Suomi on niin korruptoitunun, että se näyttä ei korruptoituneelta. Journalistitkin ovat sitoutuneen kukin omaan puolueensa niin tiukasti, että valheellinen uutisointi täyttä uutisten aiheet ja totuus tuodaan esiin vain jos se ei vahingoita omaa pesää.
Miksi meillä ei toimi WikiLeaks tyyppinen toiminta, missä vuodetaan törkeimmät suhmuroinnit julki, missä esim. verovaroja vuodetaan uolkomaille, ja kuvat julki niistä jotka näiden päätösten takana seisovat. Outo uutinen tuokin missä hallitusta on useita vuosia varoiteettu korkokikkailulla tekevillä yrityksillä, mutta mitään ei tapahdu, vaan kaikki on ostettu hiljaisiksi.
Mielikuvat korruptiosta
9
111
Vastaukset
- Tämä-selvä
Kun aisille annetaan päätös valta niin kaikki menee vituiks. Vanhuksia ei jakseta hoitaa ja veroja ei makseta kotimaahan. Esperi firmassa johtaja tienasi 6 miljoonaa ja jätti vanhukset yksin.
Ministeriöiden korkeat virkamiehet ohjaavat keskustelut aina johonkin muuhun kuin itse ongelmaan. Nyt vannotaan työttömyyden nimeen, samalla aikaa verotulot virtaavat takaovesta ulkomaisille suursijoittajille. Tyhmä kansa tulee saamaan turpiinsa kunnolla, ennen kuin edes myöntää tehneensä emämunauksen, ja tästä menee ainakin 3 hallituskautta kunnes asioita saadaan käännettyä oikeille raiteille. Käsittääkseni Suomessa on niin vähän rikkaita, että kokoomuksen ja kepun pitäisi olla marginaali puolueita.
- Ätmelsson
modelli kirjoitti:
Ministeriöiden korkeat virkamiehet ohjaavat keskustelut aina johonkin muuhun kuin itse ongelmaan. Nyt vannotaan työttömyyden nimeen, samalla aikaa verotulot virtaavat takaovesta ulkomaisille suursijoittajille. Tyhmä kansa tulee saamaan turpiinsa kunnolla, ennen kuin edes myöntää tehneensä emämunauksen, ja tästä menee ainakin 3 hallituskautta kunnes asioita saadaan käännettyä oikeille raiteille. Käsittääkseni Suomessa on niin vähän rikkaita, että kokoomuksen ja kepun pitäisi olla marginaali puolueita.
Nää politikot osaa myydä mielikuvia. Meillä on unelma. Kokoomus myi alle 5000e/kk tienaaville mielikuvan, että kokoomusta äänestämällä hekin kuuluvat rikkaiden klubiin. Lol 3000e/kk tienaavat kokoomuslaiset. Ei niillä tuloilla golfklubin jäsenyyttä edes makseta. Ei Orpo sylkäisekkään alle 10000e tienaavien suuntaan
- Kirveelletöitä
No minusta ois jännä nähdä mittarit, missä arkadianmäen väen korruptio näkyis.
Virkamiestasohan on maailman vähiten korruptioituneinta, mutta mitenkähän hallinto? Ei ole noista kukaan tutkinut kunnolla? .. Ihan Tyypillinen Paikka.. Siis.. Tiäl NarsuMarsuLandias.. ;P
Siis Suomessahan ei korruptiota kutsuta korruptioksi..
Synttärilahja, vaaliraha taikka kivalle kaverille tehty palvelus..
Hyvä veli toimintahan täällä kukoistaa..Tuli suomalaisille yllärinä ettei virkamiehelle saa antaa saunaa lahjaksi siinä sisunautti tapauksessa. :D
"Suomi on niin korruptoitunun, että se näyttä ei korruptoituneelta. "
This makes perfect sense!Lisää pyrokratiaa, tällä rahalla palkataan 2 vanhaa kansanedustajaa, toinen kok ja toinen kepulainen nauttimaan ns. eläkettä ja puskuroimaan muutosta.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000005982988.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 182076
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561824- 821463
- 1771444
- 211429
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091407Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1001037Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä621004Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34985- 349884