LerssiPertti ENNUSTAA

Olenko minä ainoa henkilö joka ajaa aamuisin uraisia ja sekä auraamattomia katuja pitkin töihin?
Miksi viime talvena ajoin aurattuja katuja pitkin.
Kun viime talvena tulin risteykseen saatoin jopa nähdä ympärilleni.
Nyt en.
Näen valtavia lumikasoja ja lumipenkkoja.
Pienet koululaiset kulkevat lumipenkkojen takana ja ilmestyvät kuin tyhjästä suojatielle.

Ja se ENNUSTUS:

Jos nyt on lumikaaos,ensiviikolla on sen lisäksi vesikaaos,eli tulva -tai jopa tsunami.

Tuo määrä lunta kun lähtee sulamaan niin sitä pojat on kaduilla.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Et ole ainoa.
Juuri kahvikeskustelussa nuo kirjoittamasi asia tuli esille.
Duunikaveri oli lähellä ajaa lapsen päälle kun ei ollut havainnut ajoissa.

Äänestä

Ensin yksityistettiin vanhustenhoito (kokoomuslainen unelma ).
Sitten yksityistettiin katujenauraus .
Kaikki on nyt , niin paljon paremmin .

Toivottavasti !

Äänestä
  • Nyt puuttuu enään "lapinkepun" todistelu että on kaikki on silti hyvin, ja jos
    vielä saadaan Sipilä takaisin, niin a'vot!

    Äänestä

Olen ikäni asunut Rovaniemellä ja viimeiset 30 v saman kadun varrella. Näin luokatonta ja ala-arvoista katujen aurausta en ole ennen nähnyt. Kone mennä töyhöttää keskeltä katua ja puskulevy pukkaa isot lumikokkarevallit molemmille puolille ja siihen ne jää. Katu on todella kapea. Eikö ne kuljettajat osaa välillä pukata sivuun sitä puskulevyn edessä pyörivää lunta? Nyt kun molemmilla laidoilla olevat lumet sulavat niin mahtaa sohjovelliä riittää.

Monesti metrin korkuinen lumipalte jää joka liittymään. Tästä pitää antaa kaupungin asioista päättäville ja suoraan Alltimelle äkäistä palautetta. Alan heti etsimään numeroita minne annan oman palautteeni.

Äänestä
  • Alltimelle pitäisi antaa "47.n kuva" perseelle .

    Äänestä

Sehän on ilonanne vielä 5 vuotta...

Äänestä
  • Hei LerssiPete,ensinnäkin hieno ja vaikuttava nimi,onnea siitä!
    Ennusteesi on vähintäänkin oikea,voi olla että se ennuste heittää viikolla -sillä huomasin juuri kaupungilla autoillessani että vettä on jo paikoittain risteyksissä jos ei ihan tsunamia niin pientä tulvaa kuitenkin.

    Äänestä

Miten nuo päättäjät itse kulkevat, kun ei näy parannusta katujen aukipitämiseen? Tänään aurattiin varhain aamulla vain kadun toinen reuna ja sen jälkeen ei ole konetta näkynyt. Onko niin, että osa asukkaista on toisen luokan kansalaisia joille ei tarvi edes tietä aurata? Eiköhän täällä Rovaniemelläkin olisi mielenilmauksen paikka?

Äänestä

Kiveliöntiellä Shellin kohdalla ei ollut enää uria tänä päivänä .
Kiitos Alltimelle .
Juhannukseen mennessä katoaa luultavasti muualtakin .
Kiitos siitäkin Alltimelle .

Äänestä
  • Panen paremmaksi ja veikkaan lumivapaita katuja jo vapuksi !

    Äänestä

  • Pääsiäiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LerssiPertti kirjoitti:

Olenko minä ainoa henkilö joka ajaa aamuisin uraisia ja sekä auraamattomia katuja pitkin töihin?
Miksi viime talvena ajoin aurattuja katuja pitkin.
Kun viime talvena tulin risteykseen saatoin jopa nähdä ympärilleni.
Nyt en.
Näen valtavia lumikasoja ja lumipenkkoja.
Pienet koululaiset kulkevat lumipenkkojen takana ja ilmestyvät kuin tyhjästä suojatielle.

Ja se ENNUSTUS:

Jos nyt on lumikaaos,ensiviikolla on sen lisäksi vesikaaos,eli tulva -tai jopa tsunami.

Tuo määrä lunta kun lähtee sulamaan niin sitä pojat on kaduilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu