Hyvät palkat

entinensiivooja

kenellä on kenellä ei. Tilastot ei kerro totuutta jonkun alan keskipalkoista. Oikeasti on niin, että joillain harvoilla on huikean ylisuuret tulot. Ero voi olla kymmenkertainen. Sitten kun lasketaan keskipalkkaa, alempi palkka esim. 1500e voi nousta 3500e tilastoissa. Kuinka höplästä vedettäviä suomalaiset on ? Niille voi syöttää mitä vaan pajunköyttä ja kaikki menee läpi sellaisille jotka ei osaa itse laskea edes keskiarvoa.
Yhteiskunnan ongelma on valtavat tuloerot, jotka kasvaa vuosi vuodelta. Se vaikuttaa myös työllisyyteen. Moni työtön luulee, että itseä yritetään työllistää liian huonolla palkalla. Palkkakehityksen pitäisi olla sellainen, että se olisi kytköksissä työvuosiin, eikä esimerkiksi koulutustasoon. Ongelma on myös se, että jotkut korkeasti koulutetut ihmiset on täysin epäsosiaalisia sopeutumaan oman alansa vaativiin ylempiin virkoihin. Jokaisen ihmisen pitäisi ymmärtää itse mihin pystyy mihin ei. Monille opiskelijoille olisi paljon viisaampaa lopettaa opiskelu ja tyytyä vaatimattomampiin töihin. Työ se on kuitenkin mikä tekee ihmisen.

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hjfjodifj

      Melko katkera kirjoitus, joka samalla paljasti ettet itse näytä tietävän asiasta mitään.

      Ehdottomallasi mallilla Suomi olisi täynnä siivoojia ja kaupan kassoja. Kukaan ei tekisi mitään tuottavaa, eikä mitään kehitystä tapahtuisi vaan taantuisimme takaisin kivikaudelle.

      Se nyt vaan on niin, että siivoojasta varmaan tuntuu siltä ettei kukaan täällä tienaa mitään vaikka tosiasiassa ihan ammattikoulupohjalla aika monet pääsee yli 50 000€ vuosituloihin. Se on sitten eri asia pitääkö sitä suurena vai pienenä summana.

    • vituttaa.saatana

      Keskiarvoa vääristää eräiden huippupalkat mutta mediaani kertoo varmaan todellisemman tilanteen. Esim. viime vuonna Suomen yleisin palkka oli 2600e/kk.
      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/258905-suomen-yleisin-palkka-2600-ekk-katso-lista-40-vuotiaat-tienaavat-eniten

      Itse olen nyt 44v ja ei yllä palkka edes tuohon mediaaniin. Rakennuspuusepänteollisuus on niin matalapalkkaista hommaa. Tälle alalle en edes alunperin kouluttautunut enkä halunnut mutta lama-ajan turmeleman työelämän takia tähän jouduin pakolla kuitenkin.

      Olen menettänyt uskoni suomalaiseen yhteiskuntaan ja varsinkin sen reiluuteen, systeemi riepottelee ihmisiä aivan pelkkinä pelinappuloina ja systeemi näkyy olevan vain itseään varten eikä ihmisiä varten. Lama oli päättäjien aikaansaannosta mutta silti siitä eivät ota vastuuta vaan syyllistävät työttömiksi joutuneet työttömyydestään ja sitten keksivät kaikenlaisia aktiivimalleja ym. kyykytyksiä joilla pakotetaan ihmiset paskaduuneihin olemattomalla palkalla, lisäksi vielä nuo nykyajan orjakauppiaat eli vuokratyöfirmat mitkä pitäisi kieltää ihmisoikeuksien vastaisina!!

      Kyllä on elämä suomessa mennyt painajaiseksi ja taitaa mennä kohti kauhuleffaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      186
      3525
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2196
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2062
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      449
      1189
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      994
    Aihe