Vastaus kemin kysymystorilla erääseen kysymykseen.
"Nuoskalumi pyritään poistamaan heti."
Mika Grönvall
tekninen johtaja
Röönvalli! Ihmisten pihatiellekkö ne kuuluu poistaa
Tekninen johtaja muka
12
84
Vastaukset
- niiin
Juu ja soittaa ei viiti ku vastauksen tietää. -Kolaa ite!
- peruskemiläinen
Pitäskö kaupungin alakaa ihmisten pihatkin puhistaa? Hyvä kun puhistavat ajoradat. Vieläkö saisivat puhistettua nuo kevyenliikenteen väylätkin niin voisin antaa papukaijamerkin. ( tosin pitkän harkinnan jälkeen)
- tähhhhhhh
Pitääkö se siitä kadulta pukata ihmisten sisääntuloihin!? Entäs jos minä pukkaan sen takaisin siihen mistä se siihen tuli. Saatananääliö!
- peruskemiläinen
Siinäpä pukakkaa eestakaisin lunta jos ei ole muuta tekemistä.
- Lumperiantti
Jos sitä jatkuvasti luntakin pukkaa eestaas niin se loppuu ennenkö kesä sen sulattas.
Eivät silloin -80 ja -90 luvulla pukanneet lunta portinpeleen, jos pukkasivatkin, niin perässä tuli toinen kone joka putsas portinedustat.
Tais olla niin sanottu Ahon hallitus, eli keskusta ja kokoomus (sdp jättäytyi oppositioon) pohjainen niinkuin nykyinenkin joka poisti katumaksun ja tilalle tuli kiinteistövero.
Sen jälkeen on tien ylläpito kilpailutettu ja tontin liittymän vastuu siirtynyt asukkaalle.
Nyt kun iloisesti heittelevät ne katulumet tontille, niin asukas saa lisälaskuksi hulevesimaksunkin, koska sulaahan se lumikin sitten aikanaam vedeksi.- Ande53
Höpö höpö! Aina on tullut lumet portille. Hyvä, että yleensäkänä aurataan. Pyöräkone on tullut vain tiehöylän perässä. Kärkiauralla aurasivat ennen, myöhemmin siipiauralla. Sanokaapa minulle, miten tällaisilla auroilla edes voisi aurata niin, ettei lumi tulisi liittymään.
- Hypyä
Ande53 kirjoitti:
Höpö höpö! Aina on tullut lumet portille. Hyvä, että yleensäkänä aurataan. Pyöräkone on tullut vain tiehöylän perässä. Kärkiauralla aurasivat ennen, myöhemmin siipiauralla. Sanokaapa minulle, miten tällaisilla auroilla edes voisi aurata niin, ettei lumi tulisi liittymään.
No höpöt sullekkin. Kyllä minäkin muistan kun aurakoneissa oli samantyyppinen sivukaappari kuin tiekarhuissakin on vielä nykyään. Ongelmana oli että vauhtia piti aina portin kohdalla hidastaa jotta sivukaappari piti laskea ja nostaa.
Nykyään ajavat sellaisella vauhdilla ettei se aina oikein ole edes aurausta, vaan pintasiloitusta.
Perseestä nykyään kaikki, ennen oli tosiaan kaikki paremmin. - Kekdkekdsdkdldmsls
Ja markka-aikaan tuli kone perässä, joka putsasi liittymän, oikeasti. Siitä luovuttiin ihmisten jätettyä maksut rästiin, oli siis maksullinen palvelu.
- peruskemiläinen
Ennen oli kaikki paremmin...... Silloin Kemissä ei ollutkaan lumilinnaa.
- pöpperöä
näkyis edes sivuteillä auroja mutta ei ei ei....pääteitä kyllä kiillotellaan vaikka asvaltti näkyy....sivutiet aivan pöpperöllä...todella huonoa talvihuoltoa
- Ryhtiliike
Tuntuu välillä tämä Grönvall olevan aika pihalla tämän vastuu alueensa kanssa.. on kysymyksiin vastaukset semmosia ettei vois vähempää kiinnostaa... Ryhtiliikettä kaivattas.. .
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131484Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571435- 1071125
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211081- 76746
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168701- 139653
- 52572
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala370568Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515