Vanhoillislestadiolaisten menetetty lapsuus ja nuoruus

HSM01

Olen elänyt koko lapsuuteni ja nuoruuteni vanhoillislestadiolaisessa perheessä. Alakoulun ensimmäisinä vuosina uskontoni ei vaikuttanut juuri mitenkään kaverisuhteisiin ja muuhun elämään. Olen kuitenkin vähitellen alkanut miettimään enemmän ja enemmän sitä, miksi kuulun lahkoon, joka saa minut erottumaan selvästi "epäuskovaisista". Kuuntelen nykyisin musiikkia ja katson sarjoja, joiden tekemistä pidetään lahkossamme epäsuotavina. Muistan edelleen, kun rippikoulupappimme kertoi oppitunnilla urheilun katsomisenkin tietokoneen välityksellä olevan epäsuotavaa (perusteena mahdollinen viihteellisen musiikin kuuluminen), ja tätä monet muutkin riparilaiset ihmettelivät suuresti. Paikallisessa seurakunnassa meillä on todella tiivis yhteisö sekä nuorten että vanhempien ihmisten kesken. Kaikki eivät kuitenkaan ns. "kuulu joukkoon", sillä esimerkiksi nuorten illoissa on aina ne samat muutama suurikokoista porukkaa, johon minäkin haluaisin kuulua. Minulla on kaksi uskovaista kaveria, mutta tunnen silti oloni aika apeaksi ja olen jopa hieman katkera näille joukkoon kuuluville. Pyörin nykyään enemmän "epäuskoisten" kaverieni kanssa, koska tunnen oloni luonnollisemmaksi heidän seurassaan. En siis tunne enää uskoa omakohtaiseksi, mutta en ole vielä irrottautunut lahkon toiminnasta juuri sen takia, että pelkään sen aiheuttamia seurauksia. Elämäni tulisi muuttumaan vapautuneemmaksi, eikä minun tarvitsisi aina varoa sanojani/mielipiteitäni liittyen uskontoihin. Nuoruuden sanotaan olevan elämän parasta aikaa, mutta minulle se on ennemminkin taistelemista. En erityisesti tahdo päästä bilettämään muiden nuorten kanssa, mutta esimerkiksi seurustelun aloittaminen olisi moninkerroin helpompaa, jos en kuuluisi tähän lahkoon. Olen ollut koko elämäni ajan sama ystävällinen ja hiljainen poika, mutta ajattelisin eroamisen tekevän minusta positiivisemman ja sosiaalisemman tyypin.

Löytyiskö joltakin muulta samanlaisia kokemuksia tai neuvoja? Tää teksti oli varmaankin aika sekava, mutta ajattelin nyt kirjoittaa kaiken mitä tulee mieleen.

3

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos et koe itseäsi lestaksi, tee kaikille selväksi ettet ole yksi heistä. Vapauta itsesi siitä vankilasta.
      Itsekin olen lesta-perheestä mutta itse en ole ikinä sydämessäni kuulunut heihin, en edes usko jumalaan enkä kirkkoon.
      Harmi vain ettei minulla ollut rohkeutta irtautua siitä maailmasta aiemmin, parhaat nuoruusvuoteni lipuivat ohi.

    • Anonyymi

      voisit lähteä ahdistavasta lahkosta pois, itse olen huomannut että monet "maailman ihmiset" osaa elää järkevämmin, siis ihan järjellisesti/ moraalisesti hyvää elämää.
      Eihän uskoa tarvitse jättää, vaikka seurakunta- lahkosta irrottautuu !

      • Anonyymi

        Ei todella Jeesuksesta Kristuksesta tarvitse luopua jos lähtee yhteisöstä jossa kokee ettei ole Jumalan lapsen vapautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      428
      6149
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      115
      3492
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      86
      2391
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1879
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1115
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      94
      1083
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1045
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1025
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      919
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      912
    Aihe