Tämä yleinen ja niin vittumainen ongelma kun ulkona on pakkasta se -25 ja enemmän sekä nykypäivän säteilylämmittimet...
Ilmanputsarin kotelon pitäis lähteä autosta kun autosta suhkot helposti auki sen verran että sen kannen saa raolleen edes, kuumailmapuhallin sinne puhaltamaan ja starttaamaan. Hehkujen ei tartte edes toimia, auto käynnistyy. Akun täytyy olla sen verran kunnossa että startti pyörii.
Jos sinulla ei oo mahollisuutta sähköön, hommaa puhalluslamppu, tohota sillä öljypohjaa sopivalta etäisyydeltä, kun öljypohja on lämmin käsin kosketeltavana niin sitten sama juttu kun kuumailmapuhaltimen kanssa. Tässä oltava erityisen varovainen yksin ollessa kun jättää starttauksen ajaksi tohottamaan imusarjaa kohti.
Älkää käyttäkö starttipilottia kuin äärimmäisessä hädässä, kone ei tykkää kun se ryntäyttää sen käyntiin umpijäästä ja varsinkin ylimmät männänrenkaat menee helposti rikki ja autokin käy ilman öljyjä hetken jos pelkkää pilottia käyttää, eikä ole öljypohjaa millään tavalla lämmitetty. Tämä imusarjan ja öljypohjan lämmitys on semmonen ''turvallinen'' tapa että auto käynnistyy omin voimin. Käynnistyssumute on muutenkin tarkoitettu käytettäväksi siten että toinen henkilö antaa semmosia 2s suihkauksia imusarjaan samaan aikaan kun toinen starttaa.
Elikkä:
Öljypohjan lämmitys > imuilman lämmitys > kytkin pohjaan startatessa ja kaikki sähkölaitteet pois päältä sekä automaattivalot parkkiasentoon samalla kun avaimesta startataan.
Terveisin ~550tkm D4D ilman öljyvuotoja ja muitakaan ongelmia jokapäiväisessä ajossa, kertaakaan ei ole jäänyt liikenteeseen lähtö pakkasen takia.
Aamen.
Diesel käyntiin pakkasella näin
11
721
Vastaukset
- Liikkuvaöljykattila
Dieselin ei tulisi kuulostaa tältä kun sen on saanut käyntiin, muuten on ollut puutteellinen lämmitys.
https://www.youtube.com/watch?v=DfIc5CX7mF4- selvempiääni
Tarkoitat enemmän tällaista ääntä. VW jetta TDi käyntiin kylmänä -31c pakkasessa ja ilman esilämmitystä.
https://www.youtube.com/watch?v=3kt4OIh29wM
- njet_electrisitet
Miksi kötöstää ja tuhertaa? Kun öljyt on hyvät, hehkut ja akku kunnossa niin diesel lähtee käyntiin nätisti kun antaa 2-3 hehkut ja vääntää avaimesta. Tottakai esilämmitys on suositeltavaa, ja kannattaa antaa hetken aikaa käydä tyhjäkäyntiä ennen kuormitusta.
- IhanTavallinenDiesel
Minun kaikki dieselini kautta aikojen on käynnistetty avaimella. Näin olen tehnyt työpaikan autotallista, pihalta esilämmittettynä tai mökin pihalta tai muilta parkkipaikoilta ilman esilämmitystä pakkasista riippumatta. Moottori on hyrähtänyt käyntiin aina samanlailla.
Ainoa mitä on pitänyt huomioida on hehkutus. Siinen menee nykyisin pari vuotta vanhassa autossani muutama sekunti, aiemmin hieman kauemmin. Kesällä hehkutusta ei edes huomaa, kun ’lanka’sammuu mittaristossa niin nopeasti, ettei siihen edes ehdi käytännössä reagoimaan.
Juu, en asu missään pohjoisen korvessa, jossa pakkasta joka aamu reippaat -30 astetta. Etelärannikolla ja mökkikn Etelä-Suomessa. - savua.ilmassa
Kyllä olen aina laittanut käyntiin ilman lämmitystä vähän savuttaa
- Tukiasema---...---
Kyllä nämä pitäisi viedä kaikki intiaan. Kuuleehan sen jo äänestä! Kala- kutta-kalakutta- -kalakuttakalakuttakalakutta, kuttakuttakutta...
Intiassahan se Kalutta on. Siellä niiilllä vielä pärjää. Lämpöisessä, ilman päästörajoituksia!- Jhgklnbh
Ostakaa bensa niin on taas yksi murhe vähemmän
- Einytsentään
Jhgklnbh kirjoitti:
Ostakaa bensa niin on taas yksi murhe vähemmän
Niin, mutta montako uutta murhetta. tilalle? Liian monta
- Jkhlkhff
Höpö höpö!!! Sano yksikin bensa-auton murhe. Dieselissähän niitä riittää: kylmiä tarvitsevat lisälämmittimiä, jotka tyhjentävät akun ja lisäävät polttoaineen kulutusta, polttoainesuodattimia vaihdettava syksyisin etteivät jäädy, hiukkassuodattimet tukkeutuvat, käyttövoimavero, kun polttoaineet jo lähes saman hintaisia, yms yms. Ei ihme, että uusien dieseleiden myynti sakkaa.
- Riesel
Niin, bensa-autoissa on sen verran huonompi hyötysuhde että lämpöä riittää harakoillekin, myös kesällä. Dieselissä tarttee tämän takia Webaston tmv. mutta kyllähän tuollainen 5kW:n on aika terhakka. Kabiini ja kone on näillä keleillä vartissa valmiina lähtöön, emännän bensalaitetta tarttee aina pari tuntia pitää letkun nokassa. Suodatin kannattaa vaihtaa syksyllä, se on totta ja pätkäajossa kannattaa pitää akusta huolta... mutta hyvinhän nuo on pelannut enkä odota varsinaisia ongelmia ennenkuin -35°C pakkasissa jotka on kuitenkin aika harvinaisia ja pitää silloin olla palikat kunnossa bensavehkeessäkin.
Talodellisesti diesel ei ole enää häävi laite mutta kyllähän tuollaiset 320hv/600Nm 5,5litran keskikulutuksella ja yli tuhannen kilometrin käyttösäteellä on lukemia joihin ei muilla vaihtoehdoilla ja kohtuu kustanmuksilla pääse.
- Bmwisj
Napista käyntiin. Ei lämmittimiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532325Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271354Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871106Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt551062Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me1741026Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.12941- 88914
- 68903
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22843Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10833