Epärealistiset vaatimukset

tyhmäkansa

Työnantajat odottavat työntekijältä kokemusta siitä työstä ja tutkintoa, usein korkeampaa kuin työnkuva vaatii. Läheinen kokemus tai väärä tutkinto ei riitä alkeellisimpiinkaan töihin. Lisäksi ennakkoluulot luonnevioita johtaa hylkäämiseen. TE-palvelu kuvittelee, että työtä saa hakemalla niitä, vaikka yhtä työtä hakee 150 henkilöä ja todellinen työttömyys on 73 % Suomessa. Viranomisilla on harhakuva siitä, että laiskuus on syy pitkäaikaistyöttömyyteen, kun se on vain vallassa olevien työnantajien ennakkoluulo, että ihminen ei kykene tekemään työtä, joka estää työn saamiseen hakemisesta huolimatta.

3

197

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heidänhäviönsä

      Tuo on totta. Viimeisimmässä haastattelussa olisi pitänyt eräässä tietyn nimisessä firmassa töissä. Yhtään ei käyty läpi työnkuvaa, josta oli paljonkin kokemusta.

      • mäenyleensähäviä

        Eikö se haastattelu ole sitä varten että työnkuva selviää ?
        Minä ainakin olen kysellyt niin paljon kuin vain ikinä mieleen tulee työnkuvasta ja tehtävistä. Palkkakin kannattaa haastattelun loppu puolella selvittää.


    • Anonyymi

      Nämä ovat isoja herroja. Näille vastataan, kun kun kysytään. Eivät palkkaa lörppöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1762
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      110
      783
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      674
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      638
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      52
      601
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      20
      590
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      556
    Aihe