Miten hoituu Kemijärvellä vanhusten hoito Esperillä ja Attendolla?
Vanhustenhoito Kemijärvellä ?
16
933
Vastaukset
- KepunMetkut
Kepun ketkut!!!
- Tasaarvo
Meille manttaalimiehille ja suurituloisille, toisia työllistettäville pitäisi antaa kaksi ääntä vaaleissa.
Äänen vois ottaa pois pienitulosilta ja eläkeläisiltä,joista ei ole kuin kuluja.
Silloin eläisimme todellisessa demokratiassa.- jos.seuraatte
Eiks kempassa jo muutamilla ökyisännillä oo enemmänki ko kaksi ääntä ? Juoksupoikia ja tyttöjä kaikissa päättävissä elimissä useita ja nöyriäki ovat.
- kiinteistöpiälliggö
Käyppä kattomassa,mutta älä unohda Tunturilaa ja sitten sen hallitsemaa Koivulakotia,ainakin siellä Koivulassa on hätäuloskäytävät täynä rikkinäisiä pyörätuoleja ja muita kalusteita siten,että hätätilanteessa niitä ei voi käyttää.Mukavan pikkujohtajan kannattais jalkautua joskus konttoristaan areenalle ja laittaa epäkohdat kuntoon ennen katastrofia.
- Omainen
Asukkaat ainakin hoidetaan hyvin, tuntemani vastaava hoitaja on ammattitaitoinen ja ystävällinen. Ymmärtääkseni nämä mainitut rojut kaupungin apuvälinelainaamon omaisuutta, eivät uusi kalustoaan.
- Erinoaminen
En tiedä ketä tarkoitat sillä minun tuntemani vastaava hoitaja ei ole ammattitaitoinen eikä ystävällinen. Kaukana siitä.
- haamuomainen
Joku kookas nainen oli aika äksy kun satuin kerran ulkopuolisena seuraamaan yhtä tilannetta,mun johtopäätös oli et toi muija hallitsee pikku kompleksiaan kuin keisarinna ja käyttää valtaansa kuin Golda Meir aikanaan.Tällaista siellä lukkojen sisällä on,uskomaton oma maailmansa kun siitäpäs eivät monetkaan tiedä.
- Työkaveri
Akkalauman kurissa pitämiseen tarvitaankin luontoa ja uskallusta. Muuten koko homma leviää käsiin. Kokemusta on...... joten tsemppiä vaan.
- Nykyjohtaja
"Työkaverin" kommentista käy hyvin ilmi millainen työilmapiiri vallitsee k.o. työpaikalla.
Jos työntekijät on "akkalauma" ja että homman hoitamiseen tarvitaan kuria, ollaan kaukana oikeasta työilmapiiristä. Ei tuollainen johtamistyyli ole tätä päivää. Työnjohtajalla pitää olla ammattitaitoa ja johtamiskykyä muuten johtajuus karkaa käsistä. Heikko johtaja kerää ympärilleen mielistelijöitä, joiden kautta hän hakee hyväksyntää toimilleen. Eli usein tuollainen tyyli osoittaa heikkoa johtajuutta ja kyvyttömyyttä hoitaa työtään. Työkaverin kommentista käy myös ilmi, että hän on täysin johtajaksi kelpaamaton.
Huom. työntekijät ovat voimavara, ei akkalauma. - Anonyymi
Erinoaminen kirjoitti:
En tiedä ketä tarkoitat sillä minun tuntemani vastaava hoitaja ei ole ammattitaitoinen eikä ystävällinen. Kaukana siitä.
HARVA YSTÖVÄLLINEN.Hyvä että tervehtivät.zpaiysi Filoppiläiset ovat ok.
- maalikylästä
Kuntia se pitää moittia huonosta vanhuushoidosta, eikä yrityksiä. Jokainen ymmärtää jos ei nettoa se on entinen yritys.
Olen yrittänyt hakea nimiä ketkä päättäjistä ovat syyllisiä katalaan toimintaan, mutta turhaan. - politiikko
Luulen suurimman siýyn olevan tämän.. Eripuolilla Suomea suuret palveluntuottajat Attendo, Esperi, Pihlajanlinna ym. hakivat markkinaosuuksia ja valtasivat revirejään.
Mentiin tiukkaan hinnoitteluun ja luotiin päättäjille tunne miten me ratkaisemme hoito-ongelmat ilman huoltanne edullisesti.
Nyt ollaan tilanteessa kun laatua nostetaa hoitolaitokset nostavat hintatasot aivan eri lukemiin. Nyt kun Attendollakin on Kemijärvellä on oma kiinteistö kunnanhan on pakko maksaa mitä pyydetään.
Kunnatkin pukkaavat mielellään ulkoustavat vastuitaan onhan paljon kivempaa kun toiset hoitaa . Suunnittelut ulkoistetaan konsulteille, hoidot yksityisille.- ei.enne.näin.ollu
Politiikot pakenevat vastuutaan. Sitä se on. Ois järkevää kunnan itse hoitaa omat vanhuksensa kuin antaa kasvottomille firmoille. Etenkin näin pienissä kunnissa kuten kemijärvikin on. Mutta kun haudotaan aivan muita asioita jokka ei oo kunnan lakisääteisiä perustehtäviä. Niihin näyttää rahaa riittän. Kyvyttömät päättjät joita virkakunta vie miten haluaa.
- Voiskoollanäinkin
Vai kyvytön virkakunta, joka on niin kyvytön, ettei kykene edes päättäjiä saatikka viisaampia ulkopuolisia kuuntelemaan??
- varma.roknoosi
Attendon pörssikurssi on lähtenyt jyrkkään syöksyyn, samaakuumaa
menevät muutkin hoivantuottajat, niinkuin myös kepulien kannatus ! - Anonyymi
En tiedä sanoa muusta kuin Esperistä, että hyvät on hoitajat ja hyvin hoitavat. Sydämellisiä lämpimiä ihmisiä, tekevät arvokasta työtä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063230Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1581259Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.47829