Voiko Saksasta ostetun auton siirtokilvillä (punareuna) tehdä ennen Suomeen paluuta lomareissun käyden esim. Italiassa, Itävallassa tai Sveitsissä?
Tästä on monenlaista tietoa olemassa.
Saksan punakilvillä Italiaan ja Itävaltaan?
8
210
Vastaukset 8
- Autoveroturisti2018
Kyllä voi
Haluasin vielä lisätä, että tarkista kuitenkin "siirtoliikennevakuutuksen" kattavuus.
Voi nimittäin poiketa siitä, mihin olemme tottuneet täällä Härmässä.
Ei olisi pahitteeksi, vaikka ottaisit myös kaskon, jonka saat rungonnumeron perusteella
puhelimessa tai jopa netin kautta.
Hyvää hakumatkaa!Tarkoitus on ottaa autoon Kasko suomesta heti. Kokemusta auton hausta Saksasta on viiden auton verran, mutta ne on ajettu aina Tanskan ja Ruotsin kautta tai suoralla lautalla kotimaahan.
Ensi kesänä suunnitelmissa on kuitenkin pitää samalla haun yhteydessä autoloma. Myyjäliikkeessä kerrottiin, että punakilvillä ei voi ajaa Saksan ulkopuolella. Samoin tuttavapariskunta Hollannista kertoi, että Saksasta autoja ostettaessa rajalla Hollannin puolella vaihtavat oman maan kilvet.
Ehkä on kyseessä joku väärinkäsitys, käsittääkseni export-kilvillä saa ajaa vapaasti EU-maissa kilvissä määritetyn ajan verran, jos vakuutukset ovat voimassa. Sveitsistä ei varsinkaan ole tietoa, voiko siellä ajaa.Kerro kokemuksistasi kun palaat, sillä tätä "luulemista" riittää kyllä joka paikassa.
Keskeinen asia koko hommassa lienee se, että viranomaiset haluavat jotenkin varmistaa,
että liikenteestä tavattu "siirtoauto" edes jollain lailla on vakuutettu.
Olin muutama vuosi sitten mukana eräässä haussa Belgiasta. Pidin omituisena, että
Belgiassa autoon tehtiin keltapäiset Saksan kilvet, vaikka siis oltiin Belgiassa.
Vakuutukselle ei matkalla onneksi tullut käyttöä, josta sen laajuus ja ehkä laillisuuskin
olisi tullut todetuksi. Ajoimme lisäksi suoralla laivalla emmekä Ruotsin kautta.- Euroopaneläjä
Ainakin tähän saakka punareunaiset kilvet ovat muuallakin voimassa kuin Saksan sisällä ja keltareunaiset ns. Kurzzeitkennzeichnenit on pääasiassa olleet tarkoitettu Saksan sisäisiin siirtoihin. Suomessakin noilla keltapäisillä on näköjään saanut ajaa kunhan vakuutus on voimassa. Toisaalta, kilpien ja vakuutusten voimassaoloaika on vain 5 päivää joten eihän niillä kuitenkaan kauaa ajella missään.
- pottukukko
Voi, voi, "kyykkää" syvään, tullitavarikoiatosija määrää tullumaksun ja autoveron" huom ei ajoneuvivero, "kyykkää"
- Anonyymi
Miten tämä iänikuinen kysymys, keltakivillä ruotsinhalki?
t 10 - kertaa yrittänyt, 9 - onnistunut Olisi kiva kuulla, miten sillä yhdellä kerralla kävi kun ei onnistunut?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1431416- 2641317
- 641098
- 681044
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal251930Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki43891Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70825Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72802Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58760- 42756
- 67733
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125706- 29699
- 88643
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26628Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen187544- 24544
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47534Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja13534- 40517