Onnellinen kansa?

Sivistyneessä demokratiassa politiikan erimielisyyksiä ei koskaan ratkaista väkivallalla.
2164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ilmeisesti keskusrikospoliisin täytyy tämäkin asia persujen videonikkareille kertoa.

Äänestä

Sinisten ja vasujen vaalitemppuja, ehkä.

Äänestä

Milloin Suomesta on tullut väkivaltainen maa? Ja miksi? Oulun Tuirassakin on omat poliisit.

Äänestä

No niin, ei saa väkivaltaa käyttää. Sovitaan asiat sanan säilällä.

Esimerkiksi Luokka-Aavalla Kemijärvellä käytävä lopullinen luokkataistelu käydään aseiden sijaan kivi, paperi, sakset leikin tavoin. Ei väkivallalla, vaan tuollaisen leikkijutun tavalla. Kiitos kiitos ystävät!

Luokka-Aavalle vanhat kommarit jo kokoontuvat!

Äänestä

Itävalta sulkee seitsemän moskeijaa ja karkottaa jopa 60 imaamia

Hallituksen mukaan ”tämä on vasta alkua”.

Onnellinen kansa!

Äänestä

Suomi on vielä suomalaisten, siinä se onnellisuus piilee. Uskonnot ovat yleensä monen riidan alkuja myös eri kulttuurit. On turha väittää vastaan, euroopasta on esimerkkejä.

Äänestä
  • Ei ole turha väittää vastaan. Aina voi. Varsinkin sinun kohdallasi aiheellista, jopa suositeltavaa

    Äänestä

Todellista demokratiaa ei ole olemassakaan. Nykyinen demokratia on enemmistön diktatuuria.

Yksi kansa. Yksi johtaja. Yksi Jumala.

Äänestä
  • Kuka?

    Äänestä

Aina voi kaunginjohtaja pyytää ”pieneen” keskusteluun.

Äänestä

Huumeita,raiskauksia,väkivaltaa,tappoja,vainoa ym.
Isis-taistelijoita,naisten alistajia,kunnia-murhia,lasten raiskaajia,joukko-raiskauksia (Oulu)!
Miten voi tulkita:Onnetonta kansaa,jos tuo edellinen on "onnellinen"?

Äänestä

Onnellinen kansa asuu vain Suomen Lapissa!!!, herää kysymys miksi ihmiset haluaa tulla Lappiin ympäri maailman, vastaus:Turvallisuus, ei ole monikulttirisuutta,, eikä moni uskovaisuutta!! Ja näin pitää olla!!!

Äänestä

Atte ja Veikko kävivät Helsingissä saakka vaatimassa monia kansalaisuuksia Lappiin ja onneksi meni mettään.

Äänestä

Tv-mainoksia kun kattoo niin joka mainokseen on väkisen laitettu joku Afrikan sarvesta oleva musta neeperi joka ei mitenkään istu Suomeen.

Äänestä

Kari Peitsamo on mm. kertonut kannattavansa Jussi Halla-ahoa sekä verrannut Donald Trumpia Jimi Hendrixiin. Tämä oli liikaa Hämeenlinnassa Ämyrock-festivaalin järjestävän Ämy ry:n hallitukselle, joka yllättäen perui Peitsamon keikan ja ilmoitti, että rokkarin esiintyminen olisi merkinnyt ”miljoonien ihmisten syrjimisen hiljaista hyväksymistä”.

Rokkari Kari Peitsamon esiintyminen Hämeenlinnan Ämyrockissa on vuosikymmenien ajan jatkunut perinne. Peitsamon piti esiintyä myös ensi kesän tapahtumassa. Ämyrock järjestetään 15. kesäkuuta Hämeenlinnan kaupunginpuiston laululavalla.

Tapahtuman kotisivulla www.amyrock.org on edelleen luettavissa 14. maaliskuuta päivätty tiedote, jossa Ämyrock julkistaa ensi kesän tapahtuman esiintyjälistan. Ensimmäisenä mainitaan Kari Peitsamo, jota tapahtumajärjestäjä kuvaa ”Ämy-ikoniksi.” Ilmaisu on perusteltu, sillä Peitsamo on veivannut rokkia Ämyrockin lavalla jo 1970-luvun lopulta lähtien.

Ei kannata monikulttuuria

Kaikkien suureksi yllätykseksi Ämyrock ilmoitti eilen tiistaina Facebookissa, että Peitsamo ei esiinnykään kesällä tapahtumassa. Ämy ry:n hallitus sanoo suoraan, että keikan peruuntumisen syy on yksinomaan Peitsamon viimeaikainen mielipiteiden ilmaisu julkisuudessa.

Yhdistyksen mukaan Peitsamon mielipiteiden ilmaisu olisi aiheuttanut keskustelua siitä, ”onko vahvaan eettiseen arvomaailmaan perustuvan festivaalin ohjelmistossa sijaa rajoja kiinni vaativalle artistille.”

Peitsamo on eräässä lehtihaastattelussa sanonut ettei usko monikulttuurisuuteen. Äskettäin hän kirjoitti Twitterissä Uuden Seelannin terrori-iskuihin viitaten:

”Iskut ovat suora seuraus pakotetusta monikulttuurillisuudesta. Kauheudet ovat vasta alkamassa. Ainoa ratkaisu on: Rajat kiinni.

Äänestä
  • Demokratian halventaminen on suvaitsevaisuutta.

    Äänestä

EU lakkauttaa toistaiseksi operaationsa Välimerellä, kertoo Kronen Zeitung. EU-jäsenmaat eivät kyenneet sopimaan laivasto-operaation uudesta toimintamallista, joten Operaatio Sophia jatkuu vain merialueen ilmavalvontana.

Operaatio Sophian jatkaminen nykyisessä muodossaan kaatui Italian käytettyä veto-oikeutta. EU jatkaa Libyan merivartioston kouluttamista, mutta sotalaivat eivät enää pelasta siirtolaisia Välimereltä.

Kuusi kuukautta voimassa oleva päätös tehtiin tiistaina EU:n Poliittisten ja Turvallisuusasioiden komiteassa.

Italia on pitkään vaatinut vuonna 2015 perustetun Operaatio Sophian toimintasääntöjen muuttamista, joiden mukaan siirtolaiset tuodaan Välimereltä Italiaan. EU on tuonut Operaatio Sophian alaisilla sotalaivoilla Italiaan noin 50 000 siirtolaista.

Äänestä
  • EU-vaalit tulossa ja nyt jo pelottaa kansalaismielisten nousu.

    Äänestä

Li A:n kansa... Muuten hyvä, mutta siinä on se mutta.

Äänestä

Aseistautuneet afrikkalaismiehet tunkeutuivat luokkaretkeläisten asuntoon Ghanassa viime joulukuussa, kertoo BBC.

Miehiä syytetään muun muassa raiskauksista hyökätessään kouluikäisten brittityttöjen kimppuun.

Poliisin mukaan brittiläisryhmän uhrit joutuivat useiden vakavien seksuaalirikosten kohteiksi. Miehet ampuivat myös asunnon vartijan ja varastivat ryhmän omaisuutta.

Yhtä ghanalaismiestä ja yhtä nigerialaismiestä syytetään muun muassa ryöstöstä, raiskauksesta, aseiden hallussapidosta ja rahanpesusta. Poliisi etsii yhä kolmatta epäiltyä.

Muista,kun äänestät!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


syy_ja_seuraus kirjoitti:

Sivistyneessä demokratiassa politiikan erimielisyyksiä ei koskaan ratkaista väkivallalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu