Huono olo salilla?

Saoni

Mikähän siinä on että noin puolessa tunnissa saan aikaan sellaisen yököttävän olon että tuntuu kuin sisäkalut kääntyis ympäri? Tämä on nyt viime aikoina pahentunut ja tuntuu että lähes jokainen salillakäynti päätty pahaan oloon. En mielestäni tee mitään liian kovaa tai liian suurilla painoilla. Lämmittelen aluksi vartin -20min kävelymatolla sen verran että tulee ihan pieni hiki. En mene koskaan salille suoraan ruokapöydästä, enkä tyhjinkään vatsoin. Noin 1-2h ruuasta. En käytä mitään lisäravinteita ja treenaan ihan vain kevyttä lähinnä aerobista kuntoharjoittelua 2-3 kertaa viikossa.

9

737

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aerobista

      Jos kävelystä tulee hiki niin olet huonossa kunnossa. Treenaa juoksukestävyyttä.

    • Saoni

      BMI on 34 ja polvet ei kestä juoksemista. Juoksumatolla kävelen yleensä 5-10% ylämäkeen 5km/h. Kävelen joskus tunninkin reissuja mutta ei tule huono olo.

      • Juoksua

        Muuta ruokailusi ja painosi normaaliksi niin voit juosta normaalisti. Ei kävelemällä kuntoa saa.


    • tässäneuvoja

      Voin kertoa ettei juoksu ole hyväksi vältämättä,kävely on parempi liikunta muotona.

      Kaksikymmentä minuuttia kävelyä voi olla liikaa jos se tehdään matolla kuntosaleilla.

      Älä syö edes kahta tuntia aikaisemmin ainakaan liikaa,vain vähän ja ota juomaa mukaan,esim:vesi ja banaani heti kun saavut pukukoppiin,syö se heti.

      Ruokavalioon on saatava salaattia,se on tärkeä koska et syö muita lähteitä kuten vitamiinit.

      Yleensä moni juttu on kiini ruokavaliosta.

      Jos miellät itsesi liian painavaksi niin varo polvia,liikuntaa pitää harrastaa maltillisesti,mutta usein jos painoa pudotetaan eli kulutusta säännöllistä sitä.

      Juokseminen ei kannata,se ei vie pitkälle,kävellen kävelet ohi ajan kanssa.

      • Juoksua

        Sanot että kävellen kävelee ohi ajan kanssa mutta 20 minuuttia kävelyä on liikaa, eihän tuossa ole mitään järkeä. 20 minuuttia juoksua olisi itselleni vain alkulämmittelyä. Kyllä kunnon nostaminen vaatii pidempikestoista rasitusta, tosin aivan rapakuntoinen voi joutua ihan aluksi ainoastaan kävelemään.


    • home

      Salin ilmanvaihto, ilman epäpuhtaudet? Onko hengittäminen helppoa?

      • Saoni

        Sali on kyllä kunnossa. Rakennus on vasta muutaman vuoden vanha ja on todella siisti. Hengittäminen sujuu normaalisti.


    • Anonyymi

      Ehkä uinti sopisi sinulle paremmin jos on nivelvaivoja, kyllä uimallakin pääsee kuntoon. Kannattaisi myös ehkä mennä joogaan, tai chi, tai tehdä hitaita liikeratoja ilman painoja.

      Ja tuo huono olo, kannattaa käydä lääkärillä ehdottomasti. Koita poissulkea mahdollisimman paljon vaihtoehtoja ja katso mitä jää jäljelle. Stressi, vatsahapot...

    • Melkein jo arvaan missä syy on. Onkohan sinulla taipumusta matkapahoinvointiin. Treenatessa "horisontti" kieppuu ja siksi yllättää pahoinvointi. Vähän kuin kokemattomalla merisailorilla laivan kannella Atlantilla. Näin käy silloin jos treenatessa pidät silmäsi kiinni/raollansa tai annat katseesi vaeltaa holtittomasti pitkin salin seiniä ja kattoa. Löysät hikiset silmälasitkin voivat lisätä matkapahoinvointia nenän päällä pyöriessänsä. Koeta tarkentaa katseesi jämptisti horisonttiin ja valitse kiintopiste katossa/ seinässä johon lukitset katseesi kun treenaat. Summaten a)katse horisonttiin b) kiintopiste katseelle c) kuivaa hikiset valuvat silmälasit (jos sulla silmälasit on)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2499
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1639
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1613
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1334
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1328
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1160
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      254
      1102
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      966
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      21
      886
    Aihe