Kohta pääset äänestämään.
Ethän äänestä mitään etelänmiestä tai muuta huijaria. Äänestä naista! Naisissa on tuki ja turva.
Oman kylän nainen on hyvä. mutta muistakin puolueista löytyy hyviä naisia.
Miehet, Te oikeat miehet. Tiedätte, että naista parempaa oliota ei maapallolta löydy. Hyviä äitejä ja hyviä vaimoja. Hyviä tyttöystäviä. Ja vielä hyviä asianhoitajia.
Annetaan kaikki naisille, Siis äänet.
Varokaa huijarimiehiä
6
63
Vastaukset
- eienää
en kyllä enää äänestä naista,meillähän on kunnan päättävissä elimissä naisia johtavilla paikoilla ja hommien hoidosta ei ole tullut mitään,ulkoiset avut ei vaikuta järkeen.
- Kettu4
Toiveet olivatkin liian suuria myös muoniolaisten naisten valinnassa hallituksen ja valtuuston puheenjohtajiksi!
Pettymys on ollut suurta.
Muutosta ei juuri parempaan näkynyt vaikka kumpikin naisista varsinkin kunnanhallituksen puheenjohtaja antoi niin ymmärtää.
Tomeran naisen toiminnasta ei kyllä ole merkkejä näkynyt.
Taisivat jäädä kumpikin käskyläisiksi!
Syynsä on myös suurin toivein paljon ääniä saaneet kunnanhallituksen nykyiset jäsenet, jotka osoittautuivat liian meneviksi osallistuakseen toden teolla kunnan asioiden hoitamiseen luottamushenkilönä.
Muut menot olleet tärkeämpiä.
Lisäksi koulunpenkiltä sukulaisten voimalla kunnanhallitukseen päässeet ovat olleet aivan avuttomia. Sen kyllä saattoi arvata ennakkoon.
Ihmetyttää myös kunnanhallituksen jäsen, joka jokaisessa eri puolueessa olleena ei ole vieläkään oppinut mitä luottamushenkilöksi ryhtyminen oikein todella tarkoittaa!
Ei ainakaan sitä, että on kaikista eniten ollut poissa jokaisesta kokouksesta minkä jäseneksi on ilmeisesti epärealistisena ihmisenä halunnut. Ei hyvältä näytä sekään.
Onneksi siellä on seassa myös naisvoimaa jolla järki päässä ja ei riippuvainen mielistelystä eikä ota käskytystä vastaan. Se vain ei riitä, että kunnanhallituksessa istuu yksi tai kakssi asiasta oikeasti kiinnostunutta!
Niitä tulisi olla kaikkien ketkä sinne niin halusivat! - salli-vuus
Yksi hyvä nainen oli johdossa, mutta hänet syötiin pois s-suuntautuneisuutensa takia. Olisi tilanne kunnassa ehkä toinen, jos olisi saanut jatkaa?????????
- Kettu2
Niin kuin se muka olisi haitannut järki päässä olevan hyvän johtajan tekemistä!
Yksityiselämä ei kuulu virkaan.
Muoniolaiset ovat tunnetusti tosi ahdasmielisiä kun ollaan päivänvalossa !!!!!
Hämärissä asiat on toisin.
Taannoisella ”poissyödyllä” johtajalla olikin liikaa järkeä tähän käpykylään hukattavaksi.
Nykyään hommako hommako hoidetaankin jonkun konsulttifirman kautta, koska järkeä ei omasta virkamiesporukasta löydy tai on ”niin” paljon töitä ettei ehditä tehdä.
Naurettavaa!
Veronmaksajien piikkiin on hyvä ostaa ”konsulttiapua” kun virkojen vaatimat tehtävät eikä koulutus ole ok.
Kylän puheiden perusteella Muonion kunta käyttää rahaa konsulttiapuun joka seuloo jyvät aksnoista kunnanjohtajaehdokkaista.............
Muoniossa se ei pöljyys muutako tiivistyy!
Löytyykös jostain sopiva eläkerajanvartija Muonion kunnanjohtajaksi?
Niillähän tunnetusti on kunnanjohtajatehtävät ja talousasiat hyvin hanskassa.
- naapurintytölle.ääni
Paras numero on kahdeksankaksi :-) Ääni Riikalle.
- naisasia_asia
Aina pittää naista äänestää. Riika on hyä, mutta ei se entinen muoniolainen Johannakhaan huono ole. Kotiappäin pittää aina vettää.
Nämä Lapin naiset vettää aina kotiappäin. Kaikki muukki ehokkaana olevat naiset o tosi hyviä.
Lapissa on puolet naisia. Ja vähinthän puolet naisista on viishampia ko miehet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897