Sitähän ajattelee, että ei se itselle käy. Ja puskee väkisin eteenpäin, vaikka vitutus on maksimaallinen vuodesta toiseen. Töissä laskee minuutteja, että pääsee pois ja lomalla sama homma työpaikalle paluun kanssa.
Omakohtaisesti pari vuotta nyt siitä kun tuli mitta täyteen ja vieläkään ei jaksaisi kiinnostaa oikeen mikään.
Ei kannata polttaa itseään loppuun
3
131
Vastaukset
- uudistuminen
Mikä on elämäni tarkoitus? Koet että mittasi on tullut täyteen nykyisen työsi ja työpaikkasi ja sen ihmisten kanssa. Olisiko kuitenkin niin että olet lopen kyllästynyt omaan itseesi. Typerään kulahtaneeseen naamaan siinä vessan peilissä. Tätäkö sen minun elämäni on. Yhtä ja samaa jaskaa. Oireilet sen kanssa mikä mätänee sisälläsi. Itsensä uudistaminen ei ole helppoa. Se vaatii päätöksiä, valintoja ja riskinottoa.
- pitäkää.paskanne
Mulla tuli mitta täyteen jo kauan sitten ja otin loparit ja olen vaan oloneuoksena lopunikää kun kerran tuli siihen taloudellinen mahdollisuus.
Eikä ole kaduttanut edes sekuntiakaan, kyllä se niin on että köyhät pakkotyötä tekee ja herrat tekee ne hyvät hommat missä ei vituta ja niissä jopa viihtyy kun saa toteuttaa jokseenkin itseään.
Palkatkin vielä sellaisella tasolla että hommassa on järkeä mutta ei näillä duunarien nykyliksoilla ja työehdoilla sekä työtahdilla kannata tehdä enää mitään palkkatyötä.- KunMittaTäyttyi
Opiskelu uuteen ammattiin joka kiinnostaa on paljon mukavampaa kuin paskassa työssä käynti. Paskalla työllä tarkoitan sellaista mikä ei sovi itselle, mikä kuluttaa kaiken energian, kohtelee huonosti, masentaa ja vihastuttaa, ja vastineeksi saa vain minimipalkan, josta ei pysty säästäämään. Monien mielestä on tietysti lapsellista sanoa, että se on mukavampaa. Itse seurasin valinnoissani sitä tietä mikä minua innosti, joten nyt olen parempipalkkaisessa ja vapaammassa työssä. Suoraan sanottuna helpommassa työssä paremmalla palkalla. Positiivinen ajattelu on hyödyksi sellaisessa oikeasti.
Tietysti jos on lapsia huollettavana, niin ei voi niin vain lähteä palkkatyöstä opiskelemaan. Silloin pitää käydä siinä palkkatyössä mikä sattuu saatavilla olemaan ja ajatella asioita laajemmasta perspektiivistä. Eikä se muutama sata euroa palkassakaan lopulta mitään muuta. Ulkoisilla elottomilla materiaalisilla asioilla on vain toissijaista merkitystä hyvinvointiin. Oma hyvinvointi pitää löytyä sisäisesti linkittymällä sellaisiin asioihin mistä sitä hyvinvointia tulee. On oikeasti helpompi muuttaa omaa mieltään ja asennoitumistaan, kuin ulkoista maailmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161