röntgeniä, mri kuvausta, lukematon määrä verikokeita, joissa poissuljettu harvinaisempiakin sairauksia. Sisäilmakin epätoivoisena testattu.
        Kävin tammikuussa rintojen ultraäänessä, jossa yllättäen todettiinkin molempien implanttien olevan rikki. Immunologiaan erikoistunut lääkäri myönsi varovaisesti oireillani ja vuotavilla implanteilla mahdollisesti olevan yhteys, mutta virallista näyttöä ei ole. Hän kertoi silikonin itsessään olevan ok, mutta implanttien sisältämät muut aineosat ovatkin vaarallisempia. Minut leikannut plastiikkakirurgi Suomessa kielsi vankasti yhteyden oireideni ja implanttien välillä.
        Odotan nyt implanttien poistoleikkausta. Mikäli oireet poistuvat tämän myötä BII on todellakin totta.
        Kuulisin mielelläni lisää sinun oireistasi ja elämästäsi poistoleikkauksen jälkeen!


    • Expl

      Tästä on tehty tutkimusta Suomessakin. Löytyvät netistä.

    • järkijättiiii

      Älytön aloitus.

      Tekonivel laitetaan pakon edessä. Implantteja ei.

      Ja vaikka niissä olisi jotain samantyyppistä materiaalia, ei tekoniveliä rintojen herkkiin kudoksiin laiteta.

      • voiälynväläys

        Sanos muuta. tekonivelet eivät ole silikonista.


      • Natrellet

        Mulla on ollut nyt 8 vuotta Natrellen karheapintaiset silikonit. Laitatin, kun lapsiluku tuli täyteen. Leikkaus tehtiin Virossa, muita ongelmia leikkausreissussa ei ollut paitsi se että tosi huonoa Suomea puhuivat kaikki siellä. Paranin hyvin ja kapseloitumista ei tullut. Käyn vuosittain mammografiassa ja ultraäänessä tarkistuttamassa koska näin suositeltiin.


    • MU77

      Kyllä mä olen ainakin sairastunut ja fibromyalgia diagnoosi ja uupumus tila masennus. Masennus johtuu varmana kun olo on aina sairas. Menen nyt kevään aikana poistamaan omat implantit ja ne on ollut 10 v ja siitä 5 v sairaana :(

      • eisilareidensyytä

        Luepa tuolta REUMALIITON sivuilta fibromyalgian syistä ja seurauksista. Siellä ei mainita kyllä silikonirinnoista yhtikäs mitään.


    • Tutkisin

      Omat oireet kannattaa ottaa vakavasti ja tutkituttaa, oli syy sitten implanteissa tai jossain muussa

    • 42Vuotta

      Olen lukenut enemmänkin näitä silikonien haittavaikutuksia. Ihmettelen, että miten kukaan nainen edes enää harkitsee silikonien laittamista!! Oli ne tissit sitten millaiset tahansa, niin kannattaako ottaa riski, että menettää terveytensä?? Eikö kannattaisi arvostaa tätä ainutlaatuista kehoa ja kaikkea mihin se pystyy ihan sellaisenaan kuin se on?

    • raegarghs434

      Myös tekoniveliä keho voi alkaa hylkimään jossakin vaiheessa ja niistäkin puhutaan silloin tällöin. Sen vuoksi tekoniveliä ei enää nykyisin niin herkästi ihmisille laiteta kuin ennen.

      Jos otat silikoni-implantit kohtuullisen nuorena, ne eivät tule pysymään sinulla hautaan saakka. Niitä ei ole tarkoitettu pysymään 30-100 vuotta kehossa ongelmitta. Silikoni-implantit täytyy vaihtaa muutamien vuosien välein. Implantit ovat myös yllättävän raskaat, joten ne venyttävät ihoa alaspäin.

      • uyftiughlikulg

        Mitä tuolla "muutamalla vuodella" sitten tarkoitetaankin. Ellei tule mitään komplikaatioita, vaihtotarve lienee nykyimplanteilla jossain parinkymmenen vuoden vaiheilla. Yleisin vaihtoterve lienee kapseloituminen tai halutaan suurempia.

        Silikoni-implantti painaa suunnilleen saman verran kuin rasvakudoskin, joten rinta reagoi kuten luonnollisessa rintojen kasvussakin (venymällä).


    • Anonyymi

      Tuttavapiirissä monet silikonit eikä kukaan ole valittanut ongelmista. Itse tyydyin pelkkään kohotukseen,ongelmitta sekin meni,toipuminen sujui hyvin. Syövän voi saada muutenkin,geeneissä se on enimmäkseen,turha pilata elämää pelkäämällä.

    • Anonyymi

      Nyt ollut 7 vuotta. Ei mitään ongelmia, en edes anna ajatusta asialle. Yhden vauvankin olen näillä imettänyt, eikä mennyt edes rinnat "pilalle". Implantti lihaksen alla, ei maitorauhaskontaktia siis.

    • Anonyymi

      Jostain syystä en vertaisi toisiinsa tekoniveliä ja rintaimplantteja. Ne ovat aivan eri materiaalia, vaikka molemmat toki vieraita elimistölle.

      Rintaimplanttien asentaminen on täysin vapaaehtoista ja perustuu turhamaisuuteen. Tekonivel puolestaan asennetaan, kun ihminen on menettämässä liikuntakykynsä. Mielestäni tässä on iso ero siihen, millaisia sivuvaikutuksia ja pikkuharmeja voidaan sietää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      63
      5154
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      55
      4606
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4559
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      316
      1854
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1503
    6. 91
      1472
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1360
    8. 320
      1073
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      961
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      883
    Aihe