3:4 kuvasta 10 x 15?

Mitemenee

Otsikossa kysymys. Onko mahdollista esim.ifolorin tilausohjelmalla? Millanen kuva tulostuu, katkeaako kuva vai tuleeko sivuille valkoiset? "Venyykö" kuva paperilla pilalle?

Tiedän kuvaussuhteet, niistä en kaipaa selvitystä (, jotta saisin 10 x 15 pitäis asetus olla 2:3, mutta kännyköissä ei sitä vaihtoehtoa).

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvitystä

      Jos haluat sivulle valkoiset voi rajata ennakolta kuvan sellaiseksi. Toisaalta voit rajata tai/ja venyttää kuvan 2:3 sivusuhteeseen ennen tulostusta

    • Ohjelmassahan on rajausmahdollisuus, jolla saat haluamasi rajauksen. Voit tehdä myös ns. osasuurenoksen. Etkö ole kokeillut? Minä en tiennyt edes ohjelman olemassaoloa ennen viestiäsi ja kesti muutama sekunti selvittää. Lisäksi miksi tilata 10x15, jos 10x13 olisi luonnollisempi?

      • Mitemenee

        Niin on rajausmahdollisuus. Sitä mietin meneekö kuva paperilla pilalle, tuleeko epätarkka tms. Kuva-albumeissa ja kehyksissä on yleensä koko 10 x 15, ja muutenki se on silmään paremman näköinen. Siksi en halua 10 x 13.
        Osasuurennosta en tiedä mitä tarkoittaa.

        Ifolorin ohjelma on kätevä. Voi jättää kesken, tallentaa sen mitä sai tehtyä. Jatkaa kun kerkeää. Ei tarvi satoja kuvia kerralla tehdä valmiiksi :)


      • Mitemenee kirjoitti:

        Niin on rajausmahdollisuus. Sitä mietin meneekö kuva paperilla pilalle, tuleeko epätarkka tms. Kuva-albumeissa ja kehyksissä on yleensä koko 10 x 15, ja muutenki se on silmään paremman näköinen. Siksi en halua 10 x 13.
        Osasuurennosta en tiedä mitä tarkoittaa.

        Ifolorin ohjelma on kätevä. Voi jättää kesken, tallentaa sen mitä sai tehtyä. Jatkaa kun kerkeää. Ei tarvi satoja kuvia kerralla tehdä valmiiksi :)

        Riippuu kuvasta. Yleensä pari megapikseliä riittää kymppikuvaan, mutta kaikki aina riippuu yksittäisestä kuvasta. Osasuurennos tarkoittaa nimenomaan sitä, että kuvasta otetaan osa ja se suurennetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      141
      6861
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      60
      4077
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3802
    4. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      137
      3746
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3065
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      41
      3005
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      37
      2916
    8. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2570
    9. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      2402
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2364
    Aihe