No nyt alkaa sähköt katkeilla pitkin Suomea sähköttömiä jo 6185 asiakasta 69 kunnan ja 11 yhtiön alueella. Että silleen.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Taitaa katkot loppua vasta, kun jokainen kaapeli on maan alla?
Meidän alueella koko syksyn homma saatiin päätökseen vuoden vaihteessa. Ei ole enää ilmaletkuja. Tosin Helsingissä aiemminkin sähkökatkot olivat harvinaisia ja kestoltaan hyvin lyhyitä.
Sähkölinjojen päälle notkuvat puut katkaistaan vasta sähköjen katkeillessa.
Kiva tehdä korkeissa hangissa ylityönä rämpien
No se rahastus toimii kyllä hyvin, mutta sitä ennakoivaa huoltoa ei tehdä. Nyt sähköttömiä asiakkaita on jo 7709 . Että silleen.
Ajelen usein maaseudulla ja oli selvästi nähtävissä, ettei ennaltaehkäisevää linjojenhoitoa enää tehdä!
Siitä sähkökatkot johtuvat pääosin!
Ei ennen tällaista ilmiöta juurikaan ollut!
No silloin ennen oli vielä sähköyhtiöillä omat asentajat jotka liikuessaan muissa työtehtävissä alueellaan poistivat vaaralliset puut eikä jättäneet niitä kaatumaan linjaan. Myös alueen asiakkaat kertoivat asentajille huomanneensa vaaralliset puut ja ne poistettiin kun oltiin kerran paikkalla. Että silleen.
Kyllä nyt tarvii taas siirtomaksua korottaa, jotta ei tule persenettoa sähköyhtiöille.
No nyt on jo sähköttömiä 10110 asiakasta 76 kunnan ja 11 yhtiön alueella. Että silleen.
No nyt on sähköttömiä vielä 7506 asiakasta 46 kunnan ja 11 yhtiön alueella ja pimeys ja räntäsade/lumisade haittaa korjauksia. Että silleen.
Ensi syksyn syntyvyystilastoista näkee, onko hyvinvointivaltiossa nähnyt kukaan yhtään mitään.
No käskopelolla mennään nyt monessa paikassa Suomea. Että silleen.
Turha noita sähkökatkolukemia on tälle palstalle kopioida. Kaikki voivat itse katsoa halutessaan lukemat alla olevasta linkistä.
http://www.sähkökatkokartta.fi/#/nyt
No turhaa on myös tuollaiset kommentit, jos asia ei kiinnosta miksi sitten komentoit.
Että silleen.
Miten sitten liikutaan kun sähköt on katki ja autokin toimii vain sähköllä? Turhakkeita ovat.
Sitten kävellään.
No pitää olla jollakin polttoaineella toimiva agrikaatti kaikilla sähköautoilijoilla, niin maailma pelastuu. Että silleen.
Niin meillä helsingissä on johdot maanalla , ja tiet kuin perunapeltoja , vaikka veronmaksajia miljoona , ongelmat vaihtuu , ei vähene vaan lisääntyy, nykyisin kannattaa vain suunnitella veroja niin että välttyy maksuilta kokonaan ja jättää työ tekemättä , tyytyy vain lähettämään kk maksun jäsenyydestä ( esim sähkönsiirto)
Kohta alkaa hallien katot tippua, kun tulee puoli metriä vielä lunta sitten alkaa vesisateet.