Palkan vaatiminen äitiysloman ajalta.

Tuomari-Viemäri

Nainen oli töissä Attendon hoivakodissa. Äityslomalta palattuaan hän huomasi työvuorolistoista olleensa töissä koko äitiysloman ajan. Voiko vuorolistojen perusteella vaatia palkkaa? Miten vaatimuksen käräjillä kävisi?

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WtfTaas

      Siis mitä vittua tää nyt on :D Työtä maksetaan tehdystä työstä ja vain työstä, ei lomailemisesta eikä siitä että jonkun nimi on vahingossa jäänyt johonkin paperiin! Huomaa nykyajan moraalirappeuman kun tällaisia edes kysellään. Itseäni hävettäisi aika vitusti: "Hei pomo, öö, voiksä maksaa mulle kun olin lomalla ja kun mun nimi olis tos paperis..."

      • Tuomari-Viemäri

        Sillä samalla paperilla huijaamalla Attendo kuittaa sopimuksen mukaisen korvauksen ja siirtää voitot veroparatiisiin vaikka vanhukset ovat maanneet nälissään paskansa seassa kun ei ole ollut henkilökuntaa.

        Pohjaton ahneus on perinteisesti katsottu olevan pomolle hyve. Miksi ei sitten duunarillekin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      115
      2598
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2241
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1760
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1737
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      165
      1680
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1546
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1536
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      120
      1299
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1239
    10. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      357
      1224
    Aihe