Tunnetko palkkahäpeää?

Avoimuutta_kehiin

3

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ymmärrä miksi palkkaansa pitäisi hävetä sen vähäisyyden taikka suuruuden vuoksi. Harva työntekijä päättää oman palkkansa suuruuden, joten jos pitää työstään, on tyydyttävä siitä maksettavaan palkkaan.

      Menot on syytä asettaa tuloihinsa sopiviksi, eikä yrittää teeskennellä varakkaampaa kuin onkaan. Ihmisen arvo ei tule hänen palkkansa suuruudesta vaan aivan muista materiaalisuuden ulkopuolisista asioista.

    • KTA_25.14eur

      Kyllähän siinä pitäisi hälytyskellojen soida, jos saa samasta työstä vaikka 500 €/kk vähemmän kuin kollega. Tai jos tekee "tuplasti" enemmän töitä eikä se näy palkassa. Suomalaisen systeemin pahin vika on, etteivät työnantajat maksa tehdystä työstä vaan menetetystä vapaa-ajasta. Ja ainut tapa saada kunnollisia palkankorotuksia on vaihtaa työpaikkaa muutaman vuoden välein.

      Minun ääneni menee seuraavissa vaaleissa ehdokkaalle, joka on palkka-avoimuuden puolella.

      http://www.puhutaanpalkoista.fi/
      https://stm.fi/artikkeli/-/asset_publisher/kolmikantainen-tyoryhma-palkka-avoimuuden-vahvistamiseksi

    • palkat.avoimeksi

      Työnantajat vastustavat avoimuutta palkka-asioissa koska se toisi heidät häpeän valokeilaan. Huono palkka onkin nimenomaan työnantajalle häpeäksi eikä työntekijän vika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1584
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      48
      1095
    Aihe