Orpo, RInne vai Halla-Aho?

Vastatkaa yhdellä sanalla kuka on teidän pääministeri? Näistähän se valitaan (toki Halla-aho on vastaantulija ja huomattavassa alakynnessä, mutta kait tuo voi yllättää)
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Halla-aho!
Rinteellä käräjät vielä kesken!

1Äänestä

halla aho

1Äänestä

Rinne muodostaa toukokuussa hallituksen, Orposta tulee ministeri, hallitusneuvottelut eivät koske Halla-ahoa millään tavoin.

Äänestä

Pekka Haavisto ja siksi kun Kepu ja Kokoomus jäävät tappiollisiksi. Kepu sukeltaa historiansa alhaisimpaan kanntukseen ja syy yksinomaan Sipilässä. Vihreät kerää potin, Sininen tuhnu poistuu puoluekartalta ja Persujen kannatus hyvin huono. Tämä kelpaa minulle oikein hyvin.
SDP, Kokoomus ja Vihreät keräävät eniten ääniä, mutta Kokoomusta ei kelpuuteta hallitukseen vasta kuin tuhannen pitkän vääntämisen jälkeen.

Äänestä

VIhreillä on se Sodankylän tyär joka othaa paikan

Äänestä

Antti+Rinteestä+ei+yksinkertaisesti+ole+pääministeriksi+ja+melkoinen+katstrofi+hän+oli+valtiovarain+ministerinäkin.Jussi+Halla-ahon+koulutustausta+ja+sivistyneisyys+sekä+kielitaito+riittävät+komeasti+tuohon+tehtävään,+mutta+hänen+maailmankuvansa+ei+oikein+sovi+Suomen+pääministerin+rooliin.Petteri+Orpo+on+näistä+kolmesta+selkeästi+sopivin+ja+paras.+Ongelmaksi+saattaa+kuitenkinm+uodostua+Suomen+kummallinen+ja+perustuslakiimme+perustumaton+tapa+valita+pääministeriksi+suurimman+äänimäärän+saaneen+puolueen+johtaja.+Petteri+Orpo+saattaisi+saavuttaa+pääministerin+aseman+parhaiten+ilmoittamalla+ennen+vaaleja+selkeästi+ettei+suostu+hallitukseen+jossa+on+mukana+vihervasemmisto.+Lupaus+siitä+ettei+Kokoomus+enää+lähde+sinipunavihervasemmisto+hallitukseen,+mahdollistaisi+sen+että+äänestäjät+voisivat+saada+takuun+siitä,+että+hallitus+perustuu+Suomen+Eduskunnan+suureen+porvarienemmistöön+ja+sosialistit+saavat+vallan+vain+hankkimalla+yli+50%+kannatuksen.Tällaisen+ilmoituksen+jälkeen+minäkin+annan+ääneni+Kokoomukselle.+Nykytilanteessa+on+vaara+että+saamme+taas+sinipunavihervasemmistoruotsalaiskristityn+sateenkaarihallituksen+tuhoamaan+hyvinvointiamme+ja+talouttamme+kun+vuonna+2011.

Äänestä

ei kukaan näistä.

Äänestä
  • Halla-aho on ainoa mahdollinen noista kolmesta. Jos ei hänestä tule pääministeriä, sitten täytyy etsiä joku muu ja se on erittäin vaikeaa, ellei tule vaaleissa esille joitain parempia.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Soinilainen kirjoitti:

Vastatkaa yhdellä sanalla kuka on teidän pääministeri? Näistähän se valitaan (toki Halla-aho on vastaantulija ja huomattavassa alakynnessä, mutta kait tuo voi yllättää)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu