Sallan nuorimies oli tosi esimerkillinen lomaillessamme sallatunturilla,automme särkyi lomamatkalla sallatunturilla.
Mieheni yritti korjata autoamme vuokramökkimme pihalla ja sattumoisin ohitse ajoi auto,huomattuaan jotain olevan vialla kuljettaja peruutti mökkimme pihaan kysyen mikä on ongelma?
Automme ei käynnistynnyt joten ventovieras nuorimies sanoi että ei hätää selvitetään ongelman syy.
Niin hän tekikin omaehtoisesti jättäen meille oman autonsa käyttöön sanoen te ette pääse täältä mökistä etes kauppoihin jos teillä ei ole autoa.
Moottorikelkalla sit nuorimies ajeli kolme vuorokautta,välillä kävi autollamme jotain tekemässä ja taas saapui seuraavana päivänä antaen meidän nauttia lomastamme ilman auton korjaushuolia.
Kas kummaa sitten automme olikin jo korjattu,vaatii todellakin viitseliäisyyttä ja auttamisenhalun on oltava verissä.
Monta tuntia nuorimies asenteli auton alla ja konepellin alla,sitten kysyimme mitä olemme velkaa?
Sanoi että raha on vanha keksintö sitä pitää olla jokaisella joten ei suostunnut ottamaan rahaa vastaan mutta annoimme lentolipun englantiin jalkapallomatsiin sen otti ilomielin vastaan kiittäen että on saannut hyvän mielen meille.
Mieheni olisi maksannut auton osat mutta nuorimies kertoi että hänellä on itsellä vara-auto josta sai kyseiset osat ja toivotti turvallista kotimatkaa.
Laturi ja laturin johdot olivat kärähtänneet,missään emme ole kokenneet vastaavaa auttamisenhalua.Terveisin.Heikki ja Annika.
ISO KIITOS,Iloiselle sinisen nissanin omistajalle sallaan.
Hatunnosto
8
117
Vastaukset
- RansuPoika
Hienoa lukea tällaistakin kirjoitusta välillä ainaisen valittamisen sijaan!
Jotenkin se ihmisluonto muuttuu parempaan suuntaan mitä kauempana sivistyksestä ollaan. - ajattelinvaan
Tässä vuoden matkailuteko !! Kiitos "Annikalle ja Heikille" kun toitte tämän meidän tietoon. Emme olisi pahoillamme vaikka tästä saisi lukea isoimmissakin medioissa. Ihanan positiivinen juttu,
- vaikeauskoa
Miten joku voi lähteä reissuun jollakin autonrämällä, jota sitten korjaillaan mökin pihassa monta päivää ?
- Todellista-auttamista
Auto on tekniikkaa täynnä ja kuluvia osia riittää.
Hajoaa ne uudemmatkin mutta ne haetaan sitten hinureilla.
Hieno ele,positiivinen ihminen.
Parasta mitä olen kuullut pitkiin aikoihin. - Onkymppi
Korostaen kuinka voi saada hyvää aikaan tulee sisimmästä,lukiessani kirjoituksen olen niin onnellinen siitä kuinka tämä nuorimies on kaikille ihmisille niin sympaattinen.
- Upeaa
Olipa siinä hieno nuori mies! Tuli hyvä mieli juttua lukiessa.
- Auttajanuori
On hienoa lukea tällaista,tiedän tämän nuorenmiehen on todella esimerkillinen kaikille ihmisille.
Tämä on sitä mitä tämä nuori tahtoo,auttaa aina kaikkia ihmisiä. - Sallainen
Etkä tarjonnut iltapäiväkahveja piparin kera? Törkeä pihtaava turisti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011600- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59990Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49745The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54692En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40686