Barokin musiikin kirjon rikkaus

totuuslaajenee

Barokki oli pitkä aikakausi, jolloin paikalliset erot olivat suuria (italialainen barokki, saksalainen polyfoninen barokki, englantilainen musiikki jne.) Silloin suurimpina pidetyt säveltäjät ovat osa jo unohtuneet, sen sijaan aikakauden ykkösenä nykyisin pidetään J.S.Bachia, joka taas omana aikanaan oli "unohtunut". Välittömästi kuolemansa jälkeenkin miestä ei joitakin kosketinsoitinteoksia nyt laskematta paljoa arvostettu.

Samanlaisen "renessanssin" kuin Bachin musiikki on kokenut myöhemmin, voisi kokea moni ajan taiteilija. Jopa Händelinkin musiikkia opitaan koko ajan enemmän, kun pitkään mies nähtiin Messiaksen ja muutaman orkesteriteoksen luojana. Händel on kuitenkin erittäin suuri nimi, jonka Messias katsotaan yleensä Bachin h-mollimessun jälkeen suurimmaksi kuoroteokseksi (koko historiassa, ei vain barokissa). Sen sijaan on säveltäjiä, jotka eivät todellakaan ole suurnimiä, mutta joiden puolesta puhujia tutkijoiden joukossa alkaa olla kasvavassa mitassa.

Esimerkiksi Reinhard Keiser. Oman aikansa tunnetuimpia säveltäjiä.

Ja ajatella, että (sinänsä Bachin ja Händelin rinnalla ehkä kevyehkö) Vivaldikin löydettiin vasta 1970-luvulla! Ylipäätään kuva siitä, ketkä ovat barokin mestareita, saattaa olla vasta muotoutumassa. Vaikka muutamat nimet kuuluvat siihen itsestäänselvästi.

Miksi luomme musiikinhistoriassa alkeellisia muutaman nimen "luetteloita" asioista, kuten "Haydn&Mozart&Beethoven", joiden pitäisi pelkistää koko aikakausi? Todellisuudessa laatunimiä löytyy paljon enemmän. Mutta halutaan yksinkertaistuksia, joiden avulla voidaan ajatella, että jyvät ovat erottuneet akanoista, ja todelliset suurmiehet jääneet historiaan. Silloin ei tarvitse kaivella ja kuunnella yhtä ja samaa kaunista pianokonserttoa aina vain luottaen siihen, että "tämä on ammattilaisten mukaan aikansa valiota"?

On kieltämättä tuskallista ajatella, että barokin ja klassismin kaudet sisältävät paljon enemmänkin kuunneltavaksi "kelpuutettavaa" musiikkia kuin vain ne 3-4 nimeä kummaltakin aikakaudelta, joita musiikin kuunteluoppaat ehdottavat.

3

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe