En äänestä Kärnää!

vaaliasiaa

Ei ole mitään syytä äänestää Kärnää.

28

702

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Insernööri

      En minäkään. Minua oksettaa se tyyli, että mollaa muiden puolueiden edokkaita ja vääristelee ....nytkin vouhottaa lihaverosta facebook sivustollaan. Antaa tahallaan kuvan, että Suomeen puuhataan lihaveroa muiden puolueiden toimesta. Ok, lihan syönnin verotuksesta on puhutta ja vain siksi, että ihmiset pysähtyisivät miettimään asioita.

      Enemmän saisi puhua avokadon, ananaksen ja muiden eksoottisten elintarvikkeiden käytöstä, ne kun ovat ympäristön kannalta haitallisimpia. Niiden kasvatus kuluttaa paljon vettä ja rahtaaminen tuottaa päästöjä. Suomessa tuotetaan lihaa kestävien periaatteiden mukaan ja kaukaa tuotu liha verolle.

      Itse pyrin vouhottamatta käyttämään kotimaista ruokaa, peruna, porkkanaa, lanttua, punajuurta, kaaleja, sipuleita ja viljaa. Marjoja syön todella paljon, kun itse kerään ne enkä edes kaipaa kaukaa rahdattuja hedelmiä. Kahvi on melkeinpä ainoa kaukomaiden tuote taloudessani.

      Kärnällä on niin kova pyrky eduskuntaan, että liian usein laineet loiskuu yli. Saattaa jopa karkottaa äänestäjiä, kun moni tykkää, että pitää pärjätä omilla taidoilla eikä muita halventamalla.

    • Sambatkomerossaym

      Jos kaikki naiset naimisissa olevat ja sinkut joiden kanssa kyseinen herra harrasti lähempää tuttavuutta niin kyllä ääniä riittää.

    • ennakkoonäänestjä

      äänestän kyllä Kärnää ! vaikken Kepuun kuulukkaan, hän ei ole Lesta eikä lupaile liikoja ja toimii sanojensa mukaan. Hyvä Ukko ,vaikka vanha kapiainen onkin.

      • Isak27

        Ei mitään hyvää!


    • Sheppo

      Kääriäinen on hyvä valinta

    • vakaumuksellinenkesk

      Tuskinpa täällä Hetassa kukaan sitä äänestää.

      • fiiatmies

        Yhessä toki


    • suutasoithaen

      Millä tavala se kärnä puolustaa Lappia? Ko ei sillä ole mithään esityksiä, se vain moittii muita.

    • Hameväkipikajuoksu

      Kaverilla suuri suu ja pienet teot olut jo monta vuotta. Kun joku puolue saa jotaki aikaan Kärnä sanoo aina .Met teimä. Mitä se itte on tehnyt muuta kun akkojen perässä juossu.Se nyt ei vielä riitä eduskuntaan.

    • varmaääni

      Kyllä varmaa läpimenijää kannattaa äänestää. Se on aivan sama ketä äänestätte, kun sillä ei ole mitään merkitystä. Itsepetosta koko homma.

    • vihreä

      Kylä nyt on niin että meikäläinen loikkasi kepusta pois kokonaan!

    • Karakkiviikari

      Minä äänestän MIkkoa, sanokaa mitä halvatta. Ja Mikon on pidettävä meteliä, ko se ei kuulu lestadiolaisiin tai muihin suhmuri-porukoihin. Kattokaapa mitä se on eduskunnassa tehny itte aloitteina:

      -Kirjallinen kysymys Suomen Barcelonan kunniapääkonsulin erottamisesta
      -Kirjallinen kysymys Espanjan tiedustelupalvelu CNI:n toiminnasta EU:n alueella
      -Toimenpidealoite neuvotteluratkaisun etsimisestä Katalonian kriisiin ja Katalonian itsenäisyyden tunnustamisesta
      -Lakialoite laiksi ampuma-aselain 42 a §:n muuttamisesta
      -Kirjallinen kysymys rakennetukilain mukaisista valtionlainoista porotalouden ja luontaiselinkeinojen harjoittajille
      -Kirjallinen kysymys eläinperäisten tuotteiden nimien käytön kieltämisestä kasvisruokien myynnissä ja markkinoinnissa
      -Lakialoite laiksi tuloverolain väliaikaisesta muuttamisesta
      -Toimenpidealoite sorsan- ja karhunmetsästyksen aloituspäivän 20.8. säätämisestä koulujen lomapäiväksi
      -Lakialoite laiksi rikoslain 17 luvun muuttamisesta
      -Kirjallinen kysymys ASREK-hankkeen etenemisestä
      -Kirjallinen kysymys yliopistojen kielipolitiikasta
      -Kirjallinen kysymys luvanvaraisista aseista
      -Lakialoite laiksi kaivoslain 182 §:n muuttamisesta
      -Kirjallinen kysymys kanalintujen metsästysajoista ja -rajoituksista sekä Metsähallituksen lupamyynnistä
      -Kirjallinen kysymys kalastuslain 10 §:n muuttamisesta
      -Kirjallinen kysymys sotilaiden sananvapaudesta
      -Lakialoite laiksi kalastuslain 10 §:n muuttamisesta
      -Lakialoite laiksi eläinsuojelulain 20 a §:n muuttamisesta
      -Lakialoite laiksi osakeyhtiölain 1 luvun muuttamisesta
      -Lakialoite laiksi perusopetuslain 32 §:n muuttamisesta
      -Kirjallinen kysymys sosiaali- ja terveysministeriölle Isis-terroristien sosiaalietuuksista
      -Kirjallinen kysymys ilmasto- ja energiastrategian valmistelusta
      -Kirjallinen kysymys saamelaiskäräjien toiminnasta ja oikeusministeriön ohjausvastuusta
      -Kirjallinen kysymys opetus- ja kulttuuriministeriön avustuksesta Aseistakieltäytyjäliitolle

      Lisäksi Mikko on käyttänyt 242 puheenvuoroa, osallistunut valiokuntatyöskentelyyn jne. Se paskanjauhanta siittä ettei Kärnä olisi tehnyt mitään, on täyttä soopaa. Mikko haluaa vaikuttaa pohjoisen asioihin ja on vaikuttanu. Tärkeää on myös se, että lestadiolaisuus ei ole Mikon toiminnassa se ykkösasia. Käykääpä kahvilla, se tullee vihreällä bussilla tällä viikolla kyliä kiertähmään. Kysykää itte siltä miten asia on, ettei tarvi huhujen varassa äänestää.

      • Anonyymi

        Tarmoa löytyy ed. kirjotuksesta mutta muistappa sieki että heikoimman talon rakentaaa ahkera mutta taitamaton timpuri. Tarmo on asioiden loppuunviemistä ja pitkäjänteisyyttä yhteistyötä ja keskustelutaitoa.
        Tarmokas huutaja saa huomiota ja huomionkipeä tuo poika onkin, tosiaankin. Luuleeko joku että jos kansanedustaja käyttää 242 puheenvuoroa niin se on saanut asiat5 hoidettua? Höpöhöpö. Parempi on hän, joka käyttää kymmenen puheenvuoroa ja saattaa asiat päätökseen.
        Tarmoa pitää olla oikeanlaista, jotta asiat hoidetaan. Keskusta menetti 18 kansanedustajapaikkaa ja se on historiallinen tappio. Keskustan ehdokasasettelussa tämänkaltaiset ehdokkaat veivät Lapissa vanhat kannattajat muualle.


    • Hetanhepuli

      Mikko meni eduskuntaan jotta heilahti.

      • Anonyymi

        Se on totta ja onnee!! Hän haliaa poliisivirkoja ja me kansalaiset kunnon kulkuväyliä, siinä vissi ero. Kun on tie ei tarvita poliisiakaan ojaamaan liikennettä ja saattaa joku ihmishenkikin pelastuu.


    • Anonyymi

      Joo minäkin näin yksin ajeli?

    • Anonyymi

      Jaa jotain nyt on täälläkin huomioitu sama yksin meni keskustassa?

    • Anonyymi

      Ei tullut Kärnästä varapj. Nyt on kuunneltava tarkasti Katria tai loikattava persuihin. Kumpi toteutuu?

      • Anonyymi

        Katrin vastaehdokkaana oli Kaikkonen, eikä Kärnä.


      • Anonyymi

        Ei tullut ja hyvä niin. Taustaltaan upseeri ,mutta räksyttää ja haukkuu kuin pihapiski. Ei yhtään rakentavaa kommenttia. Luulisi, että kadettilupaus on tae edes jonkinlaisista käytöstavoista mutta ei.Ainakaan tässä tapauksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tullut ja hyvä niin. Taustaltaan upseeri ,mutta räksyttää ja haukkuu kuin pihapiski. Ei yhtään rakentavaa kommenttia. Luulisi, että kadettilupaus on tae edes jonkinlaisista käytöstavoista mutta ei.Ainakaan tässä tapauksessa.

        Nytkin juhanuksena 2022 törkeä ukko veti suomen lipun kanssa toisenkin lipun on sillä ukolla aivot kadonneet


    • Anonyymi

      mooses on ykkönen

    • Anonyymi

      No. Jokainen änestää ketä haluaa. Ei sinun äänellä ole merkitystä. Äänestä vaikka Aku ankkaa.

    • Anonyymi

      Kyselyitä ei kukaan pysty lopettamaan

    • Anonyymi

      Taas kysellään meistä Muonionpalstalla kauheeta

    • Anonyymi

      Kärnä töppäs taas. Puhui paskaa Postin henklöstö palkoista. Ei raukka tiedä edes että Posti on valtion ohjauksessa. Kaikkia tet oletta äänestänyt kansanedustajaksi. Hshshahhaa. Tyhjä tynnyri kolisee eniten. Ei tarvi poistaa. Heheh

      • Anonyymi

        Enkä mie äänestä Paavoa.


    Ketjusta on poistettu 123 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      7107
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3829
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      261
      3118
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1869
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1337
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1202
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1067
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      101
      1013
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      962
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      941
    Aihe