Kotimaisen ruuan viikot maaliskuussa

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.385425

https://timoheinonen.fi/kaksi-viikkoa-vain-suomalaista-ruokaa-kampanja-neljannen-kerran-10-lisaeuroa-suomalaiseen-ruokaan-tuo-15-000-uutta-tyopaikkaa/

No niin, nytpä tuli palstanaisille haastetta, ei yhtään fetaa, ei ulkomaisista hedelmistä tehtyjä terveyssmoothieita, ei paprikaa (vaikka eikös sitä ole kotimaisenakin ainakin joskus?) vaan sensijaan suomalaista ruisleipää, pottuva, possuva, mustikkoo, kaikkee hyvää mitä Suomesta saadaan. Ei ole mulle ongelma kyllä noudattaa tuota jos lähden kokeilemaan. Onneksi ei puhuneet juomista, kahvista ei viittis luopua edes hyvän asian vuoksi.

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Feta on juustoa. Tehdään Suomessakin juustoa! Sitä nimitetään vain salaattijuustoksi. Voitko sitä ostaa kaupasta ilman että pelkäät kassan ajattelevan sua homoksi?

      • Joo tehdään, emmentalia ja edamia, niistä on suomalaiset juustot tehty. Olen joskus kyllä ostanut salaattijuustoa joo, se ei ole ihan homoa. Mutta joo, eikö olekin jännä kun pitää keksiä eksoottisia nimiä tavallisille asioille? feta = salaattijuusto, pasta = makaroni, risotto = riisiä. Tänään söinkin kanaa ja riisiä, joku olisi saattanut kutsua sitä kanarisotoksi.


    • Tiedä sitten Suomalaisesta ruisleivästä, minkä maalaisista jyvistä jauhot on jauhettu

    • Toki aina kannattaa suosia kotimaista, mieluusti vielä lähellä tuotettua. Ilmasto kiittää kun kuljetusmatkat on lyhyitä. Lisäksi voisi olettaa että myös e-koodisto on lyhyempi.
      Toki ei ne kaupat niin viihtyisiä ole että siellä iltaansa viettäisi alkuperien seuraamiseen mutta kohtuudella noita kannattaa seurata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      74
      1234
    2. 72
      1149
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      999
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      796
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      757
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      27
      695
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      54
      666
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      600
    Aihe