Ei kannata polttaa itseään loppuun

AmosK

Sitähän ajattelee, että ei se itselle käy. Ja puskee väkisin eteenpäin, vaikka vitutus on maksimaallinen vuodesta toiseen. Töissä laskee minuutteja, että pääsee pois ja lomalla sama homma työpaikalle paluun kanssa.

Omakohtaisesti pari vuotta nyt siitä kun tuli mitta täyteen ja vieläkään ei jaksaisi kiinnostaa oikeen mikään.

3

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudistuminen

      Mikä on elämäni tarkoitus? Koet että mittasi on tullut täyteen nykyisen työsi ja työpaikkasi ja sen ihmisten kanssa. Olisiko kuitenkin niin että olet lopen kyllästynyt omaan itseesi. Typerään kulahtaneeseen naamaan siinä vessan peilissä. Tätäkö sen minun elämäni on. Yhtä ja samaa jaskaa. Oireilet sen kanssa mikä mätänee sisälläsi. Itsensä uudistaminen ei ole helppoa. Se vaatii päätöksiä, valintoja ja riskinottoa.

    • pitäkää.paskanne

      Mulla tuli mitta täyteen jo kauan sitten ja otin loparit ja olen vaan oloneuoksena lopunikää kun kerran tuli siihen taloudellinen mahdollisuus.

      Eikä ole kaduttanut edes sekuntiakaan, kyllä se niin on että köyhät pakkotyötä tekee ja herrat tekee ne hyvät hommat missä ei vituta ja niissä jopa viihtyy kun saa toteuttaa jokseenkin itseään.
      Palkatkin vielä sellaisella tasolla että hommassa on järkeä mutta ei näillä duunarien nykyliksoilla ja työehdoilla sekä työtahdilla kannata tehdä enää mitään palkkatyötä.

      • KunMittaTäyttyi

        Opiskelu uuteen ammattiin joka kiinnostaa on paljon mukavampaa kuin paskassa työssä käynti. Paskalla työllä tarkoitan sellaista mikä ei sovi itselle, mikä kuluttaa kaiken energian, kohtelee huonosti, masentaa ja vihastuttaa, ja vastineeksi saa vain minimipalkan, josta ei pysty säästäämään. Monien mielestä on tietysti lapsellista sanoa, että se on mukavampaa. Itse seurasin valinnoissani sitä tietä mikä minua innosti, joten nyt olen parempipalkkaisessa ja vapaammassa työssä. Suoraan sanottuna helpommassa työssä paremmalla palkalla. Positiivinen ajattelu on hyödyksi sellaisessa oikeasti.

        Tietysti jos on lapsia huollettavana, niin ei voi niin vain lähteä palkkatyöstä opiskelemaan. Silloin pitää käydä siinä palkkatyössä mikä sattuu saatavilla olemaan ja ajatella asioita laajemmasta perspektiivistä. Eikä se muutama sata euroa palkassakaan lopulta mitään muuta. Ulkoisilla elottomilla materiaalisilla asioilla on vain toissijaista merkitystä hyvinvointiin. Oma hyvinvointi pitää löytyä sisäisesti linkittymällä sellaisiin asioihin mistä sitä hyvinvointia tulee. On oikeasti helpompi muuttaa omaa mieltään ja asennoitumistaan, kuin ulkoista maailmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      186
      7772
    2. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      93
      3932
    3. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      67
      2609
    4. Kolari Klaukkala

      Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se
      Nurmijärvi
      73
      1660
    5. Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä

      Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.
      Maailman menoa
      392
      1601
    6. Kuvaile elämäsi miestä

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      64
      1488
    7. Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!

      Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l
      Kesämökki
      20
      1456
    8. Toivoisin, että lähentyisit kanssani

      Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä
      Ikävä
      17
      1121
    9. Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan

      Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni
      Ikävä
      79
      1060
    10. Kevyt on olo

      Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3
      Ikävä
      84
      1058
    Aihe