Nyt on hallituksen ministereillä vellit ja puurot housuissa.
Sote ja hallintouudistukset levällään kuin Jokisen eväät.
Valmista tästä sotkusta ei tule.
Toisaalta se taitaa olla hyvä juttu.
Uusi hallitus saa alkaa puhtaalta pöydältä.
Sote ja hallintouudistukset levällään kuin Jokisen eväät.
Valmista tästä sotkusta ei tule.
Toisaalta se taitaa olla hyvä juttu.
Uusi hallitus saa alkaa puhtaalta pöydältä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Joo ja jos demarivetoinen hallitus tulee niin Suomi on taas kohta kusessa. Son nähty et kokoomus-kepu-hallitus joutuu aina paikkaamaan demareiden jättämät velat ja alijääämät valtion taloudessa. Toivottavasti kansa älyää eikä äänestä demukoita vaan katsoo tuloksiin mitä nykyhallitus on saanu aikaan. Suomi on nostettu kuntoon.
Eilisen lehtitiedon mukaan Juha Sipilä on nykyisen hallituksen kokoomuslaisin ministeri.Näin sanovat jotka politiikkaa on ammatikseen tutkineet. Kun lisätään siihen Berner joka ostettiin Kokoomuksen joukoista eiköhän meitä ole hallinnut yksin Kokoomus.
Kepu petti tässäkin siksipä ihmiset äänestääkin suoraan Kokoomusta eikä enään ala kierrättämään ääniänsä Kepun kautta.
Tästä johtuu ilmiö gallubeissa jossa Kokoomuksen kannatus nousee ja Kepu putaa.
Ihan yks lysti. Miltä Sipilä näyttää mutta asiat on laitettu kuntoon ja Suomi jaloilleen.
Vellit puurot ja eväät sekasotkuna pöydällä, eihän se ole puhdasta hyi aivan on kuin kempan meininkiä, istutaan perä edellä pöydälle keskelle soppaa.
Kyllähän tuo Suomen kuntoon laitto on aika tuubaa. Sellaista "ropakantaa", jota nyt hölissään, kun on ensin tehty hyvää jo ennestään pärjänneille. Suomi on vientitaloudesta elävä maa, joka pääsi mukaan kansainvälisen talouden kasvuun viimeisten joukossa. Siihen pääsemistä ei tuskin olisi demarikkaan onnistuneet estämään. Sen tämä tuplakokkarihallitus on onnistunut tekemään, että tietyillä talouspolitiikan toimilla on vaikeutettu velkaantumisen taittamista ja julkisen talouden saamista kestävämmäksi. Tämä jää sitten tulevien hallitusten tehtäväksi.
Jos tilastoja katosotaan, niin kyllä kokoomuksen ja kepun ollessa vetovastuussa, on velkaantuminen ollut kaikkein nopeinta. Suomen viimeiset 10 vuotta on olleet vaikeita taloudellisesti mutta siihenkin ajauduttiin kansainvälisen rahatalouden kuplien kautta ja sellaista menoa tarjoaa maailmalla kokkareitten hengenheimolaiset mutta ei kansa jaksa mennä asioissa syvemmälle, kuhan pintaa raavitaan, jos sitäkään.
Sohvassa istutaan istukka kaulassa.
No entäs nää vassujen ja demukoiden hengenheimolaiset sitten ? Lenin. Stalin-setä & kumppanit ? Pohjois-Korea, Venetzuela ,Kuuba...jne..tälläistako pitäs saada aikaan ?
Kyllähän tämä oli tiedossa jo viime vuonna.
Sipilä.
Sote.
Adiooos.
Kepu perkhele!
Ei auta ennää mikkään riisikokkous, son entinen hallitus. Tutiskaa kepu ja kokkareet, opposiittiosta kajahtaa yhtenä rintana.
Niin ja sitten 4 vuoden päästä on taas vellit housuissa tällä tulevalla hallituksella jne...………….