tämä taisi olla todellinen syy Sipilän eroon

kuinkasseon

9

77

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se oli se tulos tai ulos, mutta jäi auki tuo sote-sijoitus- tuottosuunnitelma ja johan miehestä tuli sanojensa mittainen, ei tullut suunniteltua tulosta, siinä kohtaa navigaattori petti.

      • tuostaeisaarehellistä

        Tarkoitat kai, että pakeni vastuutaan, koska jätti perustuslain huomioimatta. Ja annetun ohjeistuksen.
        https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/274183-juha-sipilan-sote-lausunto-suututtaa-pakoilee-poliittista-vastuuta-tuollainen
        https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/274381-professorin-jaatava-sote-paperi-paljastui-sipilan-hallitus-uppiniskainen-jokaisen?ref=valinnat
        ”Se aika, joka valtiosääntöasiantuntijoille on annettu tähän kuulemiseen valmistautumiseen, on lyhyydessään aivan mieletön. Se ei ole mahdollistanut yksityiskohtaista tarkastelua siitä, kuinka hyvin hallituksen vastineet ovat yhteensopivia perustuslakivaliokunnan viimeisimmän lausunnon kanssa. Yllä käsittelemäni asiat osoittavat kuitenkin, ettei maku1-pakettia voida nähdäkseni käsitellä hallituksen vastineiden mukaisessa muodossa tavallisen lain säätämisjärjestyksessä. Korjattavaa on vielä todella paljon ja korjauksien valmisteluvastuu kuuluu hallitukselle”, Rautiainen kirjoittaa.

        Rautiaisen mukaan Sipilän hallituksen asenne perustuslakivaliokuntaa kohtaan on ollut uppiniskainen. Sote-valiokunnan työnä oli mietintöä tehdessään ottaa huomioon perustuslakivaliokunnan edellyttämät asiat.

        ”Olen myös huolissani siitä uppiniskaisuudesta perustuslakivaliokunnan valtiosääntöoikeudellisia huomioita kohtaan, joka ilmenee muun muassa hallituksen vastineista. Sellainen on ollut aiemmin suhteellisen vierasta valtiosääntökulttuurillemme. Sote- ja maakuntauudistusta koskevien hallituksen esityksien valmistelu ja käsittely erinäisine kummallisuuksineen, joihin esimerkiksi perustuslakivaliokunta on kiinnittänyt lausunnoissaan huomion, ei ole kunniaksi valtioneuvoston lainvalmistelutyölle eikä kaikin osin eduskunnallekaan. Syyllisiä on kuitenkin turha etsiä. Sen sijaan jokaisen demokraattisten instituutioidemme toiminnasta aidosti välittävän pitäisi nyt laittaa käsi sydämelle ja luvata, ettei enää koskaan ryhdy sellaiseen toimintaan, joka on leimannut käsillä olevien esitysten valmistelua ja käsittelyä”, Rautiainen lausuu.

        LUE MYÖS: Kun Juha Sipilä antoi erokirjeensä Sauli Niinistölle, kulisseissa oli jo ratkaistu mitä sitten kävisi

        Rautiainen toteaa lausuntonsa useassa kohdassa, että hallituksen antama vastine perustuslakivaliokunnan lausunnon jälkeen ei korjaa perustuslakivaliokunnan havaitsemia puutteita. Rautiaisen mielestä hallituksen asenne on ollut jopa ”opponoiva” perustuslakivaliokuntaa kohtaan.

        ”Täydentävä vastine pikemminkin opponoi perustuslakivaliokuntaa kuin pyrkii sen esittämien muutostarpeiden toteuttamiseen. Tältä osin kiinnitän huomion siihen, että mietintövaliokunnan tehtävänä on toteuttaa perustuslakivaliokunnan edellyttämät muutokset, ei opponoida niitä, sillä mietintövaliokunnalla on oikeudellinen velvollisuus noudattaa perustuslakivaliokunnan lausuntoa. Lausunto ei ole mietintövaliokunnassa poliittisen keskustelun kohteena”, Rautiainen toteaa liittyen sote-uudistuksen voimaanpanolakiin.

        Rautiainen kritisoi viikonloppuna Juha Sipilän kommentteja Ykkösaamussa. Sipilä sanoi, että sote-uudistus kaatui aikapulaan ja eduskunnan hidasteluun eikä perustuslakiin. Rautiainen vaati jo tuossa yhteydessä asiantuntijalausuntojen julkistamista. LUE LISÄÄ: Juha Sipilän sote-lausunto suututtaa: ”Pakoilee poliittista vastuuta - Tuollainen pääministeri joutaa mennä”

        Sote-valiokunnan asiantuntijakuulemisista saatiin puolestaan iso kohu aikaiseksi jo aiemmin, kun valiokunnan keskustalainen varapuheenjohtaja Hannakaisa Heikkinen teki kokouksessa niin sanotun ”12 minuutin näytelmän”. LUE LISÄÄ: ”Pyysin puheenvuoroa, pidin kättä ylhäällä” – Kansanedustaja kertoo 12 minuutin sote-näytelmästä, professori pitää tietoja poikkeuksellisina

        Henkilöt:
        Pauli Rautiainen
        Muut asiasanat:
        Kotimaa, Politiikka, Sote-uudistus, Perustuslakivaliokunta, Sosiaali- ja terveysvaliokunta


    • Eihänkaikkeavoikertoa
    • orpoturo

      Sipilä on ollut yhteystyö haluton jörrikkä ja raharikas uskovainen panee aina köyhät kyykkyyn, kuka vielä äänestää.

      • peiteltyosingonjako

        Laittoihan se yhteiskunnan rahaa omaan taskuun vielä rahoituksen tukimuodoissa. Mitenkäs jääviys asioita kuuluu käsitellä oikeudessa, jossa omaan yhtiöön ohjataan verovaroja suoraan.


    • SukuKäkättääVaan

      Sipilän rakki sai jo rahaa tarpeeksi ja suvulle hyvät työt joten voi hiipiä helvettiin...

      • eivielänoinkauas

        Ei niin kauas, rahat vielä palaa. Laitetaan oikeudelliseen vastuuseen teoistaan ja puretaan maksamattomat verot valtiolle takautuvasti.
        Lainsäätäjillä on keinonsa saattaa rikosoikeudelliseen vastuuseen. Tästä löytyy esimerkkinä Italiasta tapaus Berlusconi ja valtion varojen kavallus. Eu- tuomioistuin teki päätöksen, jossa Omaisuus takavarikoitiin.
        Jäljelle jäi tuulen huuhtoma pylly ja vankeinhoitolaitos tulevaisuutena.


    • hienotulevaisuusherralla

      Tuolaisen tutkinta kestää yli 15 vuotta. Joten jätetään roikkumaan löysään hirteen ja kun tuomio tulee. Saadaan valtiolle kassaan täytettä ja siinä sivussa hyvä viivästyskorko valtion menettämille varoille ja kavalletuille rahoille samoin.

      • mielenkiintoinenprosessi

        varat on vain jäädytettävä ja maastapoistumiskielto henkilölle ja lähipiirille tutkinnan ajaksi ja asianomainen tutkintavankeuteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      238
      14935
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      22
      2291
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      41
      1898
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      177
      1385
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      102
      1300
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1189
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      938
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      764
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      718
    Aihe