Korvikset ei parantuneet, uimaan huomenna :p

korviksetonkivoja

Otin siis 3 korvanreikää (otin pienenä yhden ainoan, nii nyt on molemmissa kahet :)) lokakuun lopussa.
Puhdistin korvakorui vedellä aamuin illoin ja ohjeiden mukaan. Annoin korvisten parantuu tasan 7 viikkoo (suositus 6-8 vk) kunnes vaihoin koruliikkeestä ostetut hopeiset korvakorut.
Korvakorujen vaihto oli tuskaa. Korvanreiät vuoti verta ja korvii kuumotti, siitä lähtien korvareiät ollu kunnolla kipeät 24/7, jos joku ”lyö” korvakoruja, kyllä ottaa kipeää :ddd , ja nukkuminen joka yö vaikeeta ku särkee laittaa pää tyynyä vasten ku korvakoru painaa jotenki.
Korvakorut vuotaa verta jos niihin koskee. En tiiä ”mätiiks” ne vai onks se vaa jotain nestettä? Lähiaikoina oon alottanu niitten puhdistamisen vedellä. Tää on tuskaa. Mun korvat on siitä kohtaa niin turvonnu etten voi puristaa korviksen ”lukkoo” kunnolla kiinni ku ne on turvonnu :D
Näitten ottamisesta on nyt siis jo n. 5 kuukautta.. Ne ei oo edelleenkää parantunu. Alkaa jo ottaa päähän.. :)
Tosiaan huomenna oon menos koulussa uimaan koska en saa yksinkertasesti lupaa jäädä pois (niimpä haha) ku ei ne kuulemma vaan voi olla näin pahat vieläki, ja mua stressaa kyllä ihan törkeesti tää. En oo menny siis uimaankaan kertaakaa tänä aikana niiden oton jälkee.
En haluu et ne tulehtuu tai jotain, koska pitää antaa mennä kunnolla umpeen sellasen vuoden (?) ajan, ennenku ottaa uudelleen. Koko tuo prosessi vain yhden uimatunnin takia. Vai eikö oo riski mennä uimaan? Stressaanks vaan turhaan :’D Ihanaa jos luit (:

2

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustelunalottaja

      ^ vai onkohan noi hopeiset korvikset sit väärää metallia? Mul on kyllä ollu tässä yhessä hopeinen korvis ihan aina. Se ei oo tietenkää ollenkaa kipee ku se on parantunu :D

      • alottttaja

        tähän viel, otin kaikki korvikset ampumalla samalla käynnillä (joo tiedän ettei ampumalla ottamista suositella) ja oon nikkelille kans allerginen. :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe