KOK MINISTERI VALMIS HETI NOSTAMAAN KÄYTTÖMAKSUJA

Eliitin sähköautoharrastus aiotaan maksattaa muiden polttoainekäyttöisten autojen omistajilla NOSTAMALLA VUOTUISIA KÄYTTÖMAKSUJA. tällaista autoverouudistusta edustaa kykypuolue.
yliverotettu autoilija joutuu taas kasvavan rahastuksen kohteeksi. Ja kilometriverot odottavat bernerin kassissa.
www.iltalehti.fi/politiikka/a/d9bdd806-9d3d-45e5-bd66-ad9cacd15c0d
9179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä tuo on aivan oikea suuntaus ja palvelee nimenomaan tavallisia kansalaisia. Sähköauton ostotuki on könttäsumma euroja joten halvemman hintaluokan sähköautot saadaan kilpailukykyiseksi vaihtoehdoksi. Kalliissa autossa vastaava euromäärä ei paljoa vaikuta.
Hyvä uutinen kaikenkaikkiaan, nyt vaan sanoista tekoihin.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d9bdd806-9d3d-45e5-bd66-ad9cacd15c0d

Äänestä

Kyllä tuo nimenomaan oikeistolainen suuntaus ja kurittaa tavallisia kansalaisia jotka ajavat 3500 euron arvoisella mondeolla tai corollalla täällä tarpeeksi kaukana päättäjistä ja tekevät työtä tuottaen hyödykkeitä ja palveluita ja kikyn ansiosta pienenmällä palkalla ja asuvatkin halvemmissa asunnoissa kuin nämä "helsingin herrat" ja pärjäävät pienemmillä kuluilla ja menoilla kuin nämä armaat "järkevät" päättäjämme koskaan.

Uutisessa ei ole mitään hyvää koko ilmastoystävällisistä poliittisista auto sekoilusta ei ole meille todellakin tavallisilla tuloilla 30 000-40000 euroa eläville yhtään mitään, se ehkä että ruotsista tuodaan edullisempia, päästöttömämpiä, uudempia sekä turvallisempia diesel autoja kuin nämä 15-20 vuotta vanhat nissanit.

Kokoomus ajaa jotain sosialisitista tuki politiikkaa jakamalla rikkaille tukea kalliisiin sähköautoihin ja siis selkeästi me tavikset maksetaan kaikki taas.

Että veroa vaan sillä se maailma pelastuu mutta mitään oikeaa asiaa ei tehdä.
Yhtä himmeetä kuin että vapaaehtoisesti maksata lennostasi hieman enemmän lentoyhtiölle ihan pimeetä sillä se maailma nyt pelastuukin.

Äänestä

Kansa ikääntyy ja auton käyttö vähenee , mitä järkeä ostaa jotain uutta autoa pihalle seisomaan kun vanhallakin ajelee ne ajot , päästötkin vähenee tuota kautta jonkinverran , ihan silkkaa rahastusta ,kokkareet ja keskusta ajavat näitä,sehän on hyvätuloisten etujen ajoa , ei se niitten kukkarossa missään tunnu , tavallinen pulliainen kärsii eniten,kyllä täällä peräpohjolassa pitää kaikilla olla mahdollisuus pitää autoa tai pistettään mökitkin kylmäksi samointein kun niin hihhulit taas intoilee.
Bensa korttia vaan peliin kaikille tasapuolisesti.

Äänestä

Autoilu on liian halpaa Suomessa ja asuminen kanssa, kyllä kansalla on varaa!

Äänestä

Kun kaikki on saatu sähkiksiin, niin sitten niille tulee jollain muulla korvamerkillä samat verot korkojen kera, ei valtion rahantarve tule häviämään mihinkään.

Äänestä

Kokoomussaatanoille lisää vaan verohelpotuksia uusien autojen ostoon.

Äänestä
  • Uusien sähköautojen ostoon, ei saastuttavien polttiksien. Se pitää muistaa.

    Äänestä

Tavallisella köyhällä duunarilla ei ole ikinä varaa sähköautoon, jos sen nykyisen tonnin polttomoottoripommin käyttökustannukset nostetaan pilviin. Tai on ikinä, sitten reilun kymmenen vuoden päästä kun nykyisen sähköauton saa tonnilla. Mutta arvatkaapa onko se sähköautolla ajaminen silloin enää halpaa? Ei takuulla ole, koska porvaripaskapäiden mielestä köyhälle ei mikään saa olla halpaa! Taatusti sähköautolla ajaminen maksaa silloin yhtä paljon tai enemmän kuin polttisautolla nyt. Niin kauan, kun vain rikkailla on varaa hankkia sähköautoja, niiden halpa käyttö maksatetaan köyhillä polttisauton käyttäjillä, että saadaan kansan kahtiajakoa syvennettyä. Se on tämän koko sähköautohörhöilyn päätavoite, ja tätä tavoitetta tukee myös Bernerinvittupään tienkäyttömaksusysteemi, ellei tienkäyttömaksua kompensoida alentamalla polttoaineveroa tai ajoneuvoveroa. Ja niinhän ei taatusti tehdä, vaan tienkäyttömaksut tulevat jo olevien verojen ja maksujen päälle, joten ne kurittavat taas kaikkein kovimmin köyhiä haja-asutusalueen duunareita, joilla kuitenkin on työmatkoja varten pakko olla auto.

Äänestä

Naurettavaa nostaa vanhijen autojen käyttömaksuja ja samaan aikaan vinkua että ostakaa uusia sähköautoja. Ei tule olemaan perus kansalla varaa ostaa ikinä sähköautoa kun vanhan auton maksut nousee niin paljon jotta mahdotonta enään uuden auton ostoon säästää tai edes haaveilla osamaksuautostakaan. Osamaksulla saa muutne tällä hetkellä vain 1,3 miljoonaa autoilijaa sillä lopuilla on luottotiedoissa jo nyt merkintä. Ja tuo 1,3 miljoonaa pienenee 300 000 kun lasketaan pois ne joilla vaan ei ikinä varaa uuteen edes osamaksulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VALITSEVIISAASTIVAALEISS kirjoitti:

Eliitin sähköautoharrastus aiotaan maksattaa muiden polttoainekäyttöisten autojen omistajilla NOSTAMALLA VUOTUISIA KÄYTTÖMAKSUJA. tällaista autoverouudistusta edustaa kykypuolue.
yliverotettu autoilija joutuu taas kasvavan rahastuksen kohteeksi. Ja kilometriverot odottavat bernerin kassissa.
www.iltalehti.fi/politiikka/a/d9bdd806-9d3d-45e5-bd66-ad9cacd15c0d

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu