Tunnettiin siitä että se joi paljon viinaa ja kävi yökerhoissa. Mies oli 6 kertaa naimisissa ja oli paljon naisten kanssa koska joi viinaa ja tutustui naisiin helposti viinan juomisen takia.
Vain viinaa juomalla tutustuu naisiin.
Vain viinaa juomalla tutustuu naisiin.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Viinaa juomalla voi myös juhlittu sankari päätyä koko kansan narriksi ja päästä ennenaikaiseen hautaan.
En minäkään tiedä Matti Nykästä muusta. Paljon avioliittoja, paljon viinaa ja väkivaltaa, murhan yritys josta joutui vankilaan tapon yrityksestä ja se kävi humalassa ravintoloissa sekä juomassa että laulamassa. Tekikö se töitä koskaan? Mikä sen ammatti oli?
Olihan Matti nuorena menestynyt urheilija, ja teki todella paljon töitä uransa eteen. Eivät ne mitalit muropaketissa tulleet. Matti voisi olla vieläkin esim. hyvätuloinen ja erittäin arvostettu mäkivalmentaja (ja ennen kaikkea terve ja elossa), jos ei olisi ajautunut vääriin porukoihin.
Hyväuskoisella ja sinisilmäisellä nuorella, jolla on äkkiä paljon rahaa ja jonka tietävät kaikki, on pian myös paljon "ystäviä". Valitettavan monelta nuorelta menestyjältä puuttuu kyky tunnistaa ystävä ja "ystävä". Vastuunsa olisi pitänyt kantaa urheilupomojenkin ja katsoa hieman suojattinsa perään, mutta jokainen halusi vain siivunsa Matista. Ja saivatkin, kaikki muut paitsi Matti itse. Kohta tulee takuulla elämäkerta. Ja taas tekee joku rahaa Matilla.
Totta. Ei minullakaan koskaan ole ollut kuin kaksi tosi ystävää jos ihan lähi perhepiiri jätetään pois. Kun aloin menestymään sijoituksilla ja se alkoi näkymään elämässäni niin yhtäkkiä niitä "kavereita" alkoikin ilmestymään menneisyydestä ja entiset kiusaajat ja selkään puukottajat alkoi esiintymään kuin olisivat aina olleet parhaita ystäviäni. No saivat jäädä näytelmäkerhoineen.
Kyllä se vaan raadollista on että sitten kun ihmisellä on massia niin "ystäviäkin" alkaa ilmestymään.
Tosi ystävät löytää vain silloin kun olet ahdingossa tai et mitenkään menestynyt. Sen jälkeen tulevat vain haaskalinnut.
Näin on. Viina vei Matin ennenaikaiseen tuonelaan. Viina "kurppaannuttaa" elimistön jonka jälkeen ei ole paluuta oikealle tielle.
Ei olisi Matti kuollut noin nuorena, jos olisi kieltäytynyt wiinaksien ja muiden väkijuomisen lotraamiselta. Viinamies taas yrittää huijjata nuorisoa juomaan wiinaa.
Suomen nuoriso alkää juoko wiinaa taikka huumeita käyttäkö. Elimistö ei kestä moista kemiallista kuormitusta.
.. Näin O.. Kohtuus KaikeSa.. Varsinkin EsMes, Just ViinakSissa.. ;P
Eikös Matilla viime vuosina ollut reilusti yli 100ke vuosiansiot. Eli isommat kun palstan haaveilijoilla tulee yhteensä ikinä olemaan
Parempi nopea elämän, kuin raittiin miehen tylsä elämä jossa ei tapahdu mitään.
Raittiin luuserin ainut ilonaihe on kun joku kuolee, pelkuri on itse syntynyt kuolleena.
Naiset tunnistavat pelkurin, tuntomerkit: hermostunut ja vapiseva olemus "anteeksi että olen olemassa"
Ei kavereita, ei tulevaisuutta. Ennenaikainen kuolema oman käden kautta. Kukaan ei jää kaipaamaan turhaketta.
Jumala sen päättää mihin ihminen menee,en uskaltaisi tuollaista lausua kenestäkään,mistä sinä voit tietää menikö tuonelaan,pidä ennenkaikkea muuta huolta mihin itse olet menossa kuoleman jälkeen!!
Jaa. Ainakin nämä hurskaat protestanttiset Jumalan-miehet ovat kautta vuosisatojen saarnastuolissa perkeleitä ja saatanoita kiroillen tuominneet kuolevaiset suoraan helvettiin jos juovat wäkijuomia.
Miten olet saanut päähäsi, jotta minä tietäisin mihin kukin menee kuolemansa jälkeen ? Edelleen jatkaen, miksi minun pitäisi kantaa huolta mihin menen kuolemani jälkeen. En välitä hevonvittua siitä mihin menen kuolemani jälkeen. Tiedän pääseväni takaisin Isäni tykö. Se on vapahtajamme Jeesuksen synninsovitukseen sisältyvä lupaus.
Raitis mies elää yksin koko elämänsä. Viinaa juova mies pääsee naimisiin ja elää hyvää elämää.
Viina ja diabetes pelastivat Matin Esperiltä.
Nykänen oli väkivaltainen jännämies joka puukotti ihmisiä ja sen takia sillä oli 6 vaimoa ja paljon naisia.
Itse asiassa vaimoja oli viisi, koska oli naimisissa kahdesti saman naisen kanssa.
Nykänen sai eläissään pillua enemmän kuin tämän palstan ätmit yhteensä
Ei vakuuta. Jokainen joka on saanu edes kerran pillua on saanu enemmän pillua kuin tän palstan ätmit yhteensä.
myös palstan "ytmit" mukaanluettuna
R.I.P Matti.
Kirjoituksesi on suorastaan irvokas, koska Matilla oli diabetes. Alkoholin liikakäyttö ja diabetes on tappava yhdistelmä. Ei tarvita kuin yksi kerta, että unohtuu mitata verensokerit tai jää muuten laittamatta insuliinia korkeisiin verensokereihin tai ottamatta sokeria liian mataliin arvoihin ja sitten on henki pois. En tiedä, oliko se hänen kuolinsyynsä, mutta alkoholilla oli takuulla osuutta asiaan.
Ainakin perjantaina oli vielä keitto maistunut:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/matti-nykaselta-kuultiin-koko-yleison-yllattanyt-viimeinen-elamanohje-keikallaan-kaksi-paivaa-ennen-kuolemaansa-han-oli-normaalissa-matti-kunnossa/7268782
'
Matti ei varmaan ihan uskonut lääkärien höpinöitä dokaamisen vaarallisuudesta diapetes-potillaalle. Mutta joo, onhan tämäö tavallaan yhden aikakauden loppu kun on totuttu matista aina lukemaan kohu-uutisia ja nyt on poissa.
Luin jostain Frederikin ihmetelleen, että eikö Matti mittaile verensokereitaan ollenkaan, vaikka on diabetes. Kuulemma "tunsi" jos oli matalat tai korkeat.. Juu, olen kuullut, että ne voi tunteakin, mutta ei tuossa kunnossa, kuin Matti esim. tuossa videossa oli. Sitten vielä kun muisti heittää, että milloin tein mitäkin, ja kuinka paljon laitoin, mittasin ja koska.. :( Vaimo oli koettanut elvyttää, mutta ei voi vaimon syyksi laittaa. Ei tuon ikäistä väkisin hoideta. Tosin, en tietenkään edelleenkään tiedä, oliko diabetes pääsyy sairaskohtaukseen.
Juu, aikakausi on päättynyt. Muistan ajan, kun hän oli Suosikissa julisteena.. Olisko ollut edes täysi-ikäinen silloin. Masa-hiiri oli lempinimi muistaakseni:)
Mattihan+eli+ihan+hyvän+elämän+jos+vertaa+esimerkiksi+suurten+ikäluokkien+elämään.
Suuret+ikäluokat+olivat+vuoden+1980+väestölaskennan+aikoihin+30–34-vuotiaita.+Ikäluokasta+oli+kadonnut+jo+yli+80+000+henkeä,+joista+osa+oli+kuollut+ja+osa+muuttanut+maasta.+500+000+syntyneestä+oli+poistunut+kirjoilta+80+000+ennen+34-ikävuotta.+
Suomessa+taitaa+kuolla+20+%+syntyneistä+ennen+50-ikävuotta?+Masa+oli+siten+ihan+onnekas,+onnekkaampi+mitä+moni+aikaisemmin+menehtynyt.
Hakkasi useampaa vaimoaan sairaalakuntoon, yhden melkein tappoi, ja joutui väkivaltaisuutensa takia vankilaan. Voi kai sitäkin tietysti sanooa ihan hyväksi elämäksi. Vaimoilla elämä taisi muuttua paremmaksi, kun erosivat Matista.
Ne onkin juuri ne jännemmät miehet joita kyynelsimin muistellaan:
https://www.seiska.fi/Uutiset/Ex-kihlattu-Susanna-Ruotsalainen-jarkyttyi-Matti-Nykasen-kuolemasta-Itkusta-ei-tule-loppua
Tuota se ei tainnut hakata. Ei se kaikkia hakannut. Tuo oli muistaakseni vähän sellainen dominoivampi lady. Sai Matin hetkeksi muuttumaan ja raitistumaankin.
Pääsipä sekin ukko vielä kerran lööppeihin.
Matti joi viinaa ja paneskeli naisia. Vain sillä on merkitystä. Mitäs te olette saavuttaneet elämässä, ette edes pillua ole saaneet.
Röyhkis yrjö (burb).
Olen juonut viinaa nyt kolme kuukautta putkeen, koska viinamies kirjoittaaapi sillätapa toimien saavan naisia enemmän kuin jaksaa jäbiä.
Ei ole vielä tullut (neitsyt)- naisia tarjoamaan sitä pilluansa. Johtuisiko se tuosta viinaoksennuksesta, jonka päälle sammun joka ikinen ilta, vai kenties jotten ole vielä juonut tarpeeksi paljon viinaa ja ollen täten aivan liian "raitis"-mies.
Noh, olen joka tapaukssa saavuttanut elämässäni seuraavaa, olen juonut paljon viinaa ja oksennusyrjössa yöni nukkuen tietoinen viinanjuonnistani (koska vain sillä on merkitystä).
Mua harmittaa kun ihmistä aletaan arvostamaan julkisuudessa poikkeuksetta aina vasta silloin kun hän kuolee.
Kyllähän matille onneksi tuotiin monasti ilmi että hän oli lajinsa paras mutta silti sai aina kuulla sitä ikävää jolla lähinnä mässäiltiin hänen ongelmillaan.
Ihmistä pitää arvostaa silloin kun hän elää ja tuoda se ilmi.
Olen ollut monissa sukulaisteni ja tuttavien hautajaisissa joissa on ollut aina läsnä näitä menehtyneen henkilön vihaajia ja ainaisia haukkujia. Sitten kuin korjatakseen kaiken ovat puhuvinaan kauniisti henkilöstä jota parjasivat tämän ollessa hengissä. Sellaiset ihmiset heittäisin niskaperse otteella hautajaisista ulos.
Olen läheisilleni joskus sanonut että jos jostainsyystä kupsahdan ennen aikojani niin tiettyjä ihmisiä hautajaisiini ei kutsuta eikä heillä tule olemaan sinne mitään asiaa vaikka sukua olisivatkin.
Rip Matti!
Matti oli viinamies. Matti sai naisia koska joi paljon viinaa. Te olette yksin ja sinkkuja koska ette juo viinaa.
Matti oli ja on edelleen maailman paras mäkihyppääjä. Ei ole kukaan toinen samaan pystynyt. Toki elämässä sattùi ja tapahtui, mutta liiän aikaisin poistui keskuudestämme.