Mielikuvat korruptiosta

Suomi on niin korruptoitunun, että se näyttä ei korruptoituneelta. Journalistitkin ovat sitoutuneen kukin omaan puolueensa niin tiukasti, että valheellinen uutisointi täyttä uutisten aiheet ja totuus tuodaan esiin vain jos se ei vahingoita omaa pesää.

Miksi meillä ei toimi WikiLeaks tyyppinen toiminta, missä vuodetaan törkeimmät suhmuroinnit julki, missä esim. verovaroja vuodetaan uolkomaille, ja kuvat julki niistä jotka näiden päätösten takana seisovat. Outo uutinen tuokin missä hallitusta on useita vuosia varoiteettu korkokikkailulla tekevillä yrityksillä, mutta mitään ei tapahdu, vaan kaikki on ostettu hiljaisiksi.

9

192

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä-selvä

      Kun aisille annetaan päätös valta niin kaikki menee vituiks. Vanhuksia ei jakseta hoitaa ja veroja ei makseta kotimaahan. Esperi firmassa johtaja tienasi 6 miljoonaa ja jätti vanhukset yksin.

      • Ministeriöiden korkeat virkamiehet ohjaavat keskustelut aina johonkin muuhun kuin itse ongelmaan. Nyt vannotaan työttömyyden nimeen, samalla aikaa verotulot virtaavat takaovesta ulkomaisille suursijoittajille. Tyhmä kansa tulee saamaan turpiinsa kunnolla, ennen kuin edes myöntää tehneensä emämunauksen, ja tästä menee ainakin 3 hallituskautta kunnes asioita saadaan käännettyä oikeille raiteille. Käsittääkseni Suomessa on niin vähän rikkaita, että kokoomuksen ja kepun pitäisi olla marginaali puolueita.


      • Ätmelsson
        modelli kirjoitti:

        Ministeriöiden korkeat virkamiehet ohjaavat keskustelut aina johonkin muuhun kuin itse ongelmaan. Nyt vannotaan työttömyyden nimeen, samalla aikaa verotulot virtaavat takaovesta ulkomaisille suursijoittajille. Tyhmä kansa tulee saamaan turpiinsa kunnolla, ennen kuin edes myöntää tehneensä emämunauksen, ja tästä menee ainakin 3 hallituskautta kunnes asioita saadaan käännettyä oikeille raiteille. Käsittääkseni Suomessa on niin vähän rikkaita, että kokoomuksen ja kepun pitäisi olla marginaali puolueita.

        Nää politikot osaa myydä mielikuvia. Meillä on unelma. Kokoomus myi alle 5000e/kk tienaaville mielikuvan, että kokoomusta äänestämällä hekin kuuluvat rikkaiden klubiin. Lol 3000e/kk tienaavat kokoomuslaiset. Ei niillä tuloilla golfklubin jäsenyyttä edes makseta. Ei Orpo sylkäisekkään alle 10000e tienaavien suuntaan


    • Kirveelletöitä

      No minusta ois jännä nähdä mittarit, missä arkadianmäen väen korruptio näkyis.

      Virkamiestasohan on maailman vähiten korruptioituneinta, mutta mitenkähän hallinto? Ei ole noista kukaan tutkinut kunnolla?

    • .. Ihan Tyypillinen Paikka.. Siis.. Tiäl NarsuMarsuLandias.. ;P

    • Siis Suomessahan ei korruptiota kutsuta korruptioksi..

      Synttärilahja, vaaliraha taikka kivalle kaverille tehty palvelus..


      Hyvä veli toimintahan täällä kukoistaa..

    • Tuli suomalaisille yllärinä ettei virkamiehelle saa antaa saunaa lahjaksi siinä sisunautti tapauksessa. :D

    • "Suomi on niin korruptoitunun, että se näyttä ei korruptoituneelta. "

      This makes perfect sense!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1333
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. 60
      651
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe