Korvikset ei parantuneet, uimaan huomenna :p

korviksetonkivoja

Otin siis 3 korvanreikää (otin pienenä yhden ainoan, nii nyt on molemmissa kahet :)) lokakuun lopussa.
Puhdistin korvakorui vedellä aamuin illoin ja ohjeiden mukaan. Annoin korvisten parantuu tasan 7 viikkoo (suositus 6-8 vk) kunnes vaihoin koruliikkeestä ostetut hopeiset korvakorut.
Korvakorujen vaihto oli tuskaa. Korvanreiät vuoti verta ja korvii kuumotti, siitä lähtien korvareiät ollu kunnolla kipeät 24/7, jos joku ”lyö” korvakoruja, kyllä ottaa kipeää :ddd , ja nukkuminen joka yö vaikeeta ku särkee laittaa pää tyynyä vasten ku korvakoru painaa jotenki.
Korvakorut vuotaa verta jos niihin koskee. En tiiä ”mätiiks” ne vai onks se vaa jotain nestettä? Lähiaikoina oon alottanu niitten puhdistamisen vedellä. Tää on tuskaa. Mun korvat on siitä kohtaa niin turvonnu etten voi puristaa korviksen ”lukkoo” kunnolla kiinni ku ne on turvonnu :D
Näitten ottamisesta on nyt siis jo n. 5 kuukautta.. Ne ei oo edelleenkää parantunu. Alkaa jo ottaa päähän.. :)
Tosiaan huomenna oon menos koulussa uimaan koska en saa yksinkertasesti lupaa jäädä pois (niimpä haha) ku ei ne kuulemma vaan voi olla näin pahat vieläki, ja mua stressaa kyllä ihan törkeesti tää. En oo menny siis uimaankaan kertaakaa tänä aikana niiden oton jälkee.
En haluu et ne tulehtuu tai jotain, koska pitää antaa mennä kunnolla umpeen sellasen vuoden (?) ajan, ennenku ottaa uudelleen. Koko tuo prosessi vain yhden uimatunnin takia. Vai eikö oo riski mennä uimaan? Stressaanks vaan turhaan :’D Ihanaa jos luit (:

2

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustelunalottaja

      ^ vai onkohan noi hopeiset korvikset sit väärää metallia? Mul on kyllä ollu tässä yhessä hopeinen korvis ihan aina. Se ei oo tietenkää ollenkaa kipee ku se on parantunu :D

      • alottttaja

        tähän viel, otin kaikki korvikset ampumalla samalla käynnillä (joo tiedän ettei ampumalla ottamista suositella) ja oon nikkelille kans allerginen. :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2048
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      306
      1749
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe