Miten son vasenlaitaiset ja vihreet ?

banaaneja.pöytään

Kun kuunteli ekaa vaalikeskustelua telkasta männä viikolla niin hiukset nousi pystyyn. Toverit Rinne SDP ja toveri Li, vassu meinaavat panna lihalle kovat verot ja vihreet tietysti peesaavat heitä.
Piruviekhöön. Eihän tässä meikäläinen köyhä saa kohta lihapalaa pöytään ostettua. Laittavtkohan ne poronlihallekki uudet verot ?

21

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • politiikko

      Tuo nyt taas on ropakantaa joka uppoaa tiettyyn porukkaan, Lii kyllä olis tasaamassa verotusta ja pienentäisi verotusta ei haitallisilta tuotteilta kuten kotimaisilta vihanneksilta lihalta taas nostaisi.

      Rinne tuntui olevan samoilla linjoilla mutta verottaisi vain ulkomailta tuotua lihaa. Nuoremmat henkilöt ovat jo vähentäneet lihansyöntiä ja vähentävät luonnostaan.

      Moni puolue ajaa kaksilla rattailla ollaan vaalilupauksissa pienentämässä hiilijalanjälkiä sopimusten mukaan mutta äänestäjille luodaan kuva ettei mistään luovuttaisi.
      Näissä asioissahan pitäisi ajatella nuoria ja heidän tulevaisuutta, vanhoille ukoille jotka kuolevat pian asialla ei ole merkitystä, ja lihan verotuksella voi aivan hyvin tehdä vaalityötä.

    • ei.läskiäkään.enää

      On se kumma et kaikki mitä muut kun vasenlaitaiset ja viherpiipertäjät sanovat on ropakantaa. Kuuloko tässä on mennyt ? Kyllä telkkaa on katottu.
      Tässä joutuu banaaneja syöhmään. Son halpaa. Sit makaroonejaki...No Rinne ja kumppanit popsivat lihapadoista valtion piikkiin tietysti..

      • kuolkaahan_nälkään

        Popsihan panaaneja kyllä joutilas pärjää vähemmälläkin. Lihakin on niin voimakkaasti valtion tukema tuote ei haittaisi vaikka vähän nousisi. Sallakin on senverran syrjässä että touhun mies hommaa lihan luonnosta eikä kaupan tisliltä.
        Ei ennen miehet itkeneet jos liha nousi muutaman sentin lihaa oli aina pöydässä naapureille asti, eikä tarvinnu mennä kauppaan. huss hus siitä töihin tai metsälle.


    • vihreitä

      Ainakin Kelloselässä, Hautajärvellä ja Kursussa äänestetään vihreitä.

      • viherunet

        Elikkä lopetatte lihan syönnin ja ajatte sähköautolla ? Maailma pelastuu. Kuis on siinä rajan takana ?


      • hovissakovenituomio
        viherunet kirjoitti:

        Elikkä lopetatte lihan syönnin ja ajatte sähköautolla ? Maailma pelastuu. Kuis on siinä rajan takana ?

        Mitä tuota kyselet, mene kysymään sieltä löytyykö hakkaraisia.


    • siis.kahdet.rattaa

      Mitäs tää vassupäällikkö Li Andersson totesi tän päivän Lapin Kansass ? No se totesi et metsien hakkuut pitää pitää nykytasolla.
      No mutta kuis käy Kemin ja Kemijärven sellutehtiden jos tässä pysytään ? Nehän tarvis ainakin 6-7 miljoonaa mottia uutta puuta.
      Elikkä toisin sanoen vasemmistoliitto ei halua tehtaita. Ei ne ilman puuta pyöri vai ?
      Kuitenkin täkäläise vassut huutaa tehtaiden puolesta.

      • ei.lihaa.eikä.töitä

        Joten vasemmistoliittoa ,demareita ja vihreitä ei kannata äänestää.


    • Kähy

      Nuoret ovat erittäin huolestuneita mm ilmaston lämpenemistä. Mitä sanoo esim Persut. Meidän ei pidä tehdä yhtään mitään, tehkööt muut maat. Samoilla linjoilla on myös mm Kepu ja sossut. Vihreät ovat ainoana puolueena lyöneet faktat pöytään muutosta on tapahduttava mm liikenteessä lihan tuotannossa asumisessa yms. Hyvä vihreät että pidätte nuorten tulevaisuuden puolta. Eihän ilmaston lämpeneminen kuulu ikäihmispersuille taikka sossuille. Nuorissa on tulevaisuus. Eläköön nuoret.

      • maailmanparantajat

        Vihreät ottaa puhtaan sähkön tepselistä. Son fakta.


    • Mummu

      Rinne pärjäsi ylen vaalitentissä erittäin huonosti - substanssi oli hakusessa ja mihinkään ei ollut kunnollista vastausta. Surkee tyyppi.

    • Ruokayx

      Höpölönlöörö koko lihaveropelko. Näyttää siltä, että ihan väkisin halutaan vääristellä. Kaikki tietää, että kasvisruokailu on terveellisempää ja noin puolet suomalaisista haluaakin laittaa lihalle veroja. Ei sitä kuitenkaan tule olipa hallituksessa ketä vaan. Lisäksi huomatkaa: Öljyjalosteiset autojen valmistuskin loppuu 2030 mennessä vaikka Suomessa kuinka laitetaan hanttiin. Se on ympäristölle tervetulouudistus. Sähköautojen tekniikka ja akut kehittyvät huimaa vauhtia joten eipä sekään tule ongelmaksi, edes täällä Lapissa, jossa sähköpistorasioita on tuhat kertaa tiheämmässä kuin huoltoasemia. Ihan hyvä, että politikot uskaltavat katsoa hieman kauemmas tulevaisuuteen eikä vain tuijota tämän päivän omaa napaa.

      • nuortentulevaisuus

        On Sallassa järkeviäkin ihmisiä. Hyvä hyvä!


      • papuja.pannuun

        Jaa meillä Sallassa siirrytään sit jäniksen ryuokiin ? Ei kai poromiehetkii ? Joko kunnan keittiössä lihat jätetty tilaamatta ?


    • tärkeämpääkin

      Ja vitut niistä lihoista, joita riittää jatkossakin. Niillä vedetään huomio oikeasta ongelmasta muualle. Enempi huolissaan näiden vihervassareiden kanssa kannattaa olla haittamaahanmuuton merkittävästä lisääntymisestä, jos päättämään pääsevät.

      • paljonTuli

        Tuskimpa Sipilän ennätystään tullaan lyömään. Vuonna 2015 tuli Suomeen yli 30000 yli rajan.
        Muuten Persutkin oli silloin hallituksessa.


      • perstava-persu

        Nää vihervassut eivät antaisi hakata metsää enempää kuin nyt jos pääsevät valtaan. Miten nää ns. työväenpuolueet Sdp ja vasemmistoliitto vastustavat uusia työpaikkoja.
        Heidän mukaan emme saisi Kemiin ja Kemijärvelle uusia tehtaita ja työtä. Nää tarvitsisivat n. 4-6 miljoonaa mottia uusia hakkuita. Vielä näitä äänestetään täällä Sallassaki.


    • velierkkivääräleuka

      Tämä persujen höpötys maahammuuton lopettamisesta on yksi lisävale heidän aatoksissaan. Kuule persu, miten estätät turvapaikan hakijaa tulemasta venäjältä suomeen, miten palautat turvapaikanhakijan venäjälle jos venäjä ei heitä takaisin ota. Kerro persu.

      • velierkkivääräleuka

        Sallan persuissa on ainakin ollut vanhoja rajan koppalakkeja, uskaltaisikohan he kerto totuuden rajan kiinnipanosta ja miten turvapaikanhakijat voidaan pysäyttää esim kelloselässä.


      • tottahan_on
        velierkkivääräleuka kirjoitti:

        Sallan persuissa on ainakin ollut vanhoja rajan koppalakkeja, uskaltaisikohan he kerto totuuden rajan kiinnipanosta ja miten turvapaikanhakijat voidaan pysäyttää esim kelloselässä.

        Koskaan ei Suomeen ole tullut pakolaisia kuin Persujen lyhyen hallituksessa olo aikana, tämähän on totuus joka ei pala tulessakaan.


      • tosiasiassa
        tottahan_on kirjoitti:

        Koskaan ei Suomeen ole tullut pakolaisia kuin Persujen lyhyen hallituksessa olo aikana, tämähän on totuus joka ei pala tulessakaan.

        Pakoloisia on tullut Suomeen jo kauan ennenkuin persut keksittiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1382
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      771
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      647
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe