Pitääkö paikkansa. Huhu kertoo että Kittilä sekamelskasta tehdään TV sarja
TV- sarja tekeillä
Jasuhampam
9172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sellaista olen kuullut tuleehan siitä todellinen kuntaelämää käsittelevä juttu joita harvoin on.
Ei tietoa tehdäänkö siitä TV sarja vaiko ihan elokuvakin. Jutut ovatkin olleet hyvin Helsinkikeskeisiä jo on aikakin saada lappilaista draamaa.
Mielenkiintoista pääseekö oikeat asianomaiset näyttelemään ,vaiko ihan ammattilaiset.
Toivottavasti tämä ei ole aprillijuttu koska sekin päivä on lähellä.
Siitähän on tehty elokuva jo ennakkoon. Ettäkö muista, "Onnellinen mies".
(-:
Kyllä vaan olisi herkullinen aihe... tehtiinhän Aarniostakin.
Tästä Kittilä sopasta on todella aineita ja eineitä tehdä hyvä filmi. Mitään ei puutu ja riittää vaikka sarjan tekemiseen. Joku huumoria ja ihmisen heikkouksia sekä vahvuuksia ymmärtävä tuottaja saisi tästä erittäin makean sarjan. Lapissa on muitakin tällaisia juttuja ja henkilöitä jotka todella ovat ainesta filmien tekemiseen. Mitkään pelkät dokumentit eivät ole kiinnostavia.
Hyvää Kittilässä on se että jo nyt tapahtuneista pöljyyksistä saisi loistavan sutkitarinan. Tarina jatkuisi pitkään koska pöljyyksiä paljastuu lisää vähintäänkin kuukausittain jos ei ihan viikoittain. Joista osin osa pöljyyksistä alkaa olla jo iljettäviäkin mutta naurettaviakin riittää loputtomiin.
On Teillä siellä sakki luottoja ja luottojen kavereita. Huh hei.
Empä tiedä kuinka pitkällä TV sarjan tai elokuvan teko on. Jos vielä mahdollista kannattaisi varmaan ottaa yhteyttä Kari Väänäseen joka teki suositun Taivaan-tulet sarjan Kemijärven ympäristöön.
Väänänen on itse lähtöisin Lapista ja tietää lappilaisten metkut parhaiten. Tulisipa hyvä sarja millä Kittilä saisi näkyvyyttä jopa positiivisesti. Kemijärvellehän oli Taivaan tulet hyvin positiivinen vaikutus.
Olen samaa mieltä, että Kari Väänäsellä on herkkyys tuntea, tietää ja oivaltaa ihmisten käyttäytyminen ja peli omaan pussiin. Kittilällä nyt sadan tuhannen taalan mahdollisuus tulla tosi kuuluisaksi. Ellei kaikki jo Suomessa tiedä Kittilää niin sitten tietäisi.
Näillä tämän palstan häiriköillä olisi tärkeä rooli. Kukaan ei ole muistanut ottaa lääkettä ajallaan.
Eipä sitten muu auta "tampukka" , kuin menet lääkekaapillesi ja pillerit suuhun. Kyllä se sitten taas päivä paistaa sullekkin...