Kateissa kaunis laulu

Taivaanrannan maalari

Hei,
munulta on kateissa kaunis laulu nimeltään "Oranssi aurinko" esittäjänä muistaakseni Tiina Pettersson (saattaa olla laulun tekijäkin). Olen yrittänyt netistä etsiä ko laulun sanoja ja tietoa mistä itse laulunkin löytäisin, mutta mutta... en ole onnistunut. Olisikohan ko laulusta jollain tietoa? Itse olen kuullut laulun radiosta 1998 paikkeilla. Toivottavasti joku muukin on kuullut ja muistaa tai tietää mistä voisin sen löytää.

3

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jane

      Laulaja on todellakin Tina Pettersson. Biisi 'Oranssi aurinko' löytyy samannimiseltä levyltä, joka on levytetty vuonna 1996. Popparienkeli näytti pitävän myynnissä tuota (tosin sivu voi olla vanha, enkä takaa että liike on olemassa). Se löytyy Helsingistä, että sieltä voi ainakin kysellä.

      Popparienkeli - Popangel
      Fredrikinkatu 12, FIN-00120 Helsinki, Finland
      tel&fax: 358-9-661 638, e-mail: [email protected]

    • maailmanihaninkappale

      Todella vanha ketju, mutta kommentoin silti. Itse olin etsinyt kyseistä kappaletta vuosi kausia. Kuulin sen joskus 90- luvulla lapsena ystävän luona, ja se jäi mieleeni, että ihana kappale. Laulajan nimeä, enkä kappaleen nimeä en silloin tyhmyyttäni painut kunnolla mieleeni. Aikuisena sitten yhtäkkiä muistin, että jotakin uskomattoman ihanaa kappaletta se ystävä silloin c-kasetilta kuunteli. Muistin vain, että kappale oli uskomattoman ihana, ja siinä laulettiin lopuksi, että lahjaksi auringoltain...Kyselin ystävältä mahtaisiko hän muistaa mistä kappaleesta oli kyse, mutta hän ei muistanut. Vanhat kasetitkin jo ajat sitten menneet roskiin. Minua alkoi ahdistaa...Kyseisen kappaleen melodia alkoi muistua osittain mieleeni, mutta en muistanut sanoja, kuin vain sen lahjaksi auringoltain verran. Lopulta alkoi jo usko mennä, ettei kyseistä biisiä varmaan ole edes olemassa, vaan olen keksinyt sen omasta päästäni. Silloin aloin tosissani etsiä kyseistä kappaletta. Googletin netin läpeensä etsien aurinko aiheisia suomalaisia kappaleita. Minun oli saatava kuulla se! Lopulta muisti palautui sen verran, että muistin sanoja hieman enemmän. Muistin että kappaleessa laulettiin myös niin kaunis kaipuu on mun rinnassain. Sen googlettamalla löytyi sitten YouTubesta tämä Oranssi aurinko. Kyyneleethän ne poskilla vierivät, kun pitkästä aikaa näin ihanan kappaleen sai kuulla. Ehdottomasti yksi kauneimmista kappaleista ikinä, ja laulajan ääni aivan uskomattoman ihana. Toivottavasti tämän ketjun aloittaja on jo kauan sitten löytänyt etsimänsä. Ymmärrän miltä tuntuu, kun on tuollainen kappale kadoksissa.

    • khdbvfg

      se on tosi paska piisi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      90
      1947
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1103
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1055
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      995
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      204
      979
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      941
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      909
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      86
      850
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      838
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      780
    Aihe